EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Finlandiya Kökenli Ahşap Ürünler

Lunawood(R) ürünlerinin tek yetkili distribütörü İlkay Dış Tic.Ltd.Şti'ne ürünlerinin teknik özelliklerini ve çevresel etkilerini sorduk.

Finlandiya üretimi ısıl ahşap ürünlerinizin çevreye etkisini analiz etmede en önemli noktalardan biri üretim sırasındaki yaşam döngüsü analizi (hammadde çıkarımı-malzeme üretimi-ürün kullanımı-imha). Lunawood® marka thermowood için bu süreç nasıl işliyor?

Lunawood® ürünleri, ahşabın ısıl işlemden geçirilmesi ile elde edilir. İklim dayanımı ve sağlamlığı nedeniyle özellikle dış mekan cephe kaplamaları, deck ve peysaj uygulamalarında kullanılır. Lunawood® ayrıca pencere ve kapı üretimine de çok uygundur.

Finlandiya üretimi ısıl ahşap ürünlerinizin çevreye etkisini analiz etmede en önemli noktalardan biri üretim sırasındaki yaşam döngüsü analizi (hammadde çıkarımı-malzeme üretimi-ürün kullanımı-imha). Lunawood® marka thermowood için bu süreç nasıl işliyor?

Finlandiya’da 150 yıldır orman planlaması yapılıyor. Temel hammaddelerimiz sürdürülebilir İskandinav ormanlarından elde edilen, PEFC sertifikalı çam ve ladin ağaçlarından oluşuyor. Bu hammaddeleri, kendi fabrikamızın en fazla 200 km uzağındaki bağımsız Finlandiyalı kereste fabrikalarından temin ediyoruz. Hammaddeler fabrikamıza 70 m3 hacimli kamyonlarla ulaştırılıyor. Fabrikalarımızın hammaddeye olan yakınlığı nedeniyle ulaştırmadan kaynaklanan çevresel etki ve maliyet faktörleri minimize ediliyor.

Kurulduğu yıldan bu yana ve bundan sonrasında da hammadde olarak hep aynı yörenin ağaçları işlendiğinden, kullanıcılarımıza yıllar sonra dahi aynı doku ve kalitede ürün sağlamaya devam ediyoruz.

Lunawood® üretimine ait hem ısıl işlemler hem de planlama işleri aynı üretim sahasında gerçekleşiyor. Isıl işlemler sırasında salınan ısıdan, tüm birimleri ısıtmada faydalanıyoruz. Lunawood’un üretiminde kimyasal katkı maddeleri kullanılmıyor, Ahşabın yanmasını engellemek için su buharı kullanılıyor. Tüm bu süreç yaklaşık 100 saat alıyor. Bu sırada ahşap yaklaşık 212 derece yüksek ısıda fırınlanıyor, soğutuluyor, fırından çıktığında %0 olan nem oranı doğal fabrika ortamında bir süre bekletilerek yaklaşık %6 ya çıkarılıyor. Dediğimiz gibi, hiçbir kimyasal katkı maddesi kullanılmıyor. Ahşabı yüksek ısıya dayanıklı kılmak için yalnızca su buharı kullanılıyor.

Plenye sırasında çıkan toz ve yonga atıklar, Lunawood’un yan ürünü olan Lunacomp Thermo kompozit deck üretiminde kullanılıyor.

Lunawood® kaplama ve deck ürünlerinin, doğru uygulama ve bakımla, 30 yıla kadar kullanım ömrü olduğu düşünülüyor. Lunawood® ileriye yönelik bir yatırım ve dayanıklı bir tercih. Üretim esnasında çıkan atıklar ve kullanım ömrünü tamamladıktan sonra dahi, Lunawood® ürünleri, sahip oldukları doğal yapı sayesinde biyoenerjiye dönüştürülebiliyor. Aynı normal ahşap gibi yakılabiliyor veya doğaya serbest bırakılabiliyor.

Çevresel etki ve uygulama konularında Lunawood® ürünleri diğer ahşap ürünlerden nasıl ayrılıyor?

Bu tabii ki Lunawood®’un karşılaştırılacağı ürünlerin ne olduğuna bağlı. Dayanıklılığı hemen hemen Lunawood®’la aynı düzeyde olan tropik ahşap ürünleriyle karşılaştırdığınızda, sürdürülebilir ormanlardan hammadde elde edişimiz önemli farklılıklardan biri. Fabrikaya malzeme ulaşımı için uzun yollar katedilmiyor böylece doğal kaynakları harcamıyoruz. Lunawood®’u kimyasallarla emprenye edilmiş malzemelerle karşılaştırdığımızda ise farklılaştığı nokta tabii ki bünyesinde kimyasal madde bulundurmaması ve çok daha dayanıklı olması. Dış mekan kullanımında ısıl işlenmemiş ağaç çeşitleri hava değişimlerinden etkileniyor, küfe ve çürümeye dayanım sağlayamıyor.

Türkiye’de Lunawood markasını kim temsil ediyor?

2004 yılından bu yana İlkay Dış Tic Ltd. Şti Lunawood ürünlerinin tek yetkili distribütörlüğünü büyük başarı ile sürdürmektedir. Lunawood’un en yüksek hacimle satış yaptığı ülkelerin başında Türkiye bulunmaktadır.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)