Ahşabı Geliştiren Teknoloji AGT "Faaliyetlerimizde Çevresel Sürdürülebilirliği Benimsiyoruz"

AGT olarak, yaşam döngüsü analizleri, iklim değişiklikleri gibi çevresel zorluklar konusunda ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi yaklaşımı ile üretimimizi gerçekleştiriyoruz. Ham maddemizin iyi yönetilen bir ormandan geldiğini garanti eden Orman Bölge Müdürlükleri tarafından yönetilen süreç kontrolü ile verilen FSC ve PEFC belge sahipliğimiz ile dünya üzerindeki doğal ormanların ve farklı ekolojik yapıların, floranın ve habitatların değişim göstermesine engel olan üretimi benimsiyoruz. 

AGT İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Çetinkaya
AGT İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Çetinkaya

Faaliyet alanınız, ürün gruplarınız ve hizmetleriniz hakkında kısaca bilgi alabilir miyiz? 

1984 yılında Antalya’da kurulduk. Ahşabı Geliştiren Teknoloji AGT olarak, bugün mobilya bileşenleri ve parke sektöründe dünyanın önde gelen kuruluşlarından biri olarak yerimizi aldık. Zengin ürün yelpazemiz ile sınırsız tasarımlar sunarken; doğal ahşaptan ürettiğimiz ham mdf ürünlerine ileri teknolojimiz ile değer katarak, üstün özellikler sunuyor, çağın ihtiyaçlarına en uygun çözümleri sağlıyoruz. Parke, panel, profil, MDF, MDF-lam üretimi ile pek çok farklı sektöre malzeme üretiyor; inovasyonumuz ile sektörünün yenilikçi ve tasarım odaklı markası olarak hizmet veriyoruz. Mobilya, dekorasyon, inşaat gibi sektörlerin üst segment, kaliteli malzeme üreticisi olarak 5 kıtada binden fazla satış noktasına gerçekleştirdiğimiz ihracatımız ile de ülkemiz ekonomisine katma değer sağlıyoruz. Değerlerimizle paydaşlarımızın mutluluk ve bağlılığını sağlarken, topluma ve çevreye duyarlı, sektöre yön vererek büyüyen öncü marka olma misyonumuzla faaliyetlerimizi yürütüyoruz. 

Gelmiş olduğumuz noktada yaşanan iklim krizine yönelik risklerin azaltılması önem teşkil ediyor. Her sektörde olduğu gibi inşaat sektöründe de dönüşüm şart. AGT olarak bu kapsamda gerçekleştirmekte olduğunuz uygulama ve yatırımlardan bahseder misiniz? 

Üretim proseslerimizi ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi ile gerçekleştiriyoruz. Bu kapsamda çevresel sürdürülebilirliği benimsiyoruz. Biyokütle santralimiz ile kendi tesislerimizden elde ettiğimiz atıkları kullanarak yeşil enerji üretimini gerçekleştiriyoruz. Üretimde kullandığımız enerjinin yüzde yirmisini yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlıyoruz. Böylece yeniden ürettiğimiz enerji ile yılda 30.615 metrik ton karbondioksit (CO2) emisyonunun gerçekleşmesini önlüyoruz. Elde ettiği bu enerji ile 1 yıl boyunca kullanılan yaklaşık 7.000 adet binek aracın sera gazı emisyonu, 6000 adet evin bir yıllık elektrik tüketiminden ve 15.600.00 kg kömür kullanımından kaynaklanan karbondioksit emisyonu, 11.000 ton geri dönüştürülmüş atık ve 510.000 ağaç tarafından tutulan karbon kazanımından kaynaklanan sera gazı salınımı engelliyoruz. 

AGT

AGT OLARAK BIZ EPD BELGESİNE SAHİBİZ. BU BELGE SAHİPLİĞİ İLE PARKE, PROFİL, PANEL, MDF VE LAM ÜRÜNLERİMİZİN ÇEVRESEL ETKİLERİNİ ŞEFFAF BİR ŞEKİLDE TÜKETİCİLERİMİZ İLE PAYLAŞIYORUZ.


Ürünlerinizin çevresel etkilere ve insan sağlığına yönelik kriterlere sahip olduğunu belgeleyen sertifikalara sahip olduğunuzu görüyoruz. Bu konu hakkında bilgi alabilir miyiz? 

AGT olarak, yaşam döngüsü analizleri, iklim değişiklikleri gibi çevresel zorluklar konusunda ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi yaklaşımı ile üretimimizi gerçekleştiriyoruz. Ham maddemizin iyi yönetilen bir ormandan geldiğini garanti eden Orman Bölge Müdürlükleri tarafından yönetilen süreç kontrolü ile verilen FSC ve PEFC belge sahipliğimiz ile dünya üzerindeki doğal ormanların ve farklı ekolojik yapıların, floranın ve habitatların değişim göstermesine engel olan üretimi benimsiyoruz. Parke grubumuzun tamamının sağlığa zararlı olabilecek herhangi bir kimyasal madde içermediğini belirten Blue Angel Sertifika sahipliğimiz ile tüketiciyi bilgilendirme görevini de üstleniyoruz. Ek olarak parke serimizin serbest formaldehit oranın sıfır değerine yaklaşık olduğumuz E0 Belgesine sahibiz. Parke ve Duvar Profili(Lambri) ürün gruplarımızın tamamında ise Greenguard Sertifikası, iç mekan faaliyetlerinde kullanılan ürünlerin içinde bulunan kimyasal maddelerin düşük emisyon içerdiğini ispatlar ve daha sağlıklı iç mekanlar oluşturulmasına katkı sağlıyoruz. 

Türkiye’nin de imzalamış olduğu Avrupa Yeşil Mutabakatı yapı sektörünü de yakından ilgilendiriyor. Bu kapsamdaki hazırlıklarınız hakkında bilgi alabilir miyiz? 

Üretimimizi küresel ısınma ve iklim değişikliğinin çevresel etkilerinin azaltılması misyonu ile gerçekleştiriyor, sürdürülebilirlik, kalkınma ve tüketici davranışlarımız açısından en önemli konuların başında tutuyoruz. Tüketicilere, ürünlerin çevresel etkileri konusunda karşılaştırılabilir, doğrulanmış ve bağımsız bilgiler sunmamız adına geliştirilmiş bir belge bulunuyor. EPD Çevresel Ürün Beyanı. AGT olarak biz EPD belgesine sahibiz. Bu belge sahipliği ile Parke, Profil, Panel, MDF ve Lam ürünleri - mizin Yaşam Döngüsü Analizi (LCA – Life Cycle Assesment) ile ölçebiliyor, çevresel etkilerini şeffaf bir şekilde tüketicilerimiz ile paylaşıyoruz.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)