EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Dönüştürülmüş Sürdürülebilirlik

Mesele sürdürülebilirliğe geldiğinde hâlihazırda var olan bir şeyin tekrar kullanımı genellikle yeni bir şey üretmekten daha iyidir. Aynı durum mimari için de geçerlidir. Stockholm’den yerel bir firma, 90’lardan kalma bir ofis binasının yeşil çatısı olan bir dizi apartman dairesine dönüştürüldüğü örnek teşkil eden yeni projesini açıkladı. 

“Vintertullstorget” olarak isimlendirilen proje yıkıp sıfırdan başlamaktan ziyade yapı malzemelerine ve işçiliğe olan ihtiyacı azaltarak mevcut beton strüktürünü koruyabilecekti. Bunun yerine binayı yeniden yapılandırmayı ve üç yeni mağaza eklemeyi seçtiler: birinci seviye bir market ve hem araba hem de bisikletler için tasarlanmış kapalı bir otopark.   

Sonuçta 77 apartman dairesiyle dönüştürülmüş bir bina elde edildi. Binanın yeşil çatısı, bina sakinleri için gizli bir vaha yaratmak amacıyla ahşap, çim ve bitkileri bir araya getirdi. İç bölümde ana lobi koridoru siyah ve beyaz karoları ve cam giriş kapıları ile yoğun aydınlatmayı öne çıkardı. Bireysel daireler binayı saran ortak balkonun bir kısmına,  geniş koyu renk mermer kullanılan banyolara, büyük pencerelere ve eksiksiz mutfaklara sahip. Konut sakinlerine güzel bir manzara sunmak amacıyla balkonlar yeşil avluya bakacak şekilde konumlandırılmış. 

Dış cephe koyu gri ve bejin nötr tonlarında boyanmış olsa da terasların basamaklı formu ve pencereler, binanın modern bir görünüme sahip olmasına yardımcı olmuş. Mimarlarsa koronavirüs salgınının neden olduğu güçlüklere şöyle yanıt verdik diyor “Gelecekteki konut sakinlerinin bireysel dairelerin özel olarak uyarlanması konusunda tasarımcıları etkilemelerine izin verdik”.

Proje ayrıca binanın mevcut materyallerini geri dönüştürdü. İnşaat boyunca birçok uygulamada tasarımcılar karolardan mermer, korkuluklardan demir, kapılardan ve aydınlatma armatürlerinden camları söküp tekrar kullanmanın yollarını buldular. Projenin değiştirilmiş amacından bağımsız olarak sürdürülebilirlik yönü en çok binanın yeşil çatısında öne çıkıyor. Dış alan olarak tasarlansa da aynı zamanda bina için bir yağmur suyu tamponu işlevine de sahip.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)