EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Los Angeles’taki Academy Museum of Motion Pictures Eylül 2021’de Açılıyor

İtalyan Mimar Renzo Piano, Angeles’taki Academy Museum of Motion Pictures’ı 1930’lardan kalma bir binaya beton ve camdan bir küre ekleyerek tamamladı.  


30 Eylül 2021’de açılacak olan film yapım müzesinin iç ve dış alanlarının fotoğrafları yayınlandı.

Academy Museum, 1939 yılında Wilshire ve Fairfax kavşağına inşa edilen ve eskiden May Company olan Saban binasında yer alıyor. Pritzker ödüllü mimar Piano’nun stüdyosu Renzo Piano Building Workshop binayı renove etti ve bir küre ekledi. Bu küre kubbeli bir yapı ve kavisli cam çatısının altında bir teras bulunuyor. Müze, film yapımının ardındaki sanat ve bilime bir ithaf niteliğinde ve her yıl Oscar ödül törenlerini düzenleyen Motion Picture Academy’e ait. Renove edilen Saban binasının ve kürenin etrafında 4.600 metrekarelik bir sergi alanı, iki tiyatro, bir alışveriş dükkânı, restoran ve Shirley Temple’ın adının verildiği bir eğitim stüdyosu yer alacak.

Piano’nun tasarladığı küresel uzantı Avusturya'daki üreticilerin 146 farklı şekil ve boyutta kestiği 1.500 cam padavra ile kaplanarak çelik ve betondan yapıldı. Camlı parçalar, Hollywood Tepeleri manzarasına sahip terasın üzerinde şeffaf bir kubbe formu oluşturuyor. 

Kapsamlı restorasyon, art deco Streamline Moderne tarzında inşa edilen Saban binasında da yapıldı. Binanın kuzeybatı köşesindeki kendine özgü olan altın rengindeki silindirin görünümü iyileştirildi. Bunun için 350.000 altın varak karonun üçte biri gerçek üreticisi olan İtalyan firma tarafından değiştirildi. Mevcut binanın dışı Teksas Austin’den gelen kireç taşı ile restore edildi. Çelik ve camdan yapılan ve Saban binası ile Küreyi birbirine bağlayan iki köprüye sırasıyla Barbra Streisand ve eğlence yöneticisi Casey Wasserman’ın isimleri verildi.

Kürenin yayınlanan fotoğraflarında Asylum Records ve DreamWorks film stüdyosunun kurucusu olan David Geffen’in isminin verildiği ve tamamen kırmızı dekore edilen 1.000 kişilik sinema salonu göze çarpıyor.

Son zamanların film yapımcısı Ted Mann’in adını taşıyan 288 kişilik sinema salonundaki koltuk döşemelerinin rengi ise canlı yeşil.  

Renzo Piano Building Workshop projeyi 2012 yılında açıkladı. Ancak zaman içinde yaşanan birkaç finans problemi ve pandemi nedeniyle müzenin açılışı bu yılın sonlarına kaldı.

Academy Museum, 30 Eylüle kadar yönetmen Spike Lee ile bir söyleyişinin de yer alacağı çeşitli görsel etkinliklere ev sahipliği yapacak. Açılış planları arasında bir sergi ve Japon Animator Hayao Miyazaki’ye ithafen bir görsel etkinlik de yer alacak.

Renzo Piano Building Workshop’un son zamanlarda üstlendiği projeler arasında Miami’deki bir apartman kulesi ve Cenova’daki bir köprünün yenilenmesi de yer alıyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)