Alternatif Malzemeler: Korten Çeliği (Cor-ten)

Malzemeler bir binanın çekirdeğini oluşturur. Malzemeler, bir tasarımın kavramsal ideolojisini, felsefesini ve estetiğini yapabilir veya bozabilirler .Mimarlar, yapı tasarımını bir ızgara yapısından daha fazlasına dönüştürme yetenekleri, dayanıklılık özellikleri ve doğası nedeniyle, inşaatta her zaman yumuşak ve karbon çeliği kullanmayı tercih etmişlerdir.

Alternatif Malzemeler: Korten (Cor-ten)

Ancak tasarımcılar olarak, tipik bina inşaatı metodolojilerinin aksine, alternatif malzemelere geçiş yapabilir miyiz? Ayrışma çeliği olarak da bilinen korten çeliği, binaların inşası için popüler olarak seçilen yumuşak veya karbon çeliğin yerine kabul edilebilecek sürdürülebilir bir alternatiftir.

Korten Kullanım Alanları

Korten çeliği, karbon ve demir atomları ile karıştırılmış, ilave alaşım elementleri içeren bir düşük karbonlu çelik ailesinden gelen, yüksek mukavemetli düşük alaşımlı bir çeliktir. Aslen bu çelik, 1930'larda Amerika Birleşik Devletleri tarafından geliştirildi. Kortenin popüler adı da burada verildi. Korten çeliği, başlangıçta sadece dış mekân uygulamaları için daha yaygın olarak kullanıldı. Tipik düşük karbonlu çelik kalitelerine nispeten, daha iyi mukavemeti ve daha yüksek korozyon direnci nedeniyle köprülerde de kullanıldı.

Alternatif Malzemeler: Korten (Cor-ten)
Çelik Köprü Bağlantısı

Korten Çelik Nasıl Çalışır?

Düşük karbonlu çelik olan korten çeliği, tipik olarak ağırlıkça %0,3'ten daha az karbona sahiptir. Bu da kortenin sünek ve sert kalmasını sağlar. Malzemenin yapısı farklı alaşım malzemelerinden oluşur, ancak mukavemetini artıran ve korozyona dayanıklı kılan üç temel unsur nikel, bakır ve kromdur.

Alternatif Malzemeler: Korten (Cor-ten)
Şematik Karşılaştırma

Korten çeliğinin temel özelliklerinden biri, dayanabileceği korozyon kapasitesidir. Bu özelliği, diğer çelik formlarına kıyasla çevre dostu olmasını sağlar. Korten çelik, pas oluşumuna tamamen direnmez. Ancak korten, pasın içeriye yayılmasına izin vermek yerine, dış yüzeyle sınırlı tutacak şekilde tasarlanır. Böylece korten, yapının mukavemetini ve dayanıklılığını etkileyecek şekilde korozyona karşı geliştirilir.

Alternatif Malzemeler: Korten (Cor-ten)
Yıllara göre renk değişimi

Nem ve hava, tüm düşük alaşımlı çeliklerin, metal yüzeyinde kirletici maddeler oluşturmasına neden olan iki bileşendir. Korten yaşlandıkça oluşan pas tabakası, oksijen ve nem girişini engeller. Böylece paslanma hızını yavaşlatır. Uygun ortamlarda, aşınan çelik, korozyon hızını o kadar yavaşlatan koruyucu bir pas patinajı oluşturur ki, boyasız aşındırıcı çelikten imal edilen köprüler gibi, dış mekan yapıları da 120 yıldan fazla bir ömre ulaşabilir.

Kortenin Tarihi

İyi detaylandırılmış hava koşullarında, dayanıklı çelik yapı, ayakta durma kapasitesi boyunca çok sayıda değişikliğe dayanabilir. Korten, uygun ortamların varlığında çekici, ideal olarak az bakım gerektiren, ekonomik ve sürdürülebilir bir çözüm sunar. Bu alternatif malzemenin ilk uygulaması, 1964 yılında mimar Eero Saarinen tarafından Amerika Birleşik Devletleri'ndeki John Deere Genel Merkezi'nin yapımında görüldü. 1967'ye gelindiğinde, bu düşük alaşımlı karbon, çeliğinin kullanımı arttı ve şehir genelindeki çoğu dış mekan yapısında kullanılır hale geldi.

