AAAAAA'nın Sürdürülebilir Mimari Yapısı "TBD Ofisi"

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
AAAAAA TBD Ofisini Geçiçi Çalışma Alanı Olarak Tamamladı

TBD Ofisi

Görünüşe göre hurdadan inşa edilmiş, sütunlar üzerindeki aaaaaa'nın ofisi Vietnam iklimini kucaklıyor. Vietnam Ho Chi Minh'de kiralık bir arsa üzerinde yer alan sürdürülebilir mimari TBD Ofisi, oluklu metal plakalardan inşa edilmiş geçici bir çalışma alanıdır ve bir grup hurdayı anımsatır. Aaaaaa iç donanımda uzmanlaşmış bir genel müteahhit için şehrin hızla büyüyen kentsel yapısına ve tropikal hava koşullarına yaratıcı bir şekilde yanıt veren direkler üzerinde pratik bir tasarım sağlayan 240m2'lik sürdürülebilir mimari projeyi tamamladı.

TBD Ofisi

Firma "Bu projeyle şehrin kentsel dokusunu etkileyen, özetle ve dile getirilmeyen duruma yanıt vermede sektörümüze bir alternatif sunmayı umuyoruz. Aynı zamanda, aynı anda gelişen kırsal ve kentsel alanlar arasındaki temel bağlantıyı tanır ve yerel bilgimizi yayar ve modernize etmek için geçerli bir geçiş sağlar." dedi. 

Kentsel Yayılma ve Deniz Seviyesi Yükselişini Ele Almak 

TBD Ofisi

Ho Chi Minh şehri, Vietnam'ın en hızlı büyüyen metropolü olma rekorunu elinde tutuyor ancak şehir yükselen deniz seviyelerinin ciddi etkilerini henüz yaşamadı. Bu nedenle TBD Ofisi, yerel tropik mimaride yaygın olarak bulunan pratik özellikleri bünyesinde barındırır. Yani potansiyel taşkınları önlemek, doğal havalandırmayı desteklemek, yeraltı akiferini yeniden doldurmak ve doğal suyun yerin derinliklerine emilimine izin vermek için kazıklar üzerine inşa edilmiş. 

Aaaaaa ekibi "Kırsal kesimde olduğu kadar sıklıkla olan bu uygulama şehrin kentsel dokusunu geliştirirken göz ardı edilir." dedi. 

TBD Ofisi

‘Kendi ürünlerini geliştirme’ fikrini yansıtan tasarım, TBD Ofisi’nin tüm döngüsüne hitap ediyor. Kiralama sona erdiğinde geliştiricinin ilk yatırımının bir kısmını telafi etmek için parçalarını yeni inşaatlara taşıma, ileri dönüşüm ve hurdalar için sökme seçeneği sunar. 

TBD Ofisi

Firma "Sürdürülebilir mimari örneklerden TBD şehrin hızla değişen geleceğini ele almak bizim için olduğu kadar, yüklenici ortağımızın iş alanlarının ötesine geçmesi ve pazarını genişletmesi için mimari bir meydan okumadır. Görünen yabancı olsa da yapı tanıdık bir deneyim sunuyor. Binanın mekansal algısı henüz geliştirilmemiş olan çevredeki manzarayı ödünç alarak, kendisini içte ve dışta bir arada konumlandıran ve tropikal yerel doğayı kucaklayan açıklığı somutlaştırdı. Bu etki sert bina çizgisini ve köşesini bulanıklaştıran monokrom bir iç mekan kullanılarak daha da geliştirilmiş." dedi. 


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)