Ağaçların Cam Cephesinde Büyüdüğü Yapılar

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Paritzki & Liani Architects Tel Aviv'in merkezinde ağaçlarla dolu küçük bir avlu etrafında düzenlenmiş iki dairenin inşasını tamamladı. Yoğun nüfuslu Kerem HaTeimanim semtinde bir köşe arsa üzerinde yer alan dört katlı Y / K Building'de sakinlere doğa ile bağlantı sunan, çok katlı iki daire bulunuyor.

Ağaçlar binanın köşesindeki dört katlı bir boşluktan büyür. Yarı saydam bir cam cephe paneli bu ağaçları sokaktan kısmen koruyor ancak en iyi manzarayı sakinler görüyor. Yerel merkezli Paritzki & Liani Architects tarafından tasarlanan yerleşim planı, her iki eve de doğrudan ağaç dallarına bakan bir yatak odası sunuyor. 

Stüdyo kurucuları Itai Paritzki ve Paola Liani amacın "tüm kenarları boyunca uzanan ve içinden geçen gezgin bitki ve bitkilerden oluşan bir bahçe" yaratmak olduğunu söyledi. Stüdyo kurucuları "İşlek caddeler ile iç mekanlar ve teraslar arasında bir filtre görevi görür." dedi. 

Y / K Building

Y / K Building arsayı aileden miras alan genç bir çift için tasarlandı. Zemin ve birinci katlarda dört yatak odalı bir ev ve üst katlarda üç yatak odalı bir ev bulunur. Görünen iki cephe büyük ölçüde camlıydı ve açıkta kalan çelik çerçeve kirişler şebeke benzeri bir his yaratıyordu. Yaşam alanlarının çoğu hava akışını sağlamak için sürgülü cam kapılar ve juliet balkonlarla çevrilidir. Avluların ve zemin kattaki odaların sadece bazılarında dikey camlar var.

Bu yarı saydam kalaslar binaya kavisli bir köşe verir. Ek havalandırma sağlamak için her biri üç santimetrelik bir boşlukla ayrılır. Paritzki and Liani "Bu boşluklar, havanın avluya girmesine izin vererek havalandırmalı bir sera oluşturur ve iç mekanı ısıtmadan iç mekandaki ağaçların büyümesine izin verir." dedi. 

Y / K Building

İki evin girişleri avlunun karşı taraflarında yer alır. Birinci apartmanın zemin katında yaşam alanları bulunur, arkada küçük bir bahçeye açılırken yatak odaları üst katta yer alır. İkinci eve asansör veya merdivenle ulaşılabilir. En üst kata geniş bir çatı terasına açılan yaşam alanından girilir. Yatak odaları aşağıdaki katta yer alır. Binada ayrıca çok katlı otoparka sahip küçük bir otopark bulunur. 

Y / K Building ağaçların etrafında tasarlanan ilk Paritzki & Liani Architects projesi değildir. Stüdyo ayrıca cephedeki boşluğa ağaç yerleştirilmiş bir ev olan Eucalyptus House'u ve duvarların arkasına gizlenmiş bir ağaç bulunan yapı IS House'u tamamladı.

Y / K Building

Bu son tasarımla Paritzki ve Liani "ara boşlukların yeni inşaatları ve teknikleri" olarak tanımladıkları kaotik tarzını da yakaladıklarını umuyor. Stüdyo kurucuları "Y/K Building, kentsel gündelik hayatın iç gözlemi için bir yerdir. Binanın ve bitki örtüsünün akışkanlığı, ağaçlar ile evin iç mekanları arasına göz atmanızı sağlar." dedi. 


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)