Ahşaba Biyofilik Tepki: Ahşap Bina Sakinlerinin Refahını Destekleyebilir mi?

Terim yeni gibi görünse de, biyofili kavramı yıllardır mimari ve tasarımda kullanılmaktadır. Yol gösterici ilke oldukça basittir: esenliklerini ve yaşam kalitelerini artırmak için insanları doğayla birleştirmek. Sonuç olarak devam edilen ve birleştirilen tüm tasarım trendleri ile talep, dış ortamları taklit eden organik malzemelere odaklandı.

Biyofilik Tasarım
Audain Sanat Müzesi, Whistler, BC

Tüm seçenekler arasında ahşap, yalnızca işlevselliği nedeniyle değil, aynı zamanda birçok fizyolojik ve psikolojik faydaları nedeniyle doğayı iç mekanlara taşıyan en popüler malzemelerden biridir. Bu bağlamda ahşap, özellikle masif ahşap, mimari dünyada ilgi görmeye devam etmektedir. Sürdürülebilir kaynaklı ahşabın ilgili çevresel faydalarının yanı sıra popülaritesi, malzemeyi güzel, doğal ve stres giderici bulan kullanıcılar tarafından yönlendirilir. Bu şekilde, bina sakinleri, birkaç bilimsel çalışmayı içeren bir Terrapin Bright Green raporunda açıklandığı gibi, biyofilik tepkileri nedeniyle içgüdüsel olarak ahşabı diğer malzemelere tercih etme eğilimindedir.

Biyofilik Tasarım Nedir?
Biyoenerji Araştırma ve Gösteri Tesisi, Vancouver, BC / McFarland Marceau Architects.

Biyofilik Tasarım İlkeleri

Biyofili, aslında insanların doğaya karşı doğuştan gelen yakınlığını ifade eder. Mimariye çevrildiğinde, biyofilik tasarım , mekanları daha çekici hale getirmek için doğal ışık, hava akımı, su özellikleri, bitkiler ve organik malzemeler gibi unsurları yapılı çevreye dahil etmekle ilgilidir. Örneğin, çoğu insan, düz beyaz duvarlarla çevrili olmak yerine, bitkilerle aydınlatılmış bir odada vakit geçirmeyi tercih eder. Neden? Ahşap estetik açıdan daha hoş olmasının yanı sıra, aslında kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar.

Biyofilik Nedir
Biyoenerji Araştırma ve Gösteri Tesisi, Vancouver, BC / McFarland Marceau Architects

Aslında bu çalışmanın gösterdiği gibi, doğal unsurları iç mekanlara entegre etmek, stres azaltma, gelişmiş bilişsel performans, gelişmiş ruh halleri ve daha fazla alan tercihi gibi sağlık yararlarını teşvik eder. İşte bunlara tam olarak “biyofilik tepkiler” denir. Bunu akılda tutarak, kullanıcılar, etkili biyofilik tepkisi nedeniyle ahşaba doğal olarak diğer malzemelere karşı ilgi duyarlar.

Biyofilik Tasarım İlkeleri
Orta katlı ofis binası, Vancouver, BC / Proscenium Architecture + Interiors.

Ahşabın olduğu bir mekânda olmanın fizyolojik ve psikolojik faydaları çoktur: düşük tansiyon ve kalp atış hızı, sıcaklık algısı ve canlılarla bağlantı bunlardan birkaçıdır. Buna ek olarak, araştırmalar, doğa ve insan yapımı ortamların beynimizde farklı şekilde işlendiğini ve bunun tercih edilen deneyim olduğunu göstermeye devam ediyor. Ahşap nesneler insanlar tarafından yapılmış olsa da, ahşabın kendisi hala doğal olarak kabul edilir. Bu nedenle kullanıcılar binalarda ahşap olmasını sever. Binlerce yıldır inşaatta kullanılmasına şaşmamalı.

Biophilic Design Example
Prens George İtfaiye Salonu

Ahşabın Mimaride Duyusal Deneyimi

Bugüne kadar ahşap, sağlıklı ortamlar yaratan, sıcak, rahatlatıcı, rahat ve doğal bir malzeme olarak kabul edilmeye devam ediyor. Aslında, British Columbia Üniversitesi'nden yapılan bir araştırma ve Brown Üniversitesi'nde yapılan bir klinik deney , ahşap elementlerin görsel olarak varlığının stresi bitkilerden daha etkili bir şekilde azaltabildiğini, yaklaşık %45'i ahşap yüzeylere sahip odaların ise konfor algısını artırdığını ve kan basıncını düşürdüğünü gösteriyor. Sonuçta, her şey duyularımıza gelir. İster dokunsal ister koku ister görsel bir deneyim yoluyla olsun, kullanıcılar diğer malzemelere kıyasla ahşap mimariye daha fazla ilgi duyma eğilimindedir.

