EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Dinamik Bir Yaya Köprüsü

Bayraklı Sahil Yaya Köprüsü / Notarchitects + Notmimarlik

Bayraklı sahilinde bulunan yaya ve bisiklet köprüsü, İzmirDeniz projesi kapsamında; sahili yayalar, bisikletliler ve servis araçları için daha erişilebilir hale getirmek amacıyla tasarlanmıştır. 

Köprü, Bayraklı Plajı'nın derelere ayrılmadan mahalleye bir bütün olarak hizmet vermesi için gerekli bir ulaşım yapısıdır. Bayraklı Plajı'nın yakın zamanda İzmirDeniz projesi kapsamında yeni fonksiyonları ve iyileştirmeleriyle giderek daha fazla kentliye hizmet vermesi beklenmektedir.

Köprünün içinde hareket eden yayalar ve bisikletliler cephenin bir parçası olacak, gözlemciler için hafif gölge oyunu yaratarak görünümü farklı şekillerde değiştirecekler. Yaya kaldırımındaki gözlemciler, köprüyü statik bir yapıdan ziyade günün farklı saatlerinde ve farklı hızlarda farklı hislerle algılayacaklar. Bu dinamik görünüm, bir ulaşım yapısı için çok uygundur.

Köprünün destek noktaları arasındaki mesafe 33 metredir. Bağlantı rampaları ile birlikte düşünüldüğünde 74 metre uzunluğundadır. Köprü 10.9 metre genişliğindedir. Bunun 3,5 metresi bisiklet yolu olarak ayrılmıştır. Köprüde kullanılan tüm malzemeler, ılıman hava koşullarına ve vandalizme dayanıklıdır. Hizmet süresi boyunca bakım gerektirmeden köprünün kullanılması gerekliliği tasarıma yansımıştır.

Mimarlar: Notarchitects , Notmimarlik
Alan:
800 m²
Yıl:
2019
Fotoğraflar:
ZM Yasa Mimari Fotoğrafçılık


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)