EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

İnsan ve Doğayı Yakınlaştıran Tasarım

Hacker tarafından tasarlanan yeni First Tech Federal Credit Union Corporate Office (Federal Kredi Birliği Kurumsal Ofisi)’de insanlar ve doğa birbirine bağlı. Tasarımın her bir unsuru, insanlık ve doğal yaşam arasındaki boşluğu kapatmak için yaratılmış.

Bütün fikir, binanın içi ile dış dünya arasındaki çizgiyi bulanıklaştırmaktan oluşuyor. 156.000 fit kare ancak çevredeki ağaçlar, dere ve geniş Hillsboro, Oregon manzarası tarafından neredeyse gizlenmiş durumda. Bina çevredeki dünyayı yansıtan aynalı bir cepheye sahip.

Bumerang şeklinde olan bu büyük binayı oluşturmak için çapraz lamine ahşap (CLT) yapısal sistemde lamine ahşap yapı elemanları kullanılmış. Bu, iki tarafta korunan bir avlu alanı yaratmakta. Ayrıca bina üzerinde dış dünya ile etkileşimi daha da teşvik eden alçak teraslar bulunuyor.

LEED Gold sertifikasına sahip olan bina, aynı zamanda ülkedeki en büyük CLT inşaat örneklerinden biri. Tüm kirişler, kolonlar ve CLT, 500 millik inşaat sahasının içerisinde tedarik edilerek işlendi.

Tasarım, dışarıdaki dünyanın manzarasını sunan, tavandan yere kadar olan pencereler içeriyor. Binanın üç tarafını bir park ve dere çevreliyor. Küçük ayrıntılar ve yüzeyler, dışarısı ile içerisi arasında daha kusursuz bir bağlantı oluşturmak için doğal yaşamı yansıtıyor.

Tüm HVAC ve elektrik sistemi, yükseltilmiş zeminde gizlenmiş durumda. HVAC sistemi temiz iç mekân ortamı sağlamak için tasarlanmış. İç mekân, havadar ve düzenli bir alan yaratan açık bir tasarımla yapılmış. Açık tasarım, doğal ışığın alandan akmasına izin veriyor.

Avluya bitişik bir mutfak ve yemek odası alanının yanında kahve barı, oyun odası, eğitim odaları ve birçok çalışma alanı bulunuyor. İç mekâna nötr renkler hakim. Orta avlu çift kat yükseklikte ve oturma için kullanılan teraslar barındırıyor. Çatıya yerleştirilmiş olan fotovoltaik sistem, bina için yenilenebilir enerji üretiyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)