What is biophilic design
Yer Bilimleri Binası, Vancouver, BC

Dokunma

Çoğu zaman, ahşabın doğal dokusu, insanların bir binayla ilgilenirken hissettikleri ilk şeydir ve kesinlikle en çekici özelliklerinden biridir. Katılımcıların paslanmaz çelik, fayans, mermer ve beyaz meşeye dokunmak zorunda kaldıkları gözleri bağlı bir deneyde, çalışmanın sonuçları meşe panelin sinir sisteminin dinlenme ve sakinleştirici bölümünün aktivitesinde artışa yol açtığını gösterdi.

Biophilic Design Principles
Ts'kw'aylaxw Kültür ve Toplum Sağlığı Merkezi, Lillooet, BC / Unison Architecture.

Koku

Tıpkı ağaçların kokularına saygı duyulduğu gibi, iç mekanlardaki ahşabın kokusu, genel ahşap deneyimine başka bir boyut katan çekici bir sakinleştirici etki yaratır. Ancak, kurulumdan sonra koku algılanamaz hale gelebileceğinden, ahşaba karşı biyofilik tepkide baskın faktör olması muhtemel değildir.

Examples of Sustainable Materials
Araştırmalar, insanların bu batı karaçam odun tanesinde olduğu gibi kendi kendini tekrar eden desenleri gördüklerinde, stres seviyelerinin düştüğünü gösteriyor.

Görünüş

Koku ve dokunma, ahşap tercihimizi büyük olasılıkla etkilese de, deneyim çoğunlukla görseldir. Bu nedenle, mevcut araştırmaların çoğunun görsel tepkilerle ilgili olması şaşırtıcı değildir. Bir tahta parçasına bakarken damar deseni, yüzey rengi ve budak gibi özelliklere dikkat edilir. Bu anlamda, ahşap yüzeylerin doğal bir malzeme olarak tanınabilir kalması önemlidir; bu, malzemenin orijinal rengini ve damarını gizleyen şeffaf veya yarı opak yüzeylerle derinlemesine lekelenmesinden daha olumlu tepkiler çeker.

Görme ile ilgili bir başka ilginç faktör, katmanlı, kendini tekrarlayan matematiksel modeller olarak tanımlanan fraktallarla ilgilidir. Maalesef kesin fraktallar doğada oluşmaz. Bununla birlikte, bu matematiksel kalıpların varyasyonları olduğunda, bunların varlığı yaygındır (örneğin kar taneleri, alevler, dalgalar vb.). İnsanlar bu kalıpları, insan tarafından tasarlanmış nesnelerde bile gördüklerinde, beyin görüntüyü kolayca tanıyabilir ve stres seviyelerini ölçülebilir şekilde azaltabilir. Bu nedenle, ahşap damarlarda tekrarlanan iç içe kontur desenlerinin tanıma uyduğu söylenebilir.

Daha Sağlıklı Bir Yapılı Çevre İçin Ahşabın Optimum Kullanımı

Araştırmalar hala devam etse de, bu duyusal deneyimler kesinlikle ahşaba karşı biyofilik tepkilerimizi açıklayabilir. Dokunma, koklama veya görme yoluyla, beyin bilinçaltında ahşabı ağaçlara, ağaçları da hayata ve doğaya bağlayabilir. Bu şekilde ahşap,  bina sakinlerinin refahını destekleyen rahatlatıcı bir tepkiyi tetikleyebilir.

Biyofilik Tasarım Yaşamın Mimarisi
Dağ Ekipmanları Kooperatifi Amiral Gemisi Mağazası / Proscenium Mimarisi + İç Mekanlar.

Bu ilkeleri mimari projelere entegre etmek söz konusu olduğunda, yapılı ortamlarda ahşabın biyofilik faydalarını potansiyel olarak en üst düzeye çıkarmak için çeşitli hususlar vardır. Her şeyden önce, seçilen bitiş, damarı gizlemek yerine daha arzu edilen bir stil için dengeli sayıda düğüm içeren desenlerini tercihen geliştirmelidir. Genel olarak, yüzey alanının yaklaşık yarısında ahşabın bulunması biyofilik bir tepki için idealdir. Bunun yanı sıra malzemenin faydalarını optimize etmek için tavanlar, duvarlar gibi en görünür alanlarda veya korkuluklar gibi daha küçük müdahalelerde yer almalıdır.

Ahşabın sağlığa faydaları ve zamansız estetik değerinin yanı sıra birçok başka fonksiyonel avantaj da sunar. Tüm benzersiz ahşap türleri ve çeşitli desenleriyle sonsuz tasarım olanakları ve çok yönlülük sağlamakla kalmaz, aynı zamanda karbon muhasebesi, habitat koruması ve yerel ekonomik esneklik için çok önemli olabilir. Bu nedenle, ahşabı doğal olarak tercih etmemiz, esasen daha sağlıklı, daha yeşil ve daha mutlu alanlar yaratma yeteneğinden kaynaklanmaktadır.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)