EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Taliesin West Artık Daha Yeşi

Frank Lyod Wright Vakfı, doğaya yönelik güçlü farkındalığı ve saygısı, tasarladığı yüzlerce yapıya yansıyan Frank Lloyd Wright’ın mirasına sahip çıkmak için harekete geçti. Frank Lyod Wright Vakfı, mimara ait kış evi “Taliesin West”i modernize ederek çevre dostu yenilikler uygulayacak ve bu sayede yıllık 200.000 $ enerji tasarrufu sağlayacak. Scottsdale Arizona ‘daki National Historic Landmark’ta enerji maliyetini azaltmaya yönelik yenileme çalışmaları önümüzdeki ay başlayacak.

Wright’ın tasarladığı yapının 20 yıl önce düzenlenen elektrik şebeke sistemi halen işler durumda. Yenileme çalışması çerçevesinde yaklaşık 4 bin güneş paneli, 5 bine yakın ampul değişikliği ve enerji verimliliği sağlayacak çatı ve pencereler ile çevre dostu uygulamalar gerçekleştirilecek.

Frank Llyod Wright Vakfı Başkanı ve CEO’su Sean Malone, AP’ye yaptığı açıklamada; yapının halihazırda organik ve sürdürülebilir mimarlığa örnek bir model oluşturduğunu ifade ederek; “Wright bu yapıyı McDowell Dağlarındaki çorak bayıra konumlandırmıştı ve binanın duvarlarını çevredeki kum ve taşlardan inşa etmişti. Şimdiki iyileştirmeler ise binanın sürdürülebilir enerji modeli olabilmesini sağlayacak. Bu Taliesin West’in tarihine ve kıymetine tamamen yaraşır bir şey” dedi. Malone, yapının dış görünümüne ve inşa aşamasında kullanılan malzemelerin yanı sıra pek çok diğer konularda da hassasiyet gösterdiklerini ve aynı zamanda yapının “Kent Simgesi” sıfatına sahip önemli bir yapı olmasının, vakfın bu gibi belirli kurallara uymasını zorunlu kıldığını dile getirdi.

Malone, Taliesin West’in Ulusal Tarihi Kent Simgeleri arasında güneş paneli uygulanan ilk binalardan biri olduğunu ifade ederken NHL programını yürüten National Park Sevice sözcüsü ise diğer kent simgesi yapıların güneş paneline sahip olup olmadığının takibinin mümkün olmadığını söylüyor.

Chicago’daki Frank Lloyd Wright Building Conservancy’den Janet Halstea ise, yapılacak tüm değişiklerin hassasiyetle ve orijinal tasarıma uygun bir şekilde yapılması gerektiğini dile getiriyor ve ekliyor; “O, estetik ve pratik değere yönelik tasarımlarına pek çok çevresel faktörü dahil eden biriydi”.

İyileştirmelerden sorumlu Big Green Zero firması ise yaklaşık 200 hektarlık araziye konumlanmış yapının tarihi dokusunun zarar görmeyeceğini belirtiyor.

Bu iyileştirmelerden biri de var olan elektrik aksamının ve enerji nakil hattının yer aldığı bayıra binlerce güneş paneli yerleştirmek. Paneller aynı zamanda Wright’ın tasarımına gölge düşürmeyecek şekilde ziyaretçiler tarafından da görülebilecek.

Big Green Zero firması CEO’su Robert Roth, güneş panellerinin siteye yetecek kadar enerji üretebileceğini umduklarını belirtiyor ve ekliyor; “Diğer değişiklikler tesisin tarihi görünüşünü muhafaza edecek. Enerji tasarruflu lambalar benzer nitelikte bir aydınlatma sağlayacak. Lusit içeren çatılar yerini daha iyi izolasyon sağlayacak ve aynı görünümü sağlayan fibercam ve polikarbon malzemelerden oluşan çatılara bırakacak. Yenileme çalışmalarının üç yıla kadar tamamlanacağını belirten Roth; çalışmaların her yıl Taliesin West’i ziyaret eden 110 bin kadar turisti etkilemeyeceğini ifade ediyor.

Big Green Zero Firması aynı zamanda eskimiş havalandırma sistemini değiştirerek kullanıma dayalı olarak her odanın havalandırma ve aydınlatma sisteminin kontrol edilebilmesini sağlayacak. Roth aynı zamanda gelecek yıllarda tesiste Wright Vakfı mimarlık öğrencileri ile birlikte sürdürülebilir enerji alanında çalışma ve deney yapacaklarını da sözlerine ekliyor.

Wright Vakfı’ndan Malone iset ileride vakıf olarak 1911’de Wisconsin’de inşa edilen diğer Taliesin binasını da enerji denetiminden geçirerek benzer değişiklikler yapmayı planladıklarını ifade ediyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)