Akıllı, Kullanışlı Bina Tasarımı

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Merkezi Paris ve Montreal'de bulunan mimarlık ve tasarım stüdyosu Delordinaire, Chicago'daki North Damen Avenue'da bulunan derin ve dar bir arsa için bir ticaret ve ofis binası tasarladı. Akıllı, kullanışlı bina, geniş iç hacimlere ve bol miktarda doğal ışığa vurgu yaparak basit malzemelerden yararlanıyor.

Chicago'nun titiz ortogonal ızgara sistemi, 1704 North Damen'de bulunan arsa da dahil olmak üzere, kısmen derin ve dar bina arsaları oluşturmuş. Delordinaire'in Chicago'nun gösterişli Wicker Park mahallesindeki North Damen Avenue projesinin yer aldığı arsa yaklaşık 25 fit (7,6 metre) genişliğinde ve 125 fit (38 metre) derinliğinde. Kuzeyde ve güneyde bitişik binalar var - sadece ön cepheye bakan sokak cephesi ve nadiren kullanılan arka sokak cephesi erişilebilir durumda. Delordinaire, "Bu kentsel bağlamda, binalar genellikle duvarlarla çevrilidir, çok az doğal ışık ve dışarıyla görsel bağlantı vardır." dedi.

Bina Tasarımı

Sınırlı alana sahip olan Delordinaire, çeşitli işlevleri barındıran çok yönlü ve esnek bir bina tasarladı. Üç katlı yapının birinci (zemin) ve ikinci katlarında ticari alanlar, üçüncü katında ise ofisler yer alıyor. Stüdyo, iç ve dış mekan arasında bağlantı kuran ve doğal ışıkla dolup taşan "geçilebilir bir bina" fikrini geliştirdi. Ön ve arka cepheler tamamen camlı ve şeffaf - çerçevesiz pencereler mimarinin açıklığını vurgular. 

Bina Tasarımı

Doğrudan güneş ışığının etkilerini azaltmak ve caddeye bakan ikinci ve üçüncü katlarda mahremiyet unsurunu korumak için Delordinaire, bir perde gibi davranan özel yapım anodize edilmiş alüminyum bir yağmur perdesi yarattı. Binanın merkezinde üç katlı bir ışık kuyusu bulunuyor. Stüdyo, "Mimarinin bu 'oyuklaştırılması' doğal ışığın binanın kalbine nüfuz etmesini sağlıyor ve bina sakinlerini görsel olarak dışarıya bağlıyor." dedi.

Binanın kullanışlı yönü, Delordinaire'in inşaat malzemesi seçimlerini olabildiğince basit tutma kararının bir sonucu. Akustik beton bloklar, öngerilmeli beton plakalar ve yapısal çelik dahil olmak üzere bu malzemeler kasıtlı olarak görünür ve Neo Brütalist tarzı yansıtan akıllı bir endüstriyel estetik yaratır. Sadeleştirilmiş mimari, mükemmel mekânsal nitelikler yaratıyor.

Bina Tasarımı

Delordinaire'in kurucu ortağı Adrian Hunfalvay şöyle açıklıyor: "Sıradan bileşenlerin bitmiş bir estetik olarak kullanılması, sonuçta iç hacimlere ve doğal ışık oyunlarına vurgu yapıyor. Detaylara ve kompozisyona gösterilen özen, daha değerli malzemelerin kullanıldığı bir yapıdan daha az önemli değildir - sonuçta ortaya rafine, üst düzey bir yapı çıkmaktadır."

Bina Tasarımı

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)