EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

ERSA’nın Yeni “Wall Serisi” Amerika’dan Ödülle Döndü

Amerikan İç Mimari dergisi tarafından geleneksel olarak düzenlenen ve yılın en iyi iç mimari tasarımlarının seçildiği yarışmada, ERSA Mobilya’nın “Wall” adını verdiği Aykut Erol imzalı metal dolap serisi, “Eğitim” kategorisinde birincilik ödülüne layık görüldü.

Bu yıl 9. kez düzenlenen “Interior Design’s Best of Year” ödül töreni, New York’ta, ünlü Mimar Frank Gehry tarafından tasarlanan IAC Building’de gerçekleştirildi. Törende ERSA adına ödülü alan Genel Müdür Yardımcı Yalçın Ata ödüllü ürün ile ilgili sorularımızı yanıtladı.

Ödüllü ürün / tasarım nasıl ortaya çıktı?

ERSA Mobilya olarak, sektöre adım attığımız 1958 yılından bu yana, özgün tasarıma sahip ürünlerimizle ofis mobilyası sektöründe öncü rolümüzü koruyoruz. Çok sayıda kamu kurumu, büyük özel sektör kuruluşu, eğitim ve yurt merkezi, hastane, otel gibi mekânlar için özel tasarlanmış mobilyalarla, özgün projelerimizi hayata geçirdik. Bu süreçte, değişen dünya ile birlikte bizim tasarımlarımız da gelişti. Bilinen, herkesin aşina olduğu ürünlerimizde dahi inovatif ve yenilikçi çalışmalar yaptık. Geçmişte moda olan ve neredeyse her kamu kurumu, üniversite ve bankada kullanılan metal dolaplar özgün tasarım çizgisiyle birleşerek yeni bir form kazandı. Metal dolaplar, 60’lı yıllardaki renkli halinden, 70 ve 80’li yıllardaki kahve ve bej rengin hâkim olduğu formuna dönüştü. Sonraki yıllarda gri tercih edilmeye başlandı. Geçtiğimiz yıl tasarımcı Aykut Erol’la yaptığımız çalışmaların ardından artık metal dolapları cıvıl cıvıl renklere kavuşturduk. Kırmızı, sarı, mavi tonlarında; gençlerin ergonomi anlayışına uygun üretilen dolaplarla çalışma, eğitim ve spor hayatını renklendiriyoruz.

Ürünün özellikleri, avantajları ve kullanım alanları nelerdir?
Wall serisini yalnızca bir dolap olarak değil, girdiği mekâna renk ve ergonomi katan bir ürün olarak tasarladık. Temel işlevi depolama ve arşivleme olan bu dolaplar, Wall serisiyle birlikte üniversite yurtlarında ve benzeri mekânlarda da rahatça kullanılabilecek bir forma dönüştü. Yan yana gelebilen ünitelerle devamlılık sağlanırken, eskinin temsilcisi metal dolaplar, hem soyunma dolabı hem de bölme duvar işlevi kazandı. Dolaplar, yeni formuyla akustik anlamda bir bölme duvara dönüşebiliyor ve aynı zamanda kendi içinde bir kutucuk haline gelebiliyor. Wall serisinin en önemli özelliği, klasik bir soyunma dolabının nasıl daha farklı nasıl tanımlanabileceğini ve bir soyunma dolabına dahi nasıl yeni fonksiyonlar eklenebileceğini gösteriyor olması.

Bu ödülü almak sizin için ne ifade ediyor?

Amerikan İç Mimari Dergisi tarafından geleneksel olarak düzenlenen ve dünya çapında takip edilen böylesi bir yarışmada iki ayrı kategoride finale kalmak; Wall serisinin ise eğitim kategorisinde dünyaca ünlü rakiplerinden sıyrılarak birincilik ödülüne layık görülmesi ise bizim için çok gurur verici. New York’ta kazandığımız ödül, Wall serisi için bir başlangıç olacak. Tasarım son şeklini aldığında, sadece resmi kurumlarda değil, evlerde de kullanılacağına inanıyoruz. ERSA ailesinin projede emeği geçen tüm fertlerine ve serinin tasarımcısı Aykut Erol’a teşekkür ediyorum.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)