EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Hindistan'ın En Yeşil Havaalanı

Nordic, LEED Gold sertifikasını hedefleyen "Hindistan'ın en yeşil havalimanı" vizyonlarını açıkladı.

Mimarlık firmaları Nordic, Grimshaw, Haptic ve STUP “Hindistan’ın en yeşil havalimanı” olabilecek LEED Gold sertifikasını hedefleyen Delhi Noida Uluslararası Havalimanı’nın (DNIA) yolcu terminali için hazırladıkları ödül kazanan tasarımlarını açıkladı. Verimlilik ve misafirperverliği aynı anda sunmak için tasarlanan havalimanı, net sıfır karbon operasyonları hedefinden yemyeşil alanların infüzyonuna kadar Hindistan’daki havalimanı terminal binaları için röperler kuracak. Tamamlandığında Delhi Noida Uluslararası Havalimanı, Delhi ve Agra arasında hızla gelişen endüstriyel bir bölge olan Uttar Pradesh eyaletine yeni bir giriş kapısı olarak hizmet verecek.

DNIA için hazırlanan ödül alan tasarım Haziran ve Ağustos 2020 arasında üç bölümden oluşan yarışmada davet edilen mimarlık ekiplerinin uzaktan hazırlayıp, işbirliği yaparak sundukları havalimanı tasarımlarının arasından seçildi.

Konsorsiyum kazananları Zürih Uluslararası Havalimanı tarafından seçildi. Halka açık şirket DNIA’yı geliştirmek için geçen yılın sonbaharında Uttar Pradesh Hükümeti ile imtiyaz sözleşmesi imzaladı.

Bunun ek olarak sürdürülebilir havalimanı tasarımında çıtayı yükseltmek için yarışmayı kazanan teklif geleceğin havacılık şehri olması için Jewar’ın şekillendirilmesine de yardım edecek ve minimum çevresel etki ile her yıl için 30 milyon yolcu hedefini esnek gelişme seçenekleriyle sunacak. Yeşil çevre düzenlemesi havalimanı zeminlerini çevreleyecek, terminal içindeki bitkiler ışık alan havalimanına doğadan atıfta bulunacak.

Delhi Noida Uluslararası Havalimanı’nın CEO’su Christoph Schnellmann projeyle ilgili olarak şunları söyledi: “Jewar’daki bu uzun soluklu planlanmış stratejik projeyi tasarlamak için Nordic, Grimshaw, Haptic ve STUP ile işbirliğine girmiş olmaktan dolayı mutluyuz. Ekip verimli yerleşimi, tatmin edici tasarım dili, çok yönlü yüksek kalitedeki alanları ile hem enerji tasarrufu hem de somut bir sürdürülebilirlik duygusu için dengeli bir konsept ile yoğun yeşil alanlara yer verilmiş ödül kazanan bir tasarım yarattı. Ekip, sürdürülebilirlikle müşteri konforunu bir araya getirmede ve gelecekteki ihtiyaçlar için esnek zamansız bir tasarım oluşturmadaki yetkinliğini kanıtladı. Bir yolcunun dünya standartlarındaki bir havalimanından bekleyebileceği her şeyi mümkün kılan bir tasarım sağlamak için ekiple yan yana çalışacağız.”


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)