EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Gerektiğinde Büyüyen Evler

1900 m2‘lik bir evde yaşamaya ne dersiniz?

Yeni bir eve taşınırken, kendi zevkimiz ve maddi olanaklarımız el verdiğince döşeriz her yeri. Özenerek alınan yemek takımları, titizlikle seçilen konforlu koltuklar, zevkle döşenen oturma odaları... Başlarda bu durumdan oldukça memnun oluruz, ne de olsa yeni evin ziyaretçisi boldur. Fakat zaman geçtikçe ve yeniden günlük koşturmalara geri döndüğümüzde oturma odası, kapısı ayda yılda bir açılan atıl bir odaya dönüşür. Kent yaşamı içinde hızlı bir koşturma halinde ilerleyen hayatlarımızda duvarımıza özenerek seçip astığımız şeylerden sadece o büyük saate gözümüz ilişir. Çağımızın sorunudur artık, bir süre sonra sadece yatmak için uğradığımız bir “otel” haline gelen evlerimiz.

Hayatın yoğun koşturması içinde, değil çevresine, kendisine bile ayıracak vakit bulamayan bir nesilden bahsediyoruz. Rutin temizlik günleri dışında ziyarete kapanan odaların işlevsizleşmesi, ortak kullanım alanının giderek daralması, daha az yük getiren ve enerji sarf edilmesi gerek mekanlara olan ihtiyacı ortaya çıkarıyor. Bir yandan da eski komşuluk ilişkilerine özlem duyan ama yaşam koşulları el vermeyen bir çağda yaşıyoruz.

LES NIDS - YUVALAR

Bu sorundan yola çıkarak, Fransız mimarlık bürosu KOZ tarafından “Les Nids” yani “Yuvalar” isimli bir proje geliştirildi. Yapının, tek kişilik ve çekirdek ailelere uygun olan tasarımında başlıca özelliklerden biri, daireler arası ilişkinin sağlanması ve komşuluk olgusunun geliştirilmeye çalışılması. Daire içinde odalar arası sirkülasyon, yapının ortak alanlarından geçilerek sağlanıyor. Balkonlar yan dairelerle ortak olarak paylaşılıyor ve apartman boşlukları sosyal amaçlı kullanılıyor. Tasarımdaki ayrıntılar, yaşayanları iletişime sevk ederek komşularıyla iletişime geçmesini sağlarken sadece yerleşilen konutun sınırları içinde kısılı kalmayıp, apartmanın tamamıyla etkileşime girilmesine olanak sağlıyor. Böylece işlevsizleşen odalar artık birer ortak sosyal alana dönüşüyor.

GREEN MAN LANE

Evlerimizin şehir merkezinden uzaklaşması, ihtiyaçlarımızı karşılamamızda büyük zorluklara neden oluyor. Alışveriş, spor ve kültürel alanlardan uzaklaşılması, eğlenmek ve rahatlamak için ayrılan vakitleri de kısıtlayan bir durumun ortaya çıkmasına neden oluyor. Gerçekleşen yeni projeler de bu soruna çözümler üretmek amacıyla şekilleniyor. Örneğin İngiltere’de gerçekleşecek “Green Man Lane” projesinin tasarımcıları Conran & Partners Mimarlık ofisi, yaklaşık 344 m2‘lik bir alanı spor salonları, toplantı odaları, resepsiyon gibi tesislere ayırıyor. Aynı zamanda çok amaçlı oyun mekanları, kişisel gelişim alanları ve gençler için farklı tesisler yerleştirerek proje geliştiriliyor. Konutta yaşayanların kullanabilecekleri ve kendileri için ekim yapabilecekleri bostanlık alanlara da yer veren proje sürdürülebilir enerji kaynaklarıyla enerjisini sağlıyor.

NEF-FOLDHOME

Yeni yaşam tarzlarında tek kişilik ve tek ebeveyinli ailelerin artacağı öngörülüyor. İşlevsizleşen odalara ve sosyalliğimizi yitirdiğimiz yaşam ortamlarına bir çözüm olarak günümüzde Nef “foldhome” adı verilen bir kullan-öde sistemi geliştiriliyor. Konseptin ilk uygulandığı proje olan FLATS 163 projesinde, 1+1 ve 2+1 konutlara yer verilirken, “foldhome” sistemine uygun olarak çeşitli odalar tasarıma eklenmiş. Bu odalar ihtiyaç sahibi tarafından saatlik 5-15 lira arası bir ücretle kiralanıp kullanılıyor. Böylece nadiren ihtiyaç duyulacak bir mekan için ev satın alacağınıza, o odayı kiralayarak hem ek masrafdan kurtulmuş oluyor, hem de hayatınızı kolaylaştırıyorsunuz. Projede sağlanan bu alternatif odalar arasında parti odasından, özel akustik yalıtımlı müzik odasına, misafir odasından, özel sinema odasına kadar çeşitli seçenekler sunuluyor. Timur Grubu Yönetim Kurulu üyesi Erden Timur, projeyi, sosyo-kültürel olarak üst grupta sayılıp orta ve alt orta gelirli ama iyi yaşamak isteyenlere yönelik olduğunu söylüyor. Ayrıca yetkililer, konseptin Türkiye ve dünyadaki patentini almak için işlemlere başladıklarını da ­­belirtiyor.

Mimarlık dünyasında en yoğun olarak tartışılan konulardan biri olan “sürdürülebilir yapılar”ın günlük hayatta yansımalarından biri olarak görülebilecek, tek kişilik ve çekirdek ailelere yönelik bu yapılaşma biçimleri geliştirilmeye devam ediliyor. Yaşam ortamlarımızı sadece bir otel olmaktan çıkararak hareketlendiren ve alternatif çekim yönleri yaratarak bizlerin ilgisini çekmeyi başaran projeler yaşamlarımızda yeni soluklar yaratmayı da vaad ediyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)