EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

LEED Gold Sertifikalı WE3 Silicon Beach’te Boy Gösteriyor

Yerel mimarlık firması SPF: Architects,  Batı Los Angeles'ın "Silikon Plajı" olarak bilinen hızla gelişen bölgesinde, Water’s Edge’deki WE3 projesini tamamladı. 

Yapı 14.800 metrekarelik yaratıcı bir çalışma alanı sunuyor. Dış cephesi ise ışığın sudaki yansımalarından esinlenilen dikkat çekici şekilde delikli bir formda. Bu benzersiz tasarım sayesinde iç mekanlar istenmeyen güneş enerjisinden korunuyor. LEED Gold sertifikalı olan altı katlı yapı, her katta kullanışlı yalıtımlı pencere ve güneşliklerin entegrasyonundan, yerel ve geri dönüştürülmüş materyallerin kullanımına kadar her konuda enerji tasarrufu ve düşük kaynak tüketimi için optimize edilmiş. Yakın tarihte tamamlanan çalışma alanı, Playa Vista Özel Planında önceden var olan 6,5 dönümlük ticari kampüsteki üçüncü ve son bina.

Google, Yahoo ve YouTube’unda aralarında bulunduğu üst seviye teknolojiyi ve yaratıcı yeteneği kendine çekmek için tasarlanan WE3 esnekliğe, çalışma alanı sağlığına ve Baldwin Tepeleri ile Pasifik Okyanusu manzarasına öncelik veriyor. Kampüsün mevcut binalarını zarif bir şekilde tamamlayan ve arazinin bina inşa edilebilir alanlarını en üst düzeye çıkaran şık ofis binası, kampüsün doğu tarafında 120 metre boyunca uzanıyor ve yeni bir avluyu çevreliyor. WE3’te iki tanesi yeraltında olmak üzere toplam 600 arabalık 4 katlı otopark ve her biri yaklaşık 3.700 metrekare taban alanı ve 4,5 metre yüksekliğe sahip 4 katlı açık çalışma alanı bulunuyor.  

Mimarlar, binanın bütününü görsel olarak aydınlatan “yüzen” dış cephesine ek olarak WE3’ün estetik açıdan modern ve minimalist bir stile sahip olması için beton üst yapıyı açıkta bıraktılar. Bina sakinleri üst kattaki, planlanmamış toplantılar için de kullanılabilecek rüzgar korumalı terası ile bir gökyüzü bahçesinin tadını çıkarabiliyor.

FAIA SPF:Architects’in kurucusu ve tasarım yöneticisi Zoltan E. Pali WE3 ile ilgili olarak şunları söyledi: “ Amaç, bölgenin mimarisini hem pratik hem de sembolik anlamda tamamlayıcı nitelikte olan temiz ve basit bir bina yaratmaktı. Şehir planlaması perspektifinden bakıldığında bu plan, eş zamanlı olarak hem görünürlüğü ve hem de çalışılabilirliği maksimize edebiliyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)