EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

İsviçre’de Sürdürülebilir Ahşap Bir Kulenin Tasarımı Açıklandı

Mimarlık alanında faaliyet gösteren 3XN ve IttenBrechbühl, Tilia Tower© tasarımları ile uluslararası bir yarışmada ödül kazandı. 85 metre uzunluğunda ahşap bir kule yapı olan Tilia Tower, sürdürülebilirliğin ve yeni oluşan Prilly-Malley bölgesinin simgesi olarak hizmet verecek. Bu iddiali ahşap binaya ek olarak 3XN ve IttenBrechbühl, gayrimenkul firması olan Insula SA adına hâlihazırdaki iki binanın da enerji tasarruflu renovasyonunu da yönetecek. Proje için, İsviçre’de çok az enerji tüketen binalara verilen Minergie-P sertifikasının alınması hedefleniyor.

Lausanne’nin batısındaki banliyöler için tasarlanan proje hızla gelişen bir bölge olan Prilly-Malley’e otel, kamusal alanlar, restoranlar, açık çalışma alanları, dükkânlar ve konutların bir karması olan yeni bir yaşam tarzı getirecek.  Kule öncelikle düşük karbon ayak izi nedeniyle seçilen bir malzeme olan keresteden inşa edilecek ve biyolojik açıdan zengin bir bitki ve mikroorganizma çeşitliliğine sahip yeni bir kamusal alana açılacak.

Biyo-çeşitlilik özelliği kadar kulenin bölge için öneminin altını çizmek için mimarlar, kulenin cephesindeki derin pencere nişlerini  ve terasları ritmik ve heykel izlenimi veren bir şekilde tasarladı. Bu sayede gün ışığı ve gölgelemenin optimize edilmesi amaçlandı.  

3XN’de Tilia Tower projesinin sorumlu ana ortağı ve mimar olan Jan Ammundsen, proje ile ilgili olarak "Doğayla olan bağlantıyı vurgulayarak ve insan refahı için önemli olduğunu bildiğimiz uygun düzeyde gün ışığı sağlayarak insan ölçeğine saygılı bir bina yapma felsefesiyle çalıştık" dedi. “Bu projede ahşap  doğal, sıcak ve sağlıklı bir görünüm sağlayan amaca uygun bir malzeme oldu. Tilia Tower, parlak, samimi, insani ve sürdürülebilir bir bina olacak.”

Bu kule yapı,  halihazırda var olan iki binaya bağlanacak: bir ofis ve badminton salonuna. Bu binalar enerji tasarruflu olmaları için renovasyondan geçecek ve cepheleri Tilia Tower ile uyumlu olacak.  


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)