AM2 Arquitetura Sürükleyici Yeşil Biyo Park Geliştiriyor

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
ANIMALIA PARK DOĞA VE MİMARİ ARASINDA KÖPRÜ KURUYOR

AM2 Arquitetura'nın tasarımcısı Alessandro Malara Manso tarafından tasarlanan sürdürülebilir mimari Animalia Park, São Paulo'nun eteklerindeki Cotia'da yer alan geniş bir biyo park. Bu canlı ekosistem, ziyaretçileri doğayla sürükleyici bir karşılaşmaya davet ediyor. Sürdürülebilir mimari örneklerden açık hava parkı 10.000 m2'lik bir alanı kaplamakta ve özgün peyzaja saygı gösterilerek özenle korunmuş 35 dönümlük bir topografyaya yayılır.

AM2 Arquitetura Sürükleyici Yeşil Biyo Park Geliştiriyor

Sürdürülebilir mimari proje, ziyaretçileri yeşilliğin inşa edilmiş alanı istila ettiği ve hayvanların doğal çevrelerine çok yakın, titizlikle hazırlanmış bir habitatta özgürce dolaştığı bir ortama entegre eden 'Immersion Enclosure' konseptini takip ediyor. Dikkatli bariyerler insan trafiğini yönlendirirken hayvanların refahını ve konforunu da sağlıyor.

AM2 Arquitetura Sürükleyici Yeşil Biyo Park Geliştiriyor

Tasarım, doğal alt katmanların seçiminden doğal bitki örtüsüne kadar çevresel zenginleştirmeye olan bağlılığı yansıtır. Sakin su havuzları ve doğal şelaleler bütün bir ekosistemi taklit eder. Dinlenme noktalarıyla iç içe geçen patika yol, ziyaretçileri duyusal bir deneyime teşvik eder.

ASMA YÜRÜYÜŞ YOLLARI PARKIN DUYUSAL YOLUNU OLUŞTURUYOR

AM2 Arquitetura Sürükleyici Yeşil Biyo Park Geliştiriyor

Koruyucu muhafazalara sahip asma yürüyüş yolları, aşağıdaki yeşil sığınağın çeşitli manzaralarını sunar. Muhafazanın çatısını destekleyen metalik çerçeve, stratejik olarak konumlandırılmış açıklıklara sahip, bu da alanı doğal ışıkla besler ve kalıcı havalandırmayı kolaylaştırır. Bu yüzden sürdürülebilir mimaride kullanılan pasif sistemler  entegre edilmiş. Bu tasarım, hayvan sakinlerinin yaşam kalitesini artırırken, onların dikkat çekmeden gözlemlenmesini de teşvik ediyor. Faunayı topluma tanıtmanın ötesinde, bunun gibi bir biyoparkın özü, insanlar ve hayvanlar arasında derin bir bağ kurarak karşılıklı saygıyı besler.

AM2 Arquitetura Sürükleyici Yeşil Biyo Park Geliştiriyor

AM2 Arquitetura'nın mimarı Alessandro Malara, "Sürdürülebilir mimari proje sırasında sunulan zengin ayrıntılar, ilgili profesyoneller ve teknisyenler arasında deneyim ve bilgi alışverişine olanak sağladı." dedi. 


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)