EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Bu Müziği Dinlemeye Mecbur muyum?

Müziksiz Mekanlar

Yazının başlığına cevap verecek olursak, müziği sevmeyerek dinlemek zorunda bırakılan çok sayıda insan var. Hatta zorla dinletilen şey artık müzik olmaktan çıkıp gürültü olarak algılanmaya bile başlıyor. Çünkü alışveriş mağazalarında, minibüste, restoranda, kafede, sokakta ve sayamadığımız birçok yerde arka fonda çalan sürekli bir müzik var. Bazı yerlerde arka fonu da geçip başrole kadar yükselebiliyor.

Bu durumdan rahatsızlık duyan elbette birçok insan var. Hatta bu insanlar bir süredir özellikle internet ortamı üzerinden bir hareket başlattılar, “Müziksiz Mekanlar”.

“Öncelikle, hepimiz severek müzik dinliyoruz. Tüm müzikli yerlerin de müziksiz mekanlara dönüşmesini beklemiyoruz. Ama müzikli mekanlara olduğu gibi, müziksiz mekanlara da ihtiyacımız var” diyen topluluk günümüzde özellikle büyük kentlerde sürekli müzik dinletilmesini eleştirerek bu duruma çözüm arıyor.

Müziğin gürültüye dönüşmesini ise, “Trafikte motorlu araçların çıkardığı sesler ve korna nasıl bir insanı rahatsız ettiği için gürültü sayılabiliyorsa, aynı şekilde başka bir insan için dinlemekten hoşlanmadığı bir şarkı gürültü sayılabilir. Bu algılama yalnız bir kesime de mahsus değil; örneğin klasik müzik dinlemekten zevk alan birisi klasik müziği gürültü olarak görmez ama hoşlanmayan bir insan gürültü olarak nitelendirebilir” şeklinde ifade ediyorlar.

Toplumun ortak müzik zevki gibi bir genelleme yapılamayacağını, müziğin insanlara dayatılmasının sebeplerinden birinin de müziğin ticarileştirilmesi olduğunu savunan topluluk, müziği gerçekten seven insanlar olarak, bilinçli işletme sahiplerini müşterilerine müziksiz mekanlar sunmaya ve bunu özellikle vurgulamaya çağırıyor.

İnternet sitelerinde müzik çalmayan birçok işletmenin bilgisi yer alıyor. Hatta siz de müziksiz bir mekan keşfettiğinizde siteye girip işletmenin bilgilerini ekleyebiliyorsunuz. Sitelerinde ayrıca yurt dışından da çeşitli işletme örnekleri var. “Gürültüsüz” bir ortamda yemek yemek, kahve içmek istiyorsanız siteyi mutlaka ziyaret edin.

http://www.muziksizmekanlar.co...

"...Joe Junior'un Yeri'nin hiç müzik çalınmaması, insanı neşelendiren şen şakrak konuşmalara kulak misafiri olabilme fırsatı, geniş bir müşteri kitlesinin bulunması gibi avantajları var..."

Paul Auster - Sunset Park


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)