EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Bu Net Sıfır Ofis Tasarımı Yeni Bir Standart Belirliyor

Ashley McGraw Architects ve TN Ward Company, Pennsylvania'daki bir elma bahçesinde, Sürdürülebilir Enerji Fonu (SEF) için Lehigh Vadisi'ndeki ilk pozitif enerji binasını tasarladı ve inşa etti. Çelik endüstrisi ile tanınan bir bölgede yer alan Schnecksville ofis binası, bina sakinlerinin ihtiyaçlarını, yenilikçi ve sürdürülebilir çözümlerle karşılayan, enerji bilincine sahip ideal bir yapı.

“Bu proje sektöre, net pozitif enerjili bir yapının geleneksel bir ofis binasıyla aynı maliyetler ile yapılabileceğini kanıtlıyor. Ashley McGraw'ın sorumlu müdürü Andrew Schuster bir basın bülteninde, "Yenileyici tasarıma olan bağlılığımızı ve tüm paydaşlara sunduğu kanıtlanmış değeri paylaşan SEF gibi bir müşteriyle işbirliği yapmaktan heyecan duyuyoruz" dedi .

Bina, enerji pozitifliği hedefine ulaşmak için, çoğu Pasif Ev stratejilerinden esinlenen çok sayıda sürdürülebilir stratejiyi kullanmakta. Gün ışığı kontrolünden, verimli bina sistemlerine kadar birçok şeyin kombinasyonu, kısıtlı bir inşaat bütçesine rağmen ofisi inanılmaz derecede enerji verimli hale getiriyor. Benzer ticari binalara kıyasla SEF ofis binası, enerji tüketimini % 75 oranında azaltacak. Bu arada, ihtiyaç duyduğu enerjinin %130'undan fazlasını üretecek.

Bina, 12.000 metrekarelik kiralanabilir ofis alanının yanı sıra bir konferans odası / sınıf, bir mutfak ve tuvaletler de dahil olmak üzere kiracılar için ortak alanlar sunuyor. Parlak renkler ve sıcak ahşap vurgularla, alan temiz ve verimli görünüyor ve hissediliyor. Hepsi optimum performans için tasarlanmış HVAC, sıhhi tesisat, elektrik ve aydınlatma sistemleri ile iç mekânlar, enerji tasarruflu ve konforlu olacak şekilde bina sakinleriyle birlikte çalışır.

Pasif Ev standartları düşünülerek tasarlanan ofis binası, gün ışığı stratejileri ile güneş ve gölgeden maksimum yararlanmaya yöneliktir. Pencerelerin boyutları, aralıkları ve yönsel yerleştirilmelerinin tümü, gerektiğinde ışık ve ısı için güneşle çalışarak enerji harcamalarını en aza indirmeyi ve gerekli olmadığında ise gölge ve yalıtımlı pencere uygulamalarını en aza indirmeyi amaçlamaktadır. Çatıya monte edilmiş bir fotovoltaik dizi, binanın çalışması için gerekli tüm enerjiyi üretir.


Bina kabuğu, enerji kullanımını en aza indirgemek ve alanı kullananların konforunu en üst seviyeye çıkarmak için sürekli yalıtım ve hava geçirmez yapı ile yüksek performans için tasarlanmıştır; Sürdürülebilir Enerji Fonu'nun Schnecksville şubesi de ofis alanı dışında çalışacaktır. Yapıda kullanılan stratejiler ve teknolojiler, pasif ev fikirlerine yönelik yıllarca süren araştırmalardan ve SEF'in 2015'ten itibaren Net Sıfır Bina Fizibilite Analizi'nden gelmektedir.


Schnecksville Net Zero Ofis Binası, SEF'in enerji açısından pozitif ticari alanlar inşa etmek için gelişmiş, mali ve fiziksel olarak uygun bir yol bulma konusundaki kalıcı taahhüdünün kanıtıdır. 2020'nin başlarında tamamlanan ofis binası, COVID-19 salgını nedeniyle tam potansiyelini gerçekleştiremedi.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)