Almanya'daki En Sürdürülebilir Bina

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Almanya'nın en sürdürülebilir binası Berlin'de ve çok güzel. Sürdürülebilir mimari EDGE Suedkreuz Berlin 32.000 m2 taban alanına sahip iki yapıdan oluşan yedi katlı bir ofis kompleksi. TCHOBAN VOSS Architekten tarafından sürdürülebilir, iklim ve kaynak tasarrufu sağlayan yöntemler kullanılarak inşa edildi. Ayrıca bu hibrit-ahşap yapıyı Avrupa'nın en büyüklerinden biri yapan modüler bir hibrit-ahşap yapıya sahip.

German Sustainable Building Council (DGNB), EDGE Suedkreuz Berlin sürdürülebilir mimari projesini 2022 yılında Almanya'nın en sürdürülebilir yapısı olarak sertifikalandırdı. Sürdürülebilir mimari yapı, 2022 yazından bu tarafa enerji tedarikçisi Vattenfall'un Almanya'daki yeni genel merkezi olarak faaliyet gösteriyor.

Almanya'daki En Sürdürülebilir Bina

Bu proje Berlin'in konut, iş, ticaret ve kültürel etkinlikler için tasarlanmış karma kullanımlı yapılara sahip yeni bir şehir bölgesinde konumlandırılmış. İki yapıdan daha büyük olanı düzensiz bir ayak izine sahip bir yamuk biçiminde, ikinci yapı ise uzun bir yapıya sahip. İki yapı birlikte Hedwig-Dohm-Strasse'ye dönük bir cadde cephesi oluştururken, dışarıda oturma ve yeşil alanlara sahip yeni bir şehir plazası da yer alıyor.

Almanya'daki En Sürdürülebilir Bina

Daha büyük olan sürdürülebilir mimari örneklerden Carre yapısında 26 metrelik ışık dolu bir atrium ve ön plazaya bakan iki katlı bir lobi bulunuyor. Atrium ahşap kirişlerle desteklenen şeffaf bir ETFE folyo çatı ile kaplı. Camlı giriş alanı ve panoramik pencereler, yapının tavandan tabana ofis pencerelerini tamamlayarak her açıdan aydınlık manzaralar sunarken enerji maliyetlerinden tasarruf edilmesine de imkan tanıyor.

Almanya'daki En Sürdürülebilir Bina

Ayrıca folyo çatının altında, bir sera gibi tabandan tavana uzanan lamelli ladin ağacından dört adet ağaç gövdesi biçiminde kolon bulunuyor. Her sütunun tabanında topluluk ve yemek alanlarıyla çevrili yeşil alan bulunuyor. "Ağaçlar" çeşitli yüksekliklerde eğlence ve dinlenme alanı için platform yapıları taşıyor. Beyaz korkuluklu telkari basamaklar platformları birbirine bağlıyor ve ofis katlarına çıkıyor. Beşinci katta manzaralı bir gökyüzü salonu ve şehre bakan bir dış teras bulunuyor. Yapı genelinde destek kirişleri ve dekoratif vurgular olarak kullanılan ahşap, komplekse tam anlamıyla hibrit bir görünüm kazandırıyor. Bu tasarım konsepti de Winder Architekten Berlin tarafından geliştirilmiş.

Ayrıca EDGE kompleksinin daha küçük olan sürdürülebilir mimari Solitaire yapısı da iki katlı bir lobiye sahip olup, iki ila yedinci katlardaki ofisler, restoranların ve ticari alanların bulunduğu bir zemin katın üzerinde yer alır. Bu ikinci yapıya plazadan ya da güvenlik merdivenleri ve iki asansörü olan merkezi bir çekirdek aracılığıyla ulaşabilirsiniz. Dışarıda bahçe peyzajlı bir çatı güvertesi var.

Her iki yapı da fonksiyonelliklerini geleceğe taşımak için modüler bir düzene sahip; tasarım farklı olası kullanımlara sahip yuvarlak bir alan lehine yük taşıyan iç duvarlardan uzak duruyor. Sütunlar aynı zamanda ısı ve güç dahil olmak üzere enerji sistemlerini de bünyesinde barındırıyor. Ofis mekanları asma akıllı tavanlar aracılığıyla iklimlendiriliyor. Bir bodrum garajı kiracılar için 218 e-mobilite yeri ve 32 ek dış nokta ile 100 bisiklet park yeri için yer açıyor. Bütün mekanlar engelsiz ve erişilebilir olacak şekilde tasarlanmış. Cephelerde hava koşullarına dayanıklı cam elyaflı beton paneller kullanılmış, bu da onları hafif ve geri dönüştürülebilir hale getirmiş. Cepheler aynı zamanda ince öğütülmüş çimento üst katmanlarında karbon emerek tesisin etrafındaki havayı karbondan arındırıyor. Bu yüzden sürdürülebilir mimaride kullanılan malzemeler tercih edilmiş.

Sürdürülebilir mimari EDGE Suedkreuz Berlin yeniden kullanılabilen ve geri dönüştürülebilen malzemelerle MADASTER malzeme veri tabanında %100 uyumlu yapı inşaatı için kaydedilen Almanya'daki ilk proje. Prefabrik yapı panelleri ve modülleri inşaat atıklarını ve zamanını azaltarak inşaatı daha verimli hale getirdi. CREE-Buildings'in ahşap ve betondan meydana gelen hibrit kombinasyonu, geleneksel bir yapıya kıyasla metrekare taban alanı başına %50'ye kadar karbon tasarrufu sağlayabilir. Carre yapısının çatısı bile 100 kg'a kadar rüzgar yüküne dayanıklı olurken içeride daha iyi aydınlatma sağlamak ve malzeme kullanımını azaltmak için telkari ahşap bileşenlerle hafif folyo olacak biçimde tasarlanmış.

Almanya'daki En Sürdürülebilir Bina

EDGE Suedkreuz Berlin Almanya'da bugüne kadar elde edilen en yüksek puan olan %95,4 ile DGNB Platin sertifikasını aldı. Kompleks üstün tasarımı ve mimari kalitesi dolayısıyla DGNB Diamond ile sertifikalandırılmış. Sürdürülebilir mimari proje ayrıca WELL v2 Platin sertifikası da almış.

Almanya'daki En Sürdürülebilir Bina

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)