EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Tayland’daki Uluslararası Okul Doğal Form Ve Malzemelerle Modern Tasarım Ve Mühendisliği Birleştiriyor

Tayland’daki Panyaden Uluslararası Okulu, doğaya yakın duruşu ile akademik mükemmelliği tanımlıyor. Bu prensipleri benimseyen Chiangmai Life Architects (CLA) okul için doğal yapı malzemeleri ile modern tasarımı ve mühendislik bilgisini birleştiren yeni binaların tasarımını üstlendi.

Yeni binalarda bir bilim merkezi ve yeni bir müzik merkezi bulunuyor. CLA, bambu iskelet, sıkıştırılmış toprak ve kerpiç tuğlalar gibi doğal malzemelerin yeni binaların inşaatında kullanıldığını belirtiyor. Bu malzemelerin kullanıldığı organik formlar, binalarla doğal çevreyi entegre etmeye yardımcı oluyor.

Yeni bilim merkezinde kimya, fizik ve biyoloji alanları için 3 laboratuvar bulunuyor ve bu laboratuvarlar davlumbaz ve havalandırma sistemleri gibi son teknoloji ürünleri ile donatılıyor. Merkezi bir alan gaz ve tüm laboratuvar malzemeleri için tedarik, depolama ve merkezi bir dağıtım işlevi görüyor. Bina, toprak duvarlar ve bambu iskelet ile çevrelenen son teknolojinin çarpıcı ancak beklenmedik yumuşak bir kontrastını ortaya koyuyor. Bina,  bambu çatının doğası gereği yukarıdan bir kalp gibi görünen L şekline sahip.

Bilim binasının yanında iki binadan oluşan bir müzik merkezi bulunuyor. Binalardan biri performans salonu olarak hizmet verirken diğeri bireysel çalışmalar için 4 küçük müzik odasına ev sahipliği yapıyor. Ortam kontrollü bir enstrüman deposu Kuzey Tayland’ın bilinen nemdeki dalgalanmalarını azaltıyor.

Müzik bölümlerinde doğal malzeme kullanımı akustik stratejinin temelini oluşturuyor. Eko yapmayan bambu yüzeyler sayesinde ses çok net bir biçimde ve çatıdan yansımadan duyuluyor. Dahası kerpiç gibi doğal malzemeler ses yalıtımı için çok uygundur ve dışarıdaki alanlara sesin gitmesini engellemeye yardımcı olur. Çatı tasarımı ise bu iki müzik binasını iki elin ya da kanadın koruyucu hareketini taklit ederek bir araya getiriyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)