EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Ankara’nın Sembölü Tekrar Gün Yüzüne Çıkıyor!

Türkiye’nin ikinci, Başkent Ankara’nın ise ilk alışveriş merkezi olan, kentin en önemli sembollerinden Atakule, uzunca bir süre yenileme aşamasındaydı. Kulenin muhafaza edilip çevresindeki çarşı alanının yıkılmasıyla yeni bir AVM elde edilmesi projesi A Tasarım Mimarlık tarafından hazırlandı.

Kule için hazırlanan yeni proje bugün basın toplantısıyla tanıtıldı. Türkiye’nin ikinci Ankara’nın ise ilk AVM’si olan Atakule’nin uzunca süredir devam eden yenileme projesi ortaya çıktı. Kulenin muhafaza edilip çevresindeki çarşı alanının yıkılmasıyla yeni bir AVM elde edilmesi projesi A Tasarım Mimarlık tarafından hazırlandı. Projenin son hali; Tarman Group İcra Kurulu Başkanı Murat Tarman, Atakule GYO İcra Kurulu Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Mehmet Arpacı, A Tasarım Yönetim Kurulu Başkanı Ali Osman Öztürk ve JLL Türkiye Başkanı Avi Alkaş’ın katılımı ile gerçekleştirilen lansmanla basına tanıtıldı.

Projenin mimarı A Tasarım Yönetim Kurulu Başkanı Ali Osman Öztürk konuşmasında; ‘Türkiye’de ilk olan 125 metrelik seyir kulesi ve döner platformu ile Atakule, yenilenme çalışmalarıyla yeniden bir kentsel çekim merkezi haline gelecektir. Ankara’nın siluetine kimlik kazandıran Atakule’de hayata geçirilecek yeni yaşam işlevleriyle sosyal bir buluşma mekanı yaratmak hedefleniyor. Yenileme projesi ile, kentin önemli bir bölgesini yeni baştan canlandırma işlevi üstlenilmiş, yakın çevredeki binaların, mekanların niteliğini olumlu yönde etkileyecek mekan düzenlemeleri planlanmıştır’ dedi.

Projenin, konsept geliştirme, kiralama ve pazarlama konularındaki çözüm ortağı Jones Lang LaSalle Türkiye Başkanı Avi Alkaş ise konuşmasında Ankara perakende pazarına dair sektörel bir bilgilendirme yaptıktan
sonra projeye dair detayları paylaştı. Atakule yenilenme projesini, ‘Geçmişten Günümüze ve Geleceğe’ başlığı altında ele alan Alkaş, Atakule’nin hedef kitlesini, ‘kent yaşamının merkezinde olmayı seven,
geleceği bugünden yakalamak isteyen moda ve yaşam trendlerinin öncüleri’ olarak tarif etti.
Atakule GYO tarafından geliştirilen projenin detayları ise kısaca şöyle;

“Botanik Parkı’nın doğası korunarak tasarlanan Atakule dört alışveriş katına ek olarak bir sinema ve eğlence katı olarak planlandı. Kule ve Kule’nin üzerinde yer alan döner platform yapısı korunarak alışveriş merkezi kısmında çağdaş ihtiyaçlar doğrultusunda yapılan düzenlemeleri içeren proje, Cinnah ve Çankaya Caddesi yönündeki kiralanabilir alanları hem yapı içinden hem yapı dışından kullanılabilecek şekilde düzenlenmiştir. Atakule içerisinde yer alan mağazaların botanik parkına bakan kısımları tamamen camdan olup, yapının dışarı ile olan bağlantıları geliştirilecek şekilde, doğa ile iç içe, cadde mağazaları ile bağlantıları göz önüne alınarak projelendirildi. Kule’de bulunan çok işlevli etkinlik salonu ulusal ve uluslararası kültürel etkinliklerin düzenlenmesi için yeniden yapılandırıldı. Botanik Parkı ekseninde tasarlanan yeni merkezi atrium ile dolaşım alanları çözülüyor ve yapının içerisinden yükselen kule atriyumun bir parçası olarak kullanılıyor.”


Yorumlar

Sevinç yücel 11 Nisan 2016

Inşaat devam ediyormu biraz yavaş ilerliyor gibi biran önce atakulemizin yeniden açılmasını arzu ediyoruz

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)