EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

AI SpaceFactory NASA için 3D Baskılı Mars Prototipi Oluşturuyor

Mimarlık ve teknoloji şirketi AI SpaceFactory, NASA için bir Mars yüzey habitatı önerisi olan MARSHA'nın otonom inşaatını tamamladı. 3D baskılı barınak, Mars görevinde dört astronottan oluşan bir ekip için bir yaşam alanı tasarlama ve inşa etme konulu uluslararası bir yarışmada beş finalistten biri. AI SpaceFactory kendi malzemesini formüle etti: gezegende bulunan veya yetiştirilen maddeden yapılabilen bir "Mars polimeri".

3D Baskılı Mars Prototipi
Mars ve Mimarlık

AI SpaceFactory, son teknoloji ürünü robotları ve bunların tescilli polimerini kullanarak, inşaat yarışmasının üçüncü ve son aşamasında alt ölçekli bir yaşam alanı tasarlamak amacıyla son büyük ödül için yarışıyor. 1:3 ölçekli prototip, 29 Nisan- 4 Mayıs tarihleri ​​arasında Illinois, Peoria'daki Bradley Üniversitesi'nde canlı bir izleyici önünde basılacak. Beş hafta içinde, AI SpaceFactory temel testlerden otonom olarak basılan geniş alanlı bir levhaya doğru ilerledi. Kasım 2018'de NASA tarafından başlatılan projeden dört hafta sonra ekip, yalnızca 24 saat içinde, robotik olarak yerleştirilmiş ve "anında" mühürlenmiş prefabrik duvar geçişleri ile birlikte on iki-yüz galon su tutacak şekilde tasarlanmış büyük bir silindiri başarıyla bastı.

3D Baskı ve Mimarlık
3D Baskı ve Kubbe Tasarımı

AI SpaceFactory, MARHSA'yı bir Mars habitatının ne olabileceğini yeniden düşünen bir ilk prensip olarak tanımlıyor. Bu proje sadece alçak bir kubbe veya kapalı yarı gömülü yapı değil, dağınık ışıkla dolu havadar, çok seviyeli bir ortam. Bu yenilik, bir Mars görevinin taleplerine göre ayarlanmış, oldukça yaşanabilir alanların yaratılmasına odaklanarak, geleneksel “uzay çağı” mimarisi imajına meydan okuyor.

Uzay Çalışmaları 3D Baskı

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)