Ahşaptan İnşa Edilmiş Topluluk Alanı

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Hollanda'da De Zwarte Hond, emlak geliştiricisi MWPO tarafından bir mahalle için alışveriş ve topluluk buluşma yeri olarak hizmet verecek merkezi bir bina oluşturması için görevlendirildi. SuperHub Meerstad, Groningen bölgesini birbirine bağlama umuduyla Kasım 2022'de açıldı. Ortaya çıkan bina yükselen ahşap çıkıntıya, muhteşem bir cam cepheye ve buluşmalar için davetkar bir yere sahip. 

Meerstad açık alanı, yeşillikleri ve Woldmeer adlı dinlenme gölüyle tanınan, gelişen bir Groningen bölgesi. Göl çevresinde, önümüzdeki birkaç on yıl içinde 5.000 yeni evin bulunduğu bir mahalle inşa edilecek. SuperHub Meerstad'ın tasarımcıları, bu yeni mahalleye hizmet verecek bir alışveriş yeri ve toplum merkezi oluşturmak istedi. Yaşam kalitesi ve sürdürülebilirlik bu toplum merkezinin tasarımını aydınlattı. 

SuperHub

Fikir, modern bir pazar alanı yaratmaktı. Ayrıca SuperHub daha misafirperver hale getirmek için açık ve şeffaf. Yapı için destekler çapraz şekilli lamine ahşap kolon ve kirişlerden yapılmış. Etki dokuz metre yüksek tavanda buluşan ahşap sütunlardan yapılmış, yükselen kemerlerle bir konser salonu veya katedral gibi…

Ayrıca bu geniş alanın gelecekte diğer kullanımlar için esnek olması amaçlanmış. Büyük çıkıntı, pencereleri güneşten koruyarak beş metre dışarıya uzanır. Bu arada çapraz formlar, ek rüzgar destekleyici altyapıdan kaçınmak için binaya ek stabilite sunar. Ahşap ayrıca yapının çimento ve diğer yapı malzemeleri üzerindeki iklim etkisini azaltırken daha sıcak bir alan yaratır.

SuperHub

Sürdürülebilir mimari SuperHub'da bakkal ve kafe bulunur. Bununla birlikte bir müzeye, toplum merkezine ve hatta konutlara dönüştürülebilir. Tasarımcılar bu esnekliğin binanın yıkılmamasını ve gelecekte fazladan atık yaratmamasını sağlamak için kasıtlı olduğunu söylüyor. Meerstad ile birlikte gelişebilecek topluluk merkezini geleceğe dönük olarak adlandırıyorlar. 

SuperHub

Sürdürülebilir mimari örneklerden SuperHub'un çatısı, biyolojik çeşitliliği artırabilecek güneş panelleri ve bitkiler için alana sahip. Buna karşılık tozlayıcılar için evler yaratacak. Dahili hava arıtma sistemleri ve sıcak ve soğuk zemin depolaması, iç mekan iklimini dengelerken enerji kullanımını azaltır. Sürdürülebilir mimari projelerden bina ayrıca bölgede yaygın olan depremlere dayanacak şekilde inşa edildi. Bu nedenle doğal bir felaket durumunda gelecekte bir topluluk kaynak merkezi olarak ek bir amaca hizmet edebilir. 

SuperHub

SuperHub içindeki mağaza, market teslimatına çekici bir alternatif oluşturmak için alışveriş yapmak ve arkadaşlarla buluşmak için keyifli bir yer olarak oluşturuldu. Bölge geliştikçe, SuperHub'ın topluluğun ihtiyaçlarını karşılamak için nasıl geliştiğini zaman gösterecek, ancak kesinlikle bunu yapmak için tasarlandı.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)