EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

‘Mimar Sinan ve Yaratıcı Deha’nın Şaheserleri’ Sergisi Sanatseverler İle Buluşuyor

Bir dünya markası Mimar Sinan, Türkiye’de ilk defa adına bir sergide eserlerini buluşturuyor!

All Fuarcılık tarafından, 2015 Nisan-Temmuz ayları arasında, Tophane-i Amire’de gerçekleşecek ‘Mimar Sinan ve Yaratıcı Deha’nın Şaheserleri’ sergisi pek çok açıdan ilke imza atmaya hazırlanıyor.

Bir dünya markası olan “Mimar Sinan”ın eserlerinin teknolojik donanımlar ile üç ay boyunca sanatseverler ile buluşacağı sergi, İstanbul’dan sonra yurtdışında da ziyaretçilere sunulacak.

250 bin kişinin ziyareti hedefleniyor

Türkiye’ye daha önceki yıllarda gelmiş Einstein, Beyin, Body Worlds ve Leonardo sergilerine altyapı hazırlamış bir kuruluş olan allevents, MSGSÜ Mimar Sinan Araştırma & Uygulama Merkezi ve MSGSÜ İç Mimarlık Bölümü birlikteliğiyle hayata geçecek olan “Mimar Sinan ve Yaratıcı Dehanın Şaheserleri” sergisi için üç aylık süreçte 250 bin ziyaretçi hedefleniyor.

İstanbul’da Sinan zamanı

All Fuarcılık Yönetim Kurulu Üyesi Murat Akan “Bu toprakların yetiştirip uygarlığa armağan ettiği Türk mimarlık tarihinin dehası Mimar Sinan’ı Türkiye’de özellikle genç nesillere ve dünyaya tanıtmak gereğinden yola çıkılarak bu sergiyi tasarladık. Sergi için pekçok değerli akademisyenin danışmanlığını alıyoruz. Bu üç aylık süreçte adeta İstanbul’da Sinan zamanı yaşatmayı hedefliyoruz. Ülkemizin markalaşması sürecinde sanatın da öneminin farkındayız. Bu sebeple özellikle 2015 yılında hayata geçireceğimiz tüm projeler ile ülke politikasını desteklemeye devam edeceğiz” dedi.

Sergileme teknolojisinde yeni uygulamalar olacak

14 ana bölümde anlatılacak ve teknolojinin sergileme tasarımına katkı sağladığı tüm enstrümanların kullanılacağı sergide, Hologram teknolojisi, dokunmatik ekranlar, app uygulamaları, akıllı telefon ve tabletlerle algılanacak yardımcı uygulamalar, sanal odalar ve üç boyutlu algılamalar yediden yetmişe serginin sadece gezilmesine değil, interaktif olarak yaşanmasına olanak sağlayacak farklı uygulamalar da olacak.

Mimar Sinan Ödülleri sahiplerini sergide bulacak

Serginin açık olacağı üç aylık süre içerisinde gerek sergi içinde, gerek tüm İstanbul’a yayılacak yan etkinliklerle bir Sinan zamanı yaşatılması hedeflenirken, aynı zamanda da Akdeniz Mimarlar Birliği’nin her yıl özel olarak bir mimara verdiği Mimar Sinan Ödülü’de bu yıl 15 Nisan’da sergi alanında düzenlenecek törenle sahibine verilecek.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)