Alternatif Malzemeler: Korten (Cor-ten)
John Deere Genel Merkezi

İlk aşınmaya dayanıklı çelik yaya köprüsü, 1967'de İngiltere'de inşa edildi. Daha sonra Korten çeliği İngiltere ve Avrupa'da köprü inşaatı için ana malzeme olarak kullanıldı. Korten çeliğinin kullanımı o zamandan beri dünya çapında yayıldı. Şu anda bile köprü güverteleri için, tercih edilen en çok tercih edilen malzemelerden biridir. Korten çeliği, diğer karbonlu çelik elemanlara veya yumuşak çelik konstrüksiyona düşündürücü bir alternatif malzeme olmaya devam ediyor. Bu malzemenin bugüne kadar bina yapımında kullanılması; tasarımcıları, avantajları ve sınırlamaları ve inşaatta alternatif bir malzeme olarak nasıl durduğu konusunda aydınlatıyor.

Alternatif Malzemeler: Korten (Cor-ten)
Florent Michel, Chemin des Carrieres Yolu

John Deere Genel Merkezi, Moline, Illinois, ABD

İnşaatında aşınmaya dayanıklı çelik kullanımını birleştiren ilk proje olan John Deere Genel Merkezi, üç binadan oluşan karmaşık bir tasarımdır. Şirket başkanı William Hewitt tarafından verilen özel talimatlara göre, binalar, gerçekçi bir dış cephe elde etmek için korten çeliğinden inşa edildi. Bu şekilde malzeme korozyona direndi ve olgunlaştıkça toprak rengi oluşturan koruyucu bir demir oksit kaplaması oluşturdu.

Alternatif Malzemeler: Korten (Cor-ten)
John Deere Genel Merkezi

Zaman geçtikçe oksitlenen korten, binaya zamanla topraksı bir görünüm kazandırdı. Düşük bakım ve uzun vadeli performans standartları gibi özelliklerle 1964'te tamamlanan bina John Deere'in dünya genel merkezi olmaya devam ediyor.

Barclay's Center, New York, ABD

Barclays Center, Brooklyn, New York'ta bulunan ve 19.000 kişilik oturma kapasitesine sahip birinci sınıf bir spor arenasıdır. Merkez, bitişikteki kumtaşı blokların rengini ve ölçeğini hatırlatan, yıpranmış çelikten ve 12.000 benzersiz şekilli panelden oluşan bir dış cephe ile dengeyi sağlıyor. Bu ikonik dış cephe ile elde edilen öncü inşaat teknolojisi, aydınlık ve karanlığın kontrastını vurgulayan cephe panelleri ile bütünleşen, aerodinamik bir tasarım sundu.

Alternatif Malzemeler: Korten (Cor-ten)
Bruce Damonte, Barclays Center

Binanın değişen hava koşullarına dayanıklı, çelik ve cam şeritleriyle sarılmış cephesi; zengin ve dinamik olarak dokulu bir yüzey yaratan ve kıvrımlı metal kafes işinin ölçekli karmaşıklığını betimleyen bir çıktıya karşılık gelir. Kullanılan çelik benzersizdir. Çünkü malzemedeki zengin patina havadaki değişiklikleri yansıtır. Cam kaplamanın kullanımı ise çevredeki şehir manzarasının renklerini gösterir. Korten çeliği, inşaat sırasında katı bir bütçe kısıtlamasını gerektiren diğer yapı malzemeleriyle karşılaştırılamayacak bir estetik çekiciliğe sahiptir.

Alternatif Malzemeler: Korten (Cor-ten)
Bruce Damonte, Barclays Center

Birkaç esrarengiz örnek, ayrıca İngiltere'deki Leeds Yayın Kulesi, İsrail'deki Tasarım Müzesi ve dünyanın her yerindeki daha birçok arketipsel yapıyı içerir. Maliyet, bakım, inşaat hızı ve çevre dostu özellikleri ile korten çeliği her ülkede tanınmıştır. Bu özelliklerinden dolayı inşaat için alternatif bir malzeme olarak kullanılabilir.

Sürdürülebilir Korten Çelik

Nemli, ıslak veya kirli çevre gibi atmosferik koşullar söz konusu olduğunda, hava koşullarına dayanıklı çeliğin sınırlamaları vardır. Ancak korten, bunlardan daha ağır basan özelliklere sahiptir. Bu da onu çelik ailesindeki en sürdürülebilir ve çevre dostu yapı malzemelerinden biri haline getirir. Yüzeylerde oluşan dış pas tabakası, malzemenin uzun süre korozyona dayanıklı ve yapısal olarak sağlam kalmasını sağlar.

Alternatif Malzemeler: Korten (Cor-ten)

Boyalı veya boyasız, hava koşullarına dayanıklı çelik, minimum bakımda veya bakım gerektirmeden daha uzun bir hizmet ömrü sağlar. Boyandığında, bir kat boya ile bakım arasındaki aralıkları ikiye katlayabilir. Malzeme karmaşıklığına, hizmet ettiği amaca ve bir esnemede tamamladığı yıllara baktığımızda, korten çeliği bina inşaatı için mükemmel bir alternatif malzeme olduğunu kanıtlıyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)