EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Pandemi Koşullarına Uygun Deneysel Bir Ofis Tasarımı

CRA-Carlo Ratti Associati, Sella Group'un Torino, İtalya'daki Açık İnovasyon Merkezi için pandemi sonrasındaki zorlukları ele alan bir pilot proje oluşturdu. Bu yeni çalışma alanı tasarımı, sağlık, güvenlik ve sosyallik sağlamak için otomatik masa temizliği, işbirliğine dayalı dijital platformlar ve akıllı pencereler içeriyor.

CRA, İtalya'nın en büyük özel sektöre ait ve bağımsız bankacılık grubu olan Sella Group ile işbirliği içinde deneysel bir projeyi açıkladı. Pandemiye dayanıklılığa odaklanan bu pilot proje, "çoğu şirketin uzaktan çalışma sistemini desteklemeye devam edeceği ancak ofiste insan etkileşiminin yeri doldurulamaz olduğu varsayımına dayanıyor ". 


CRA'nın kurucu ortağı ve MIT Senseable City Lab'ın yöneticisi Carlo Ratti 

'Pandemi sonrası gelecekte ofisin rolü nedir? Bir miktar uzaktan çalışma arzu edilse bile, fiziksel ofisler kaçışmaz olacaktır. Yeni fikirler üretmek ve şirket kültürünü güçlendirmek için hayati önem taşıyan, sıradan tanıdıklar arasında bu 'zayıf bağları' ancak ortak işyerlerinde kurabiliriz. Bu 'zayıf bağ' ilişkileri, yalnız çalıştığımızda risk altındadır. Sella'nın Açık İnovasyon Merkezi projesi ile ofisimizin geleceği için güvenli ve sosyal bir tasarım alternatifi ortaya koymaya çalışıyoruz.' 


Yaratıcılığı ve yeni fikirleri teşvik eden plan, " masaları UV-C ışığıyla sterilize etmek ve sıcak masa ortamında temiz havayı yönetmek için yeni yollar önerir.  Aynı masa, farklı kişiler tarafından günün ve haftanın farklı zamanlarında kullanılır - UV-C dezenfekte edici aydınlatma kullanılarak her kullanıcı arasında sterilizasyon sağlanır ".

CRA liderliğindeki, yenilikçi çalışma alanları üzerine devam eden bir dizi deneyin parçası olan bu projede, virüslerin yayılmasını ortadan kaldırmak için yeni Isı Geri Kazanımlı Havalandırma (HRV) ile donatılıyor ve "akıllı pencere" sistemi, hava değişikliklerini doğrudan her bir pencereye yönlendiriyor. Farklı alanlar arasında hava değişimi azaltılırken, iç ve dış mekân arasında sürekli sirkülasyon geliştiriliyor.


CRA'nın ortağı ve proje yöneticisi Andrea Cassi

'Proje, Harvard ekonomisti Henry W. Chesbrough tarafından teorileştirilen Açık İnovasyon paradigmasından ilham alıyor. Bu tasarımla, bireysel masalarla dolu geleneksel açık plan görüntüsünün ötesine geçiliyor ve onu yaratıcılığı teşvik eden ve alanı daha güvenli paylaşma yollarını destekleyen daha karmaşık bir düzen ile değiştiriyor. Son birkaç ayda yaşanan olaylar karşısında, HVAC sistemi gibi teknik altyapılarının rolünü yeniden düşünmek de kritik önem taşıyor.'Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)