EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Ahşaptan Gökdelen: W350

Japon mimarlar, günümüz şehirlerini tam anlamıyla ahşap ormanlara dönüştürmek istiyor. Bir Japon firması olan Sumitomo Ormancılık, dünyanın en uzun ahşap binası olan W350 Projesi olarak adlandırılan 350 metrelik bir gökdelen için nasıl bir tasarım yaptıklarını açıkladı. 2041 yılına kadar tamamlanacak olan bina, yüzde 90 özel işlenmiş ahşaptan ve yüzde 10 çelikten imal edilecek.  Ancak bu hepimizin bildiği normal piyasada bulunan ahşap kerestelerden yapılmayacak. Bina birçok lamine ahşaptan ve sıkıştırılmış malzemelerden inşa edilecek. Nihai sonuç olarak bina çelikle yapılanlardan daha sağlam bir şekilde ortaya çıkacak. Başka bir deyişle eskinin teknolojik dönüşümü geleceğin inşa edilmesinde kullanılacak.

Görsel kalitesinin yüksekliği, geri dönüşümlü bir tasarım malzemesi olması, hem geleneksel hem de modern tasarımlara uygunluğu ve dayanıklılığı, ahşabı vazgeçilmez kılan özelliklerinden sadece birkaçını oluşturuyor.

Bu yapı tasarımı itibariyle şimdiye kadarki en yüksek ahşap gökdelen ve en yüksek 5. gökdelen olarak biliniyor. İngilizce literatürde beton ve çelikle yapılan gökdelenlere “Scyscraper” adı verilirken; ağırlıkla ahşap kullanılan gökdelenlere “Plyscraper” deniyor. Fakat dünyanın en büyük plyscraper’ı olarak tasarlanmış bu yapının yapılacağı tarihe kadar yeni birçok gökdelen yapılması planlandığından onların arasında sönük kalması da muhtemel. 

Yapımı için yaklaşık 185.000 m3 kereste yani yaklaşık 25-30 bin ağaç harcanması planlanıyor. Aslında hibrit tasarlanan kulenin yüzde 90’ı ahşap, yüzde 10’u çelik olarak düşünülmüş. Günümüz gökdelenlerinde kullanılan taşıyıcı sistem olan tübüler sistem bu yapının ayakta kalmasını sağlayacak.

W350 Kulesi içinde oteller, evler, ofisler, dükkanlar barındıracak dev bir şehir gibi. Ancak onu farklı kılan şey balkonlarındaki bitkiler. Dolayısıyla dünyanın en uzun bahçesini inşa etmeyi planlanıyor. Yeşil, bu yapının temelinden en üst katlara kadar ağırlıklı renk. Şirket müşterilerine kentsel bir biyoçeşitlilik sunuyor. Yapının iç kısmı ahşabın sıcak ve sakin dokusuyla şehrin stresini atmayı planlıyor. İnsanların samimiyetsiz beton yığınlarından sıkıldığı ve hobi bahçeleri ve ağaç evler gibi yapıları satın almaya başladıkları bugünlerde böylesine doğal bir yapı simgesel bir anlam taşıyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)