EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Toronto’daki Sağlık Eğitim Kulesi LEED Gold Sertifikası Almayı Amaçlıyor

Global tasarım pratiği Perkins ve Will, Ryerson Üniversitesi’nin ödüllü Daphne Cockwell Sağlık Bilimleri Kompleksi ile sürdürülebilir kampüs tasarımında çıtayı yükseltti. Kompleks ile üniversite LEED Gold sertifikası almayı amaçlıyor. 

Toronto’nun yoğun şehir merkezindeki ve “dikey kampüs tipolojisi”nin bir örneği olan 28 katlı olan bu kulede akademik bölümler, rezidanslar, laboratuvarlar, idari ofisler ve hatta çatısında bir şehir tarlası bile bulunuyor. 104 milyon dolarlık bütçe ile 2019 yılında tamamlanan sağlık eğitim kulesi, Uzun Binalar ve Şehir Habitatı Konseyi (CTBUH) tarafından 2021 yılında En İyi Uzun Bina ödülünü kazandı.

Yonge–Dundas Meydanı’ın yanında Ryerson kampüsünün doğu tarafında bulunan Daphne Cockwell Sağlık Bilimleri Kompleksi yaklaşık 27.900 metrekarelik gelişmiş yaşam ve öğrenim alanı sunuyor ve kampüsün yeni bir girişi olarak hizmet ediyor. Çarpıcı çok katlı bina, aralardaki turuncu vurgularla alüminyum paneller ve geniş camlarla kaplı. Zemin kattaki avluda, bir kafe ve ders çalışma alanları bulunuyor. Kafenin mutfağında çatıdaki tarladan toplanan taze ürünler kullanılıyor.

Binanın ilk 8 katında akademik bölümler, sınıflar ve laboratuvarlar yer alıyor: Hemşirelik, Ebelik, Beslenme ve İş ve Halk Sağlığı. Kulede ayrıca dışarıdan görülebilir dijital bir fabrikasyon laboratuvarı, esnek araştırma bölümleri ve üniversitenin idari bölümleri bulunuyor. Öğrenci yurtları kulenin üst katlarında ve 330 öğrenciye ev sahipliği yapıyor.

Verimli bir yeşil çatıya ek olarak komplekse düşük çevresel etkiye sahip malzemeler, musluklar, tuvaletler ve duşlar için gri su geri dönüşüm sistemi ve yurt öğrencilerinin ne kadar enerji ve su tükettiğini online olarak görebilecekleri bir ölçüm ve izleme sistemi entegre edilmiş durumda. Mimarlar binanın geleneksel yapılara göre %32 daha az enerji kullanmasını ve %35 daha az içme suyu tüketmesini bekliyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)