Aeroleaf Hybrid'in Ağaç Şeklindeki Rüzgar Türbini

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
NEW WORLD WIND'DEN YEŞİL ENERJİ İÇİN AEROLEAF HİBRİT TEKNOLOJİSİ

Aeroleaf Hybrid'in Ağaç Şeklindeki Rüzgar Türbini

Enerji şirketi New World Wind, yaprakları dönerken havayı yakalayan ağaç şeklindeki bir mikro rüzgar türbini olan Aeroleaf Hybrid teknolojisini geliştirdi. Her yaprağın dibinde, Aeroleaf Hybrid teknolojisinin iki modda tutarlı enerji üretmesini sağlamak için güneş ışığını yakalamaya yardımcı olan bağlı güneş panelleri ortaya çıkıyor. New World Wind, 2017'den bu yana yeşil enerji üretimi oyununda bir oyuncu olduğunu ve güneş panelli rüzgar türbinlerinin son kurulumlarının bunu kanıtlayabileceğini söylüyor.

New World Wind, 11 Ekim'de ilk Aeroleaf Hybrid'i İngiltere'nin Birmingham kentinde hizmete sundu. Ağaç şeklindeki rüzgar türbini bir tepenin üzerinde duruyor ve yaprakları havayı yakalamak için dönmeye devam ediyor ve güneş panelleri yaprakların hemen altındaki güneş ışığını emiyor. Eylül 2023'te New World Wind, İsveç'in Södertälje kentindeki bir bilim müzesi olan Tom Tits Experiment ile iş birliği yaparak Aeroleaf Hybrid'i tesis içine yerleştirdi ve İsveç'in en büyük bilim merkezlerinden birinin yeşil elektrik üretimiyle desteklenmesini sağladı.

YAPRAKLARINA GÜNEŞ PANELLERİ TAKILI AĞAÇ ŞEKLİNDE RÜZGAR TÜRBİNİ

Aeroleaf Hybrid'in Ağaç Şeklindeki Rüzgar Türbini

New World Wind, Aeroleaf Hybrid'in tasarımı için doğadan ilham almış. Geleneksel rüzgar türbinleri ve güneş paneli platformlarının aksine, ağaç şeklindeki enerji jeneratörü, sanki ilk etapta oraya dikilmiş ve kendi kendine büyümüş gibi yeşil ve kentsel manzaraya iyi bir şekilde entegre olabilir. Söz konusu teknoloji, New World Wind'in sahip olduğu üç tasarım özelliğini kapsıyor ve bunların tümü, ekli güneş panellerini dahil etme veya çıkarma seçeneğiyle oynayabiliyor.

Ne tür bir ağaç şeklinde güneş panelli rüzgar türbini kurulması gerektiği tüketicinin ihtiyaçlarına bağlı olarak değişir. Wind Tree, rüzgar enerjisi için çok sayıda dönen yaprağı göz önüne alındığında şirketler ve büyük topluluklar için daha uygun olabilir. Gövde ve dallardan yaprakların renklerine kadar renkleri de değiştirilebilir. LED lambalarla donatılabildiği için bir lamba direği olarak da kullanılabilir ve hatta elektrikli arabaları şarj etmek için bir şarj istasyonu veya insanların insan yapımı ağaç rüzgar türbininin altında oturup elektronik cihazlarını şarj edebilmeleri için USB bağlantı noktaları ile donatılabilir.

Wind Tree'nin ayrılan bir alanı kaplayacak kadar uzun ve büyük olduğu düşünülürse, Wind Palm ideal bir alternatif olabilir. Üç ila beş çelik gövdeden ve 18 ila 30 döner yapraklı dallardan oluşur. New World Wind, tüketicinin bunu yol boyunca ya da kamusal ve özel bahçelerde kurabileceğini ve ekstra enerji üretimi için yaprakların altına güneş panelleri ekleyebileceğini söylüyor.

Wind Palm'dan daha küçük olan Wind Bush sırada. New World Wind'in repertuarında inşa edilecek en basit ağaç şeklindeki rüzgar türbini olabilir. Küçük bir beton zeminden yükseliyor ve Aeroleaf Hybrid teknolojisini ortaya çıkarmak için yapraklara sabitlenmiş 16 güneş paneli ile sadece 12 döner yaprak taşıyor. Wind Bush, enerjiye ihtiyaç duyan veya yeşil elektrik üretimine geçmek isteyebilecek daha küçük topluluklara, alanlara ve mahallelere uygun.

Aeroleaf Hybrid'in Ağaç Şeklindeki Rüzgar Türbini

HER YERDE KURULACAK ÇİFT ENERJİ ÜRETİMİ

New World Wind, Aeroleaf'in (Hybrid) dikey eksenli yaprak şeklinde bir çift kanat ve sabit mıknatıslı bir senkron mikro jeneratörden oluşan patentli bir mikro rüzgar türbini olduğunu söylüyor. Çatıya, terasa, direğe ya da en zayıf rüzgarın estiği yere kurulabilir. Tek bir Aeroleaf minimum 300 watt üretebilirken, Hybrid versiyon 336 watt'tan başlıyor.

İlgilenen tüketiciler teknolojisi hakkında derinlemesine bilgi almak isteyebileceğinden New World Wind, Aeroleaf ve Hybrid versiyonları için rüzgar türbininin teknik ayrıntılarını içeren belgeler hazırladı. Haberin yayınlandığı tarih itibarıyla New World Wind, Aeroleaf ( Hybrid) teknolojisinin İspanya, Hollanda, Kanada, Avustralya, Meksika, Portekiz, Nijerya, Fransa, Birleşik Arap Emirlikleri ve Amerika Birleşik Devletleri dahil olmak üzere dünya çapında 130 noktada kullanıldığını paylaşıyor.

Aeroleaf Hybrid'in Ağaç Şeklindeki Rüzgar Türbini

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)