Amaala'daki Sürdürülebilir Sağlık Tesisi Tasarımı

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Geliştirici Red Sea Global, Suudi Arabistan'ın kuzeybatı sahil şeridinde bulunan Amaala'da üst düzey bir sağlık tesisi geliştirmek için sağlıklı yaşam markası Clinique La Prairie ile ortaklık kurdu. Sürdürülebilir mimari tesis 13 villa, 52 ev ve süite ev sahipliği yapacak. Ayrıca bir teşhis laboratuvarı, bir müze, bir plaj kulübü, atölyeler, eğitim odaları, özel yemek alanları ve bir aşçılık okulu ziyaretçilerin gençleşme ve kendini keşfetme yolculuğuna çıkmasını sağlayan etkinlikler yer alacak.

Amaala'daki Sürdürülebilir Sağlık Tesisi Tasarımı

Sürdürülebilir mimari örneklerden tesisin kalbinde dört farklı bölgeye giden “Longevity Plaza” yer alır. Tesis bir tıbbi bakım merkezine, bir beslenme kompleksine, bir hareket alanına ve bir refah bölgesine bölünecek. Bu kısımlar Clinique La Prairie tarafından son 90 yılda geliştirilen, en son teknolojileri gösteren tesisler de dahil olmak üzere yıl boyunca farklı etkinliklere ev sahipliği yapacak. Ayrıca pastoral bahçeler, mülkün etrafındaki manzaralar bir huzur duygusu oluşturmak ve ziyaretçilerle bağlantı kurmak için kullanılır. 

Amaala'daki Sürdürülebilir Sağlık Tesisi Tasarımı

Suudi Vizyonu 2030 programı için sürdürülebilir mimari proje sürdürülebilirliği güçlü bir şekilde vurguluyor. Tesisin tasarımının her unsuru yerel flora ve faunaya saygıyı da yansıtıyor. Tesisin birinci aşaması hızla ilerliyor ve önemli konuklarını 2024'te karşılaması bekleniyor. Amaala üst düzey perakende, kaliteli yemek, sağlıklı yaşam ve dinlenme tesislerinin yanı sıra 25 otelde 3.000'den fazla otel odasına ev sahipliği yapacak.

Amaala'daki Sürdürülebilir Sağlık Tesisi Tasarımı

Son zamanlarda Foster + Partners Amaala'da bir araştırma merkezi, laboratuvarlar, galeriler ve eğitim alanları barındıran yerel Deniz Yaşamı Enstitüsü'nün tasarımlarını ortaya çıkardı. Ayrıca ofis Red Sea Development Company tarafından geliştirilen, lüks bir tesis olan Hotel 12'nin tasarımlarını yayınladı. Suudi Arabistan hükümeti Riyad şehir merkezinde dünyanın en büyük inşa edilmiş yapısı olacak küp şeklindeki bir gökdelen olan Mukaab'ın tasarımını yeni açıkladı.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)