EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

ZHA Çin’in En Büyük Fuar Merkezi İçin Sürdürülebilir Bir Büyüme Tasarlıyor

Pekin Yeni Çin Uluslararası Fuar Merkezi, Çin’in en büyük fuar merkezi ve Zaha Hadid Architects’in ödüllü Faz II tasarımları ile genişletilecek. 

Çin’in geleneksel boru şeklindeki sırlı seramik fayanstan yapılan çatı kaplamalarından esinlenilen bakır renkli yeni binalar, kıvrımlı hatlara ve projeye fütüristik bir hava katan büyük yuvarlak pencerelere sahip. Binalara entegre edilen güneş enerjisi tertibatları ve akıllı bina yönetim sistemlerine ek olarak mimarlar ayrıca projenin ilerideki karbon ayak izini minimuma indirmek için modüler yapı ve fabrikasyon metotları kullanmayı planlıyor.

Uluslararası Fuar Merkezi stratejik olarak Pekin’in Shunyi bölgesindeki bulunan Başkent Uluslararası Havalimanı’nın yanında konumlandırılmış. Shunyi, yabancıların büyük topluluklar halinde yaşadığı bir bölge. Devletin Pekin’i bilgi ve uluslararası değişimin lider merkezi haline getirme vizyonunun bir parçası olarak mekân Faz II projesi ile 438.500 metrekare genişletilecek. Bu genişleme sadece konferanslar, fuarlar için daha fazla alan sağlamakla kalmayacak, geniş çaplı etkinlik programları ve göz alıcı açık alanları ile konuklarını ağırlayacak.

Genişleme merkezi bir kuzey – güney ekseninde organize edilecek. Bu eksen, konferans merkezi ve  fuar alanının kuzeyindeki otelle birlikte doğu ve batı fuar salonlarını da birbirine bağlayacak. Binaların arasına serpiştirilmiş ortak avlularda, gayri resmi toplantı alanları, peyzaj bahçeleri, kafeler ve dış mekan etkinlikleri için alanlar bulunacak. Sirkülasyon, yaya yollarının  araç trafiğinden ayrılması ve binaların üst katlarını birbirine bağlayan köprülerin inşa edilmesi ile optimize edilecek.  

Bakır renkli binalar kompozit bir yuvarlak çatı sistemine sahip olacak. Bu sistem sadece izolasyon ve maksimum ses yalıtımı sağlamakla kalmayıp kolonsuz etkin, hafif ve büyük bir yapı ile esnek iç mekanlar sunacak. Karbon emisyonunu en aza indirmek için binaların üstü solar paneller kaplanacak ve yağmur suyu toplama ve gri su geri dönüşüm sistemleriyle entegre edilecek. Gerektiğinde doğal havalandırma yüksek verimliliğe sahip HVAC ekipman sistemi ile desteklenecek.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)