EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Neopolitan Konut, İş Merkezi ve Sosyal Tesis Projesi BTM'yi Tercih Etti

Ankara Eryaman’da Fırat-Dema İş Ortaklığı altında gerçekleşen Neopolitan Konut, İş Merkezi ve Sosyal Tesis Projesi bahçe çatılarında BTM Bahçe Çatı Sistemini tercih etti. Toplam 208 konuttan oluşan proje, 62.600 m2lik bir alana yerleşmiş bulunuyor. BTM Bahçe Çatı sistemi, yeşil alan toplam alanı 3,000 m2 olan otopark üstü çatılarda yer almaktadır.

Uygulama detayları;

Yalıtım Katmanı; mevcut eğim betonu yüzeyi mekanik yöntemlerle düzeltilerek 5 x 5 m ebatlarında derzlerin açılmasının ardından epoksi astar ve poliürea uygulaması ile tamamlandı.

Yeşil Çatı Sistemi; yalıtım katmanının üzerine, nem tutucu olarak BTM Bahçe Çatı Sistem Keçesi (500gr/m2), ek yerlerinde 10cm bindirilerek serbest şekilde serildi.

Ardından, bahçe çatı sistemlerinin en önemli elemanlarından olan, BTM Optigreen FKD 25, çift kademeli, delikli drenaj levhaları, ek yerlerinde şaşırtmalı olarak bir sıra binecek şekilde serbest döşendi.

Son katman olarak BTM Bahçe Çatı Typar SF 32 Sistem Filtresi drenaj levhalarının üzerine, ek yerlerinde 15 cm bindirilerek yüzeye serildi.

Yeşil çatı sistemi döşenirken, peyzaj firması ile eş zamanlı çalışılarak, drenaj levhalarının toprak taşınması sırasında ezilmesinin önüne geçmek için toprak serim işi kademeli yapıldı. Süzgeçlerin etrafındaki, 1 x 1 m alana çakıl serilerek suyun kolay drenajı sağlandı. Çim ve bitkilendirme işi kış gelmeden tamamlandı.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)