7 Seçilmiş Proje "Ağaç Evler"

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Birçok mimar ağaçlardan ilham alır. Bazıları için ağaç ev çocukluklarının gizli sığınaklarının anılarını çağrıştırıyor, yeniden yaşıyor ve yeniden inşa ediyor. Diğerleri ise ormanın doğal sınırları içinde inşa etmenin mühendislik zorluklarını ele alıyor. Yaratılanın tasarlanması ve inşasında gerekli olan detaylara gösterilen özen, sürekli olarak takdir ediliyor. Bu, malzemelerin yaratıcı kullanımını ve yapısal tasarımın net bir şekilde anlaşılmasını gerektiriyor. Aşağıda, her biri kendine özgü ve ilham verici olan yedi güzel ağaç ev konutu, otel ve çalışma alanı örneği bulunuyor. 

COCO Sanat Villaları, ARCHWERK ve Formafatal'dan, Puntarenas Eyaleti, Kosta Rika

COCO Art Villas

Uvita kasabası yakınlarındaki dik bir ormanlık yamaçta yer alan ve bir tohum kozalağı şeklinden ilham alan COCO Art Villa, Kosta Rika ormanının yukarısında inşa edilmiş çok alanlı bir yaşam alanıdır. Daha büyük Art Villas kompleksinin bir parçası olarak COCO'nun bireysel yaşam alanları diğer binalara yürüyüş yolları, merdivenler ve köprülerle hassas bir şekilde bağlanmış. Buradaki fikir ziyaretçilerin çevredeki ağaç tepeleriyle doğrudan iç içe olması ve her an bir macera ve keşif hissi vermesidir. Açık ve iç mekanda kasıtlı olarak minimalist olan bu yükseltilmiş villalar, deneysel metal ve ahşap konstrüksiyonun cesur örnekleridir ve sadeliği inanılmaz derecede lüks hale getiriyor.

A-F3 Ağaç Ev, Antony Gibbon Designs tarafından 

A-F3 Treehouse

Dik bir geometrik ev olan A-F3 Treehouse, ağaç tepeleri arasında oturmak üzere tasarlanmış koyu üçgen bir biçimindedir. Her binanın üst katında bir yatak odası, alt katında ise geniş bir oturma alanı bulunuyor. Altıgen döşeme levhasının bir tarafında, doğal çevrenin eşsiz manzarasını sağlayan geniş, sürekli bir pencere bulunuyor. Bina modern bir tasarıma sahiptir, ancak koyu renkli ahşap paneller ve telkari tabanlar doğal manzaraya rahatça uyum sağlamasına olanak tanıyor.

The Woodsman's Treehouse Mallinson Ltd tarafından, Dorset, İngiltere, Birleşik Krallık

The Woodsman's Treehouse

Üç meşe ağacı dalı arasında duran Woodman's Treehouse, 30 metreden daha uzun duruyor. Sürdürülebilir ahşabı kusursuz işçilikle birleştiren Treehouse, en iyi haliyle eğlenceli bir lükstür. İç mekan girişte yer alan fuaye, yatak, banyo ve mutfağı barındıran çeşitli alt alanlara sahip merkezi bir silindirik yaşam alanı etrafında düzenlenmiş. Ağaç evde sauna, jakuzi, döner fırın, pizza fırını, açık hava duşu ve hatta kaydırak gibi birçok sürpriz var. Çocukluk hayali ve güzel yetişkin inzivasının mükemmel karışımı haline gelmiş.

Wanaka Treehouse Minimal Design tarafından, Wanaka, Yeni Zelanda

Wanaka Treehouse

Wanaka Treehouse yerli bir Yeni Zelanda Kanuka ağacının üzerinde yer alır ve Güney Alpler'in muhteşem manzarasını sunuyor. Bu proje, çevredeki peyzajı en belirgin şekilde vurgulamaya kararlı, benzersiz bir minimal tasarım vizyonudur. Hem iç hem de dış mekan ağaç evlerindeki özel ahşap işleri gün boyu ışık alan sıcak ve davetkar bir alan yaratıyor. Geniş bir sarma güverte tüm binayı kaplar ve ziyaretçilerin çevredeki ağaçların içine girmesine izin veriyor.. Ana yatak odasının terası ve özel spa küveti de kanuka ağaçlarıyla çevrilidir.

Fairfax Residence Studio KfA tarafından, Marin County, CA, ABD

Fairfax Residence

Geliştirme için çok küçük olduğu düşünülen ve arazi üzerine inşa edilen Fairfax Residence, ilginç ve akıllıca tasarlanmış yarı ahşap bir yapıdır. Dikmeler üzerine inşa edilen ve uzun bir köprü ile ulaşılan yapının alışılmamış boyutu ve şekli site sınırları tarafından belirlendi. Ancak iki yatak odalı ev, yaşam alanını daha da geniş gösteren çift yükseklikte tavanlara sahiptir. Esnek, açık plan konfigürasyonda hazırlanmış şaşırtıcı derecede geniş bir iç mekan da vardır.

Ağaç Evler Peter Pichler Architecture tarafından, McLean County, IL, ABD

Ağaç evler

Peter Pichler Architecture'ın ağaç evleri, ziyaretçilere doğa ile maksimum bağlantı sağlamayı amaçlıyor. Çevredeki akçaağaç, kavak ve meşe ağaçlarından ilham alan projenin alışılmadık şekli kulübeleri keskin, dik çatılara sahip ve yerel kaynaklı ahşapla kaplanmış. Sürdürülebilir bir ağaç ev konsepti olarak Amerika Birleşik Devletleri'nde geliştirilen yeni proje, ormanlık bir alana yerleştirilmiş bir dizi yapı öngörüyor. Lüks bir tatil beldesinin parçası olan Ağaç Ev tamamen sürdürülebilirdir ve sıfır net enerji kullanacak şekilde tasarlanmış. 

7. Oda, Snøhetta tarafından, Edeforsvägen, Norrbottens län, İsveç

7. Oda ağaç ev

Kuzey İsveç'teki ünlü TreeHotel'in bir parçası olan Snøhetta'daki 7. Oda, daha büyük bir sığınak içindeki birçok ağaç evden biridir. Konuklarına Lapland'ın ağaç tepelerinin ve Rure Nehri'nin nefes kesen manzarasını sunuyor. Çevredeki doğaya odaklanan tasarım, büyük pencerelere, orman zemininin üzerinde asılı bir ağ verandasına ve kabinin içinden geçen ağaçlara sahiptir. İç ve dış arasındaki sınır belirsizleşir ve kulübe ormanla bir oluyor. Ahşap özellikleri ve benzersiz bir ağaç tepesi konumu ile 7. Oda, geleneksel İskandinav kulübelerine ve onları çevreleyen çam ormanına modern bir saygı duruşu niteliğindedir.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)