EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Ecobuild 2011’den İzlenimler

Ecobuild, dünyanın sürdürülebilir tasarım, inşaat ve yapılı çevre üzerine en büyük fuarı olarak biliniyor ve her yıl Londra'nın fuar merkezi Excel London'da düzenleniyor. Excel London, çeşitli ülkelerden 1300’ün üzerinde katılımcının yer bulduğu Kuzey ve Güney olarak iki ana bölümden oluşuyor ve her iki bölüm de sekizer hole ayrılmış. Kuzey ve Güney bölümlerini geniş bir koridor ayırıyor. Burası dinlenme alanı işlevi görüyor ve fuar katılımcı ve ziyaretçilerine hizmet veren restoranlar bu bölümde yer alıyor. Bu bölge, sürdürülebilirlik konularının herhangi bir alanında çalışan ya da çalışmak isteyen her milletten insanı görebileceğiniz bir mekan. Sadece bu alanda öğle vakti yapacağınız yürüyüş bile dünyada sürdürülebilirlik trendi ile ilgili iyimser olmanıza yeter. Tüm masalar ve sandalyeler dolmuş; her milletten insan yerlerde, merdiven altlarında, bulabildikleri en ufak alanlarda masasız sandalyesiz de olsa yemeklerini yemeye çalışıyorlar. Öyle görünüyor ki Ecobuild, London Excel'in hizmet kapasitesinin üzerinde ziyaretçi çekiyor. Gösterilen ilgi organizasyonu yetersiz kılıyor.

Ecobuild Londra 2011’i gezen hemen hemen herkesin aklında benzer şey vardı: Güneş enerjisi teknolojilerinin yükselişi. Özellikle Kuzey kanatta çok sayıda fotovoltaik üreticisi ve uygulama ekipmanı üreticisi standı var. Hepsi de ilgi görüyor. Güneş enerjisinin yükselişini erken ya da geçici bulanlar da var. Yine de sektörün tertemiz güneş enerjisine yönelmesi sevindirici.

Güneş enerjisi teknolojilerin peşinden sertifikalı ahşap ürünlerin yükselişi geliyor. Ahşap; taşıyıcı, pencere, çatı iskeleti, kaplama ve dekoratif amaçlı olmak üzere pek çok biçimde karşınıza çıkıyor. Yeşil dönüşümün belki de en üzerine titrenmesi gereken konusu olan sürdürülebilir ormancılık temel çevre sorunlarına çözüm getirebilecek bir kavram.

Ahşaptan sayılmaz elbet ama yalıtım malzemesi olarak saman kullanımı örnekleri de az değil. Saman kullanılan pasif ev örnekleri, yüksek yalıtımlı hazır duvar ve panel üreticilerinin stantları da hareketli.

Ve bu aralar herkesin en çok önemsediği konu: Enerji. Enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji konularının her alanında hizmet ya da ürün sunan şirketleri bir arada bulabilirsiniz. İrili ufaklı şirketlerin yanında dünya devleri de Ecobuild'de yerlerini almışlar. Belki "green wash" yapıyorlar, belki içtenler ama şurası kesin ki hiçbiri kendisini yeşil ekonominin dışında kalacak kadar büyük görmemiş.

Geri dönüştürülmüş içeriğe sahip ürünlere her yerde rastlıyorsunuz. Fuar Londra’da düzenlendiğinden doğal olarak İngiliz katılımcılar çoğunlukta. Geri dönüşüm ülkede yaygın uygulandığından geri dönüştürülmüş malzemelere rastlamak zor değil. Örneğin geri dönüştürülmüş plastikler yer kaplamasından, bahçe mobilyalarına kadar çeşitli alanda karşınıza çıkabiliyor.

Ecobuild’e gelip hiç stand gezmeyenlerin sayısı da az değil. Hem Kuzey hem de Güney kanatlarına bitişik konferans salonları var. Buralarda üç tam gün boyunca birbiri ardına 130’dan fazla seminer düzenleniyor. Ele alınan başlıca konular arasında sürdürülebilir tasarım, yenilenebilir enerji ve mikrojenerasyon, yönetmelikler, standartlar, çevre felsefesi, yenilemeler, uygulamalar, yeni ve geleneksel inşaat teknolojiler yer alıyor. Seminerler çok dakik başlıyor ve bitiyor. Katılabildiğim seminerlerde salonlar genellikle doluydu.

Fuarda ilgi gören bir diğer konu ise uygulamalardı. Ziyaretçiler sıva uygulamaları, ahşap işçiliği, yalıtım uygulamaları, solar panellerin kurulumu, yağmur suyu toplama sistemlerinin kurulumu gibi çeşitli konulardaki uygulama oturumlarına katılabiliyorlar.

Ecobuild fuarcılık adına aksayan yönleri olsa da sürdürülebilirlik adına en yeni bilgi ve ürünleri bir araya getiren çok canlı bir fuar. Ve son olarak Ecobuild 2012’yi ziyaret etmeyi düşünenlere hayati bir öneri: En rahat ayakkabılarınızla gidin.


Yorumlar

Serpil 27 Kasım 2012

Bu sene (2013)katılımcılar arasında Tekhnelogos Yazılım da var. Orada olacağız.

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)