EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Oscar Niemeyer'in Son Projelerinden Biri 'Niemeyer Küresi' İnşa Edildi

Oscar Niemeyer'in son projelerinden biri olan 'Niemeyer Küresi' ölümünden sonra Almanya'nın Leipzig kentinde gerçekleştirildi. Plagwitz bölgesindeki Techne Sphere endüstriyel kompleksinde bulunan proje, bir tramvay şirketi ve vinç üreticisi olan Kirow tarafından kullanılan bir 19. yüzyıl fabrikasının köşesinde yer alıyor. 

2011 yılında ünlü Brezilyalı mimar Oscar Niemeyer, Leipzig'deki Kirow Fabrikasının sahibi Ludwig Koehne ile fabrika kantininin uzantısını tasarlamak için görüşme yaptı. Niemeyer'in 2012 yılındaki  zamansız ölümünün ardından eskizler asistanı tarafından daha da geliştirildi. Proje daha sonra mimar Harald Kern tarafından, Niemeyer'in tasarımının saflığına saygı duyarken güneşten koruma sağlayan dinamik pencere teknolojisi ile uygulandı.

12 metre çapında olan küre beyaz beton ve camdan oluşuyor. Küre, bir restoran ve bara ev sahipliği yapan üst ve alt yarım küre içeriyor. İki beton kabuğun iskeletini oluşturmak için 50 adet ahşap kalıp el ile üretildi. Kafes desenli cam cephe, gelişmiş likit kristal cam teknolojisi sayesinde anında kararan ve aydınlanan çeşitli boyutlarda 144 adet ayrı ayrı üretilmiş üçgen cam modülden oluşuyor. 

Tesisin sahibi Ludwig Koehne, "Niemeyer, çalışanlara fayda sağlayacak bir bina yaratma fikrini ve endüstriyel bir alanın merkezinde böylesine fütüristik bir yapı görmenin getirdiği sürpriz unsurunu tercih etti. Her zaman yeni gelişmelere açıktı ve vizyonunu gerçekleştirmek için yenilikçi teknolojileri kullanmayı tercih ederdi."diyor. 

Merck Performans Malzemeleri Şirketinin CEO'su Kai Beckmann, “sanatın teknolojiyle bir birleşimi olan küre, mimaride giderek artan dijital dünyamız için yeni standartları belirliyor” diyor. Bu alan tamamen esenlik, sürdürülebilirlik ve binanın enerji ayak izini kontrol etmekle ilgili. Göze çarpan sıvı kristal cam teknolojimiz, Niemeyer'in ruhuna sadık kalarak, pasif gölgeleme sağlamayı ve aşırı ısınmayı önleyerek bunu mümkün kılıyor. 


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)