9 Seçilmiş Proje "Biyomalzeme Olarak Kenevir"

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Kenevir projelerinin karbon ayak izini azaltmak isteyen mimarlar arasında giderek daha popüler bir malzeme haline geliyor. Aşağıda çok yönlü kenevir mahsulü kullanılarak inşa edilen dokuz yapı verilmiş. Emisyonları azaltmak ve küresel sıcaklık artışını yavaşlatmak için inşaat endüstrisinin beton gibi geleneksel yüksek karbonlu yapı malzemelerinin yerini biyo-bazlı alternatifleri benimsemesi gerektiğine dair artan kanıtlar var.

Giderek daha fazla ilgi gören böyle bir alternatif halihazırda yaygın olarak biyoyakıt ve lif olarak kullanılan kenevir bitkisidir. Cambridge Üniversitesi Araştırmacısı Darshil Shah daha önce Dezeen'e kenevirin atmosferdeki karbonu emmede ağaçlardan iki kat daha etkili olduğunu söylemişti. Binalarda genellikle hempcrete - dayanıklı, yüksek derecede yalıtkan ve küflenmeye dayanıklı kenevir lifleri ve kireçten oluşan bir bileşik - formunda kullanılır. Kenevir kullanılarak inşa edilen dokuz yapı aşağıdaki gibidir.

Kentsel Doğanın Sesi, Hollanda, Overtreders W

9 Seçilmiş Proje "Biyomalzeme Olarak Kenevir"

Hollandalı stüdyo Overtreders W'nin ilk iddiası, Almere'deki bu bahçe pavyonunu yaratmak için sökülebilir ahşap modüller içinde pembe boyalı hempcrete kullandı. Stüdyo projenin yeniden kullanılabilir yapılar kurmayı kolaylaştıracak bir yapı sistemi için prototip olmasını amaçladı.

Flat House, Birleşik Krallık, Practice Architecture 

9 Seçilmiş Proje "Biyomalzeme Olarak Kenevir"

Öncü Flat House, Practice Architecture tarafından geliştirildi. Kenevir yetiştiren Margent Farm hasadın kısa sürede çok düşük karbonlu bir ev inşa etmek için nasıl kullanılabileceğini gösterdi. Sahadaki mühendisler ve malzeme uzmanlarıyla birlikte çalışan stüdyo, videoda görüldüğü gibi evin dış kabuğunu oluşturmak için yalnızca iki günde dikilen büyük prefabrike kenevir panelleri önceden üretti. Dokulu paneller iç mekanlarda açıkta bırakılırken, evin dışı kenevir lifli karolarla kaplandı.

Pierre Chevet, Fransa, Lemoal Lemoal tarafından 

9 Seçilmiş Proje "Biyomalzeme Olarak Kenevir"

Paris stüdyosu Lemoal Lemoal, Fransa'nın Croissy-Beaubourg kasabasındaki Pierre Chevet spor merkezini inşa etmek için hempcrete bloklar kullandı. Bloklar harç veya yapıştırıcı gerektirmeyen bir kilitleme sistemi kullanılarak kuru monte edildi. İçeride duvarlar hempcrete dokusunu gizlemek için kenevir sıva ile işlenirken, binanın dış cephesi beyaz çimento-fiber panellerle kaplandı.

Rue Marx Dormoy Sosyal Konutları, Fransa, Barrault Pressacco tarafından 

9 Seçilmiş Proje "Biyomalzeme Olarak Kenevir"

Fransa'da mimarlık firması Barraud Pressacco, geleneksel Paris apartman dairelerinde yaygın olarak bulunan kalın cephelere ve eğimli pencerelere atıfta bulunarak bu proje için hempcrete kullandı. 15 sosyal konut ve iki dükkandan oluşan yapının inşaatında, ahşap karkas üzerine sabitlenen alçı-lifli panellerin üzerine tabakalar halinde hempcrete püskürtülmüş. 

Ein Hod House, İsrail, Tav Group tarafından

9 Seçilmiş Proje "Biyomalzeme Olarak Kenevir"

Kuzey İsrail'de bir sanatçının köyünde bulunan bu yamaç evi, yalnızca sürdürülebilir ve yerel kaynaklı malzemeler kullanmak amacıyla Hayfa merkezli Tav Group stüdyosu tarafından tasarlandı. Ana katın duvarları hempcrete'den yapılmış ve eve kum rengi vermek için kalın bir toprak sıva tabakası ile kaplanmış.

Geraardsbergen House, Belçika, Martens Van Caimere Architecten tarafından

9 Seçilmiş Proje "Biyomalzeme Olarak Kenevir"

Ghent stüdyosu Martens Van Caimere Architecten tarafından yapılan bir yenilemenin ardından Belçika'daki bu evin dış duvarlarında hempcrete açıkta bırakıldı. Dokulu kaplama, projenin bulunduğu Geraardsbergen köyünü çevreleyen zengin manzaraya bakar.

Elisa the 11 Swans, Danimarka, Studio AX tarafından

9 Seçilmiş Proje "Biyomalzeme Olarak Kenevir"

Chart Art Fair 2022'deki bu pavyonun ahşap kollarından on bir adet örülmüş kenevir "kanat" sarkıyor. Biyomalzemelerin kökenleri ve arkasındaki hikayeler hakkında merak uyandırmak için mimari uygulama Studio AX tarafından tasarlandı. Kanatlar, Hans Christian Andersen'in "Vahşi Kuğular" masalındaki ana karakter Elisa'nın kardeşlerini kötü bir büyüden kurtarmak için örmesi gereken 11 giysiyi simgelemeyi amaçlıyor.

Tigín Tiny Homes, İrlanda, Common Knowledge tarafından

9 Seçilmiş Proje "Biyomalzeme Olarak Kenevir"

Kendi evini satın almakta zorlananlar için İrlandalı sosyal girişim Common Knowledge tarafından yaratılan bu büyük karavan, Margent Farm'dan dalgalı kenevir panellerle kaplandı. Paneller Tigín Tiny Homes'un için gerekli olan hafiflikleri nedeniyle seçildi ve kenevir lifleri ile tarımsal atıklardan üretilen şeker bazlı bir reçinenin birleştirilmesiyle yapıldı.

Clay Fields, Birleşik Krallık, Mikhail Riches tarafından 

9 Seçilmiş Proje "Biyomalzeme Olarak Kenevir"

Londra stüdyosu Mikhail Riches (o zamanlar Riches Hawley Mikhail olarak biliniyordu) tarafından tasarlanan, uygun fiyatlı 26 evden oluşan bu gelişim 2008 yılında inşa edildiğinde Birleşik Krallık'ta ilk sprey hempcrete kullanımını temsil etti. Suffolk'taki projede ayrıca kenevir ve ketenden yapılmış bir yalıtım malzemesi olan Isonat kullanıldı. Evler yerel kaynaklı talaşları yakan ortak bir biyokütle kazanı ile ısıtıldı.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)