EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Siemens, Adana Entegre Sağlık Kampüsü’nün Finansörleri Arasında

Siemens, “Kamu Özel Ortaklıkları / Public Private Partnership” (PPP) Şehir Hastaneleri projeleri kapsamında Türkiye’nin sosyal altyapı projeleri ile ilgili çalışmalarına katkı sağlamaya devam ediyor. Geçtiğimiz hafta Rönesans Holding grup şirketlerinden Rönesans Sağlık Yatırım tarafından finansal kapanış imza töreni gerçekleştirilen Adana Entegre Sağlık Kampüsü’nün yatırım bedelinin 433 milyon Euro’su, aralarında Siemens Bank’ın da bulunduğu 9 bankalık bir konsorsiyum ile finanse edilecek.

Türkiye’nin sağlık sektöründe bugüne kadar gerçekleştirdiği en büyük proje olarak adlandırılan ve ülkemizin çok sayıda modern hastaneye kavuşacağı “Kamu Özel Ortaklıkları/ Public Private Partnership” ( PPP) projesinin büyük adımlarından birinde daha Siemens yer alıyor. Siemens, PPP Şehir Hastaneleri projeleri kapsamında Türkiye’nin sosyal altyapı projeleri ile ilgili çalışmalarına katkı sağlamaya devam ediyor.


Bu kapsamda, Rönesans Holding grup şirketlerinden Rönesans Sağlık Yatırım’ın, Siemens Bank’ın da aralarında bulunduğu 9 yabancı bankayla, Adana Entegre Sağlık Kampüsü için yaptığı 433 milyon Euro tutarındaki finansal kapanış imza töreni, Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu’nun katılımıyla geçtiğimiz hafta gerçekleşti. Bu anlaşma tamamı yabancı bankalar tarafından desteklenen ilk PPP anlaşması olma özelliğini taşıyor.

Adana Entegre Sağlık Kampüsü, 1550 yataktan oluşacak ve toplamda 540 milyon Euro tutarındaki yatırımla tamamlanacak. Toplam yatırım bedelinin 433 milyon Euro’su tamamı yabancı kuruluşlardan oluşan 9 bankalık bir konsorsiyum ile finanse ediliyor. Kalanı ise yatırımcı ortaklar Rönesans Sağlık Yatırım ve uluslararası yatırım fonu Meridiam Infrastructure tarafından özkaynak olarak temin edilecek.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)