EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Çalışanlarının Gereksinimlerine Cevap Verecek Bir Ofis

MİCHEAL RAYNER, COX RAYNER ARCHİTECTS & PLANNERS
SUNCORP METWAY

Suncorp Metway ile mimarlar MIchael ve Cox Rayner arasında kurulan başarılı iş birliği sonucunda, 14 katlı bina dahilinde güçlü ve dikey bir iletişim ağı yakalanmış. Temiz iletişimin kurumsal binalar açısından son derece önemli olduğu gerçeği göz önünde bulundurulmuş.

Katları içeriden birbirine bağlayan merdiven aynı zamanda dikey, görsel ve fiziksel ulaşımı artıracak şekilde geniş tutulmuş. Aynı zamanda, gelişmiş teknoloji ürünleriyle döşenmiş toplantı odaları her katta yer alıyor ve deyim yerindeyse bir takım alanı şeklinde hizmet veriyorlar. Ses ya da video bazlı toplantı yapılmasına olanak sağlayan odalar da yine her katta yer alıyor.

Açık çalışma alanını uzun vadede doğacak ihtiyaçlar açısından desteklemek için her katta, takım çalışma merkezlerinin yakınlarında “sessiz oda” adı verilen alanlar oluşturulmuş. Bireysel toplantılar ya da yoğun konsantrasyon ile yapılacak çalışmalar sırasında kullanılacak şekilde tasarlanmış.
Çalışmanın sonucunda ortaya çıkan proje esnek, ödüllendirici ve fonksiyonel bir iş alanı. Suncorp Metway’in çalışanlarının iş hayatlarında duydukları gereksinimlere cevap verecek bir ofis.

Suncorp Metway’in firma olarak mimari ekipten istediği şeylerden biri kendi çalışma etikleriyle de örtüşecek biçimde sürdürülebilir materyalleri tasarım sürecine, yeni ofis alanına dâhil etmeleri. Forbo’nun ürün gamı, böylelikle projeye dahil olmuş.

Forbo Flooring’in hem çevresel farkındalığa sahip bir marka olması hem de 2013 yılının Mart ayında inşasına başlanan ve sadece 6 ay sonra fonksiyonel olarak çalışmaya başlayan depo alanıyla LEED Gold Sertifikası’nı almış olması mimarlar açısından tercih yaptıkları noktada belirleyici olmuş.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)