EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Galata'da Renovasyon

Tarih, Kültür, Çevre Önceliğinde Bir Yenileme Projesi

Geçmişi 1800’lü yıllara dayanan Galata’daki bina, sivil mimari örneklerinden biri. Yaklaşık 150 yıldır ayakta durmayı başaran yapı, geçirdiği renovasyonla bundan sonra da uzun bir süre ayakta duracak gibi görünüyor.

Kuşkusuz böyle bir geçmişe sahip bölgede yapılacak olan renovasyonda öncelik, alan/m2 hesaplamalarından çok yapının niteliği olmalı. Bu projede de, bölgenin tarihine, geçirdiği sosyal yaşam evrelerine ve binayı ilk yapan mimarın tercihlerine saygı duyularak hareket edilmiş.

Mal sahipleri Sermin-Serhan Altınordu çifti, projenin çevreye, doğaya ve insana bir katkı sağlıyor olmasını önemsemiş. Fakat günümüzde yapılan konutların, bu kriterleri çok da göz önünde bulundurmadığından şikâyetçiler.

Günümüz yapılaşmasında vahşi, yıkıcı bir tutumla hareket edildiğini söyleyen mal sahipleri, yeşil bina örneklerinde, işin popülist kısmına daha çok önem verildiğini dile getiriyor ve ekliyor: “Aslında bütün mesele bilinçli olmakta yatıyor. Hem böyle eski bir binayı revize ederken hem de proje bittikten sonra oturacaklar için geçerli bir durum bu. Önceliklerimizin tarih-kültür ve çevre olduğu bu projede kullanıcıların bunu hissederek oturacak kimseler olmasını önemsiyoruz. İçerideki insanın hem konforuna hem de sağlığına önem veriyoruz.”

Galata’da gerçekleştirilen renovasyon projenin en dikkat çekici tarafı, kuşkusuz “bilinçli” hareket edilerek işe kalkışılması. Projenin mimarı Nurdan Orhan projeye çevre duyarlılığı ile yaklaşmış ve mal sahiplerini de bu doğrultuda yönlendirerek uyumlu bir renovasyon süreci yaşanmış. Ayrıca Altensis firması danışmanlığında projenin Leed başvurusu gerçekleştirilmiş. Maliyette de oldukça düşük (yaklaşık yüzde 5) bir artış olmuş.

Binada ilk yapılan, depreme karşı taşıyıcı sisteminin kontrol edilmesi olmuş. Yapı, Yıldız Teknik Üniversitesi’nden bir uzman heyet tarafından kontrol edilmiş ve herhangi bir takviyeye gerek görülmemiş.

Binanın kanalizasyonu dahil bütün altyapı sistemleri ve tesisat bağlantıları elden geçirilerek ihtiyaçlara göre revize edilmiş. Binanın dışı için kullanılan boya, kendini temizleyebilme özelliğine sahip. Pencere çerçeveleri ise ahşap olarak korunmuş ve çift cam kullanılmış. Bu sayede binanın enerjiden tasarruf etmesi sağlanırken hem de iç hava kalitesinin korunması hedeflenmiş. Binanın çatısının bir kısmı ise bitkilendirilmeye ayrılmış. Seçilen bitkilerin, az su gerektiren ve suyu absorbe etme kapasitesi olan bitkiler olmasına dikkat edilmiş.

Danışman firma, daha “yeşil” bir bina için zaten hedefi belirlenmiş bir projede birtakım önerilerde bulunmuş. LEED danışmanlığını üstlenen Altensis firması, “Binanın daha ‘yeşil’ olması için çalışan bir danışmanlık firması açısından olabilecek en iyi şey, projenin önerileceklere fazla ihtiyaç duymaması. Bu projede durum böyle oldu. Biz bir takım küçük eklentilerde, hatırlatmalarda bulunduk” diyerek süreci özetliyor. Projenin mimarı Nurdan Orhan ise, Serhan Bey ve Sermin Hanımın sürekli “ne yapabiliriz” yaklaşımları sayesinde projenin zevkle çalışılan bir konu haline dönüştüğünü söylüyor.

19. yüzyıldan beri ayakta duran yapı, tabii ki dönemin yaşam koşullarına cevap verebilecek nitelikte yapılmış. Bu kapsamda binada gerçekleştirilecek olan yenilemede iki seçenek oluşmuş. Birinci seçenekte, yenileme kararında binanın dış görünümü olduğu gibi korunup iç mekanın yıkılarak alanın, yani metrekarenin genişletilmesi. Diğer seçenek ise, binanın hem dışının hem de içinin geçmişine sadık kalınarak hareket edilmesi. Mal sahipleri de binanın yapısını bozmamak adına ikinci yolu seçmiş yani 150 yıl önceki hayat şartlarına göre yapılan bina, bugünün ihtiyaçlarına, bugünün teknolojisine adapte ettirilmeye çalışılmış.

Türkiye’de “korunması gerekli taşınmaz kültür ve tabiat varlıkların korunması” konusu son dönemlerde ne kadar tartışma yarattığı birçok çevre tarafından biliniyor. Oturulamaz hale gelen ve koruma altında olan yapıların yenilenme aşamasında uygulanan yöntemler tartışmanın odağını oluşturuyor.

Aslında “korunması gerekli taşınmaz kültür ve tabiat varlıkların korunması” başlığı altına giren yapıların yenilenme sürecinde dikkat edilmesi gereken en önemli kriter, bölgenin geçmişine, kültür ve tarihine saygı duyarak, sokak dokusuna ve yaşayanlara önem vererek yenilemek. Bütün bunlara bir de yapıların çevreye olan olumsuz etkilerinin en aza indirgenmesi ve ihtiyaçların günümüz teknolojisinin imkanlarıyla karşılanması başlıkları da eklense iyi olmaz mı?

Projenin Görselleri

MAL SAHİBİ
Selmin Altınordu– Serhan Altınordu
MİMAR
Y.Mimar Nurdan Orhan
YÜKLENİCİ
Orhan ve Orhan Müşavirlik
Arın İnşaat Taahüt Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi
TEKNİK İNCELEME Prof.Turgut Kocatürk
Yıldız Teknik Üniversitesi
LEED DANIŞMANI
Altensis İnşaat Enerji Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)