EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Harry Perkins Tıbbi Araştırma Enstitüsü

Mimar: Hames Sharley Tasarım Ekibi
Yer: Perth, Avustralya
Yıl: 2014
Tercih edilen Markalar
Mobilyalar: Burgtec, Castledex, DesignFarm, Living Edge, Table & Chair Company, Zenith, Stylecraft
Zemin Kaplamaları: Crosby Tiles, Ibrahim-International Tile, Tiles Expo
Linoleum & Vinyl: Gerflor
Halı: Interface
Aksesuarlar: Baresque, Kvadrat Maharam, Laine Furnishings, Materialised, Woven Image

Devletin 700’den fazla yetişkin sağlığı araştırmacısına ev sahipliği yapacak olan Harry Perkins Tıbbi Araştırma Enstitüsü, beş ayrı birimden oluşan on katlı bir bina. Toplamda 20200 metrekare olan binada; genel ve uzman destek laboratuarları ile PC2 OGTR laboratuvarı, görüntüleme tesisleri; bir biyo kaynak tesisi; klinik araştırma alanları; ofisler, acil masa ve çalışma istasyonları ile seminerler için video konferans tesisleri, 250 kişilik bir oditoryum bulunmakta. Ayrıca resmi ve gayri resmi toplantı alanları için sessiz alanlar ve etkileşim alanları oluşturalan binada personel için de özel alanlar, cafe, gösteri laboratuvarı, sergi galerisi ile multi-medya tesisleri bulunmakta.

Hames Sharley tasarım ekibi çalışmalarına başlamadan önce yurtdışında ve Avustralya ile çevresinde geniş bir araştırma yaptıktan sonra bina kullanıcılarıyla da konuşarak tüm çağdaş araştırma uygulamalarını analiz etti. En küçük bir kazanın dahi hayati risk taşıdığının farkında olarak tasarladıkları Perkins Enstitüsü’nün laboratuvar binaları, alışılagelmiş ortodoks tutumun radikal bir dönüşümünü temsil etmektedir.

Binanın araştırma katları arasında görsel bir bağlantı oluşturularak güçlü bir dikey bütünleşme sağlanmış. Yenilikçi bir zemin kaplaması ile de katlar arasındaki bütünlük ve esneklik tamamlanmış. Yüz araştırmacıyı barındıran her laboratuvar katında; “ıslak” labaratuvar alanı ve “kuru” ofis alanı olarak betimlenen alanların merkezine bir etkileşim alanı yerleştirilmiş. Laboratuvarlar kuzeyden güneye her iki tarafından gün ışığı alacak şekilde konumlanmış.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)