EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Salon Alper Derinboğaz Güney Kore’deki Songdo Kütüphanesi İçin Açık Bir Teklif Sundu

Salon Alper Derinboğaz Güney Kore’deki yeni bir kütüphane için entegre ve açık bir teklif hazırladı. Songdo Kütüphanesi yarışmasında mansiyon ödülü alan proje, gelecekteki öğrenci ve araştırmacılar için inovasyon ve eğitim merkezli ve bilgi, üretim ve teknolojinin iç içe geçtiği esnek bir alan olarak hazırlandı.

Ekibin belirttiğine göre Songdo bir eğitim şehri olmayı amaçlıyor. “Okumak, Üretmek, Etkileşim, Oyun ve Doğanın tümü vizyoner düşünürlerin gelecek nesillerinin önünü açmayı hedefleyen farklı bir öğrenim habitatına katkıda bulunuyor.” Kütüphane gel-git düzlüklerinin ekolojik mirasını takip ederek ve doğa ile entegre olan alternatif bir kentsel doku sunarak zeminin bir devamı ve uzantısı olarak biçimlendirildi.

Kütüphane ortak olarak kullanılan bir peyzajda Songdo’nun sosyal yaşamını harekete geçirmek ve öğrenim için açık ve interaktif bir alan sunmak için tasarlandı. Peyzajında şairin bahçesinin tarihinden esinlenildi. Şairin bahçesi doğada inzivaya çekilme ve alimlerin aydınlanma ve doğa ile bir olma arayışı için uygun ortamı sunan bir yer.

Okuma ve hem bireysel hem de grup çalışmaları alanlarının yanı sıra multimedya yapım laboratuvarı teknoloji ve kraft atölyelerle interaktif bir öğrenim yaklaşımı sunuyor.  Hibrit yapı, zeminden çıkan modüler bir ızgara üzerinde 3B baskılı beton merkezlerden oluşuyor ve hafif bir ahşap çatıyı desteklerken kapalı alanlar yaratıyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)