Amaç Bir Form Yaratmak Değil, Sınırları Eritmek...

ZAHA HADID

DuPont™ Sponsorluğunda

Tasarımda engelleri yıkan, geometrik şekillerin tasarımcısı Zaha Hadid, yenilikçi materyalleri kullanmayı tercih ediyor. Betonu neredeyse ağırlıksız göstermesinden cam elyaf takviyeli polyester cephelerine, deneysel materyalistik tasarımlarından her şeklin zahmetsizce oluşturabildiği kesintisiz saydam yüzeylerin yenilikçi malzemeSi CorIan mutfaklarına kadar parametrik tasarımların öncüsü...

Tasarımda engelleri yıkan, geometrik şekillerin tasarımcısı Zaha Hadid, yenilikçi materyalleri kullanmayı tercih ediyor. Betonu neredeyse ağırlıksız göstermesinden cam elyaf takviyeli polyester


cephelerine, deneysel materyalistik tasarımlarından her şeklin zahmetsizce oluşturabildiği kesintisiz saydam yüzeylerin yenilikçi malzemesi Corian mutfaklarına kadar parametrik tasarımların öncüsü...

Bir gözlemci için Hadid’in projelerinin fonksiyonel performansının mükemmelliği ilk bakışta bir kuşku uyandırabilir ancak Hadid, dış forma büyük önem verir ve önceliklerini tasarımın içine koyar.

Proje alanlarında gezindiğinizde size; elementlerin fonksiyonel görevlerini geleneksel yöntemlerle aynı seviyede yerine getirdiğini heyecan, keşif ve bir sonra ne olacağını görmek arzusu eşliğinde sunar. Hadid, insan yaşamının kalitesi ve dünyayı algılama yönünde mimarinin insanların iç dünyasında duygusal rolü olduğuna inanır. Mimarlığın sadece inşa faaliyetlerini yerine getiren kapalı bir yapı üretmek olmadığını, aynı zamanda kullanıcılarını sakinleştiren, düşündüren, kuru tutan ve ruhlarını motive eden yaşam alanları oluşturmak olduğunu savunur.

Kusursuz akışkan cepheleriyle Bakü’deki Heydar Aliyev Kültür Merkezi tasarımı, eski ve yeninin mükemmel sentezi olan Londra’daki Serpentine Sackler Galerisi tasarımı, kompleks yüzeylerin ev için ne kadar verimli olabileceğinin keşfedildiği DuPont™ Corian® Z. Island tasarımı, Hadid’in vizyoner tasarımlarında tercih ettiği malzelerinin en bilinir örnekleri...

Zaha Hadid, tasarım engellerini yıkan pürüzsüz ve kesintisiz manzaralar oluştururken, bir fonksiyonu diğeriyle biçimlendirebilme yeteneğiyle de bilinir.

Bu nedenle konu bir mutfak tasarlamaya geldiğinde DuPont™ Corian® onun için kaçınılmaz bir malzeme olmuş. Birleşimlerdeki görsel pürüzsüzlüğü ile hemen hemen her şeklin verilebildiği Corian® ile tüm fonsiyonel unsurlar zahmetsizce oluşturulabiliyor.

“Bizim için başlangıç noktası, kavramsal açıdan ‘akışkanlık’ ve ‘pürüzsüzlük’ oldu. Corian® ‘Ice-Serisi’ ile yaptığımız önceki tasarımlarımızda buz erimesi veya morenin akışkanlığı gibi doğal olayların hissiyatına kapılmıştık. Corian®’ın iç ortamlardaki karmaşık yüzeyler için verimliliğini 3D yazılımlar uygulayarak da deneyimledik ve böylece küçük bir alan içinde çeşitli fonksiyonlar sunan yenilikçi bir mutfak konsepti oluşturmak mümkün oldu.” diyor futuristik Z.ISLAND tasarımından bahsederken.

DuPont™ Corian® Solid Yüzey Malzemesi

DuPont; 200 yıldır yer aldığı sektör içinde yeni uygulamalarla, icat ettiği çözümlerle, geliştirdiği yeni malzeme ve tekniklerle kalite sınırlarını zorluyor. Corian® gibi başarılı bir buluş ise küresel pazarlara, projelere ve nihai kullanıcıya işlevsellik ve estetik olarak büyük katkı sağlıyor.

Tasarım ve mimarlık dünyasında uluslararası düzeyde bir değer olarak kabul edilen DuPont™ Corian® yüksek teknoloji yüzeyi, geleneksel yüzey kaplama malzemelerine daha yüksek performanslı bir alternatif sunmak için yaratıldı. Mutfaklardan ışıklandırmaya, ev otomasyon sistemlerinden dokunmatik yüzeylere, banyolardan cephe kaplamasına, mobilyaya ve moda aksesuarlarına kadar DuPont™ Corian®’ın “simyası”, geniş ve genişlemeye devam eden ürün, sistem ve tasarım yelpazesinde bulunabiliyor.

DuPont™ Corian® leke tutmayan, temizlenmesi kolay, dayanıklı, yenilenebilir, onarılabilir ve hatta geri dönüşülebilir gözeneksiz yapısıyla mimarlar ve tasarımcılar tarafından sıklıkla tercih ediliyor. DuPont™ Corian®, 100’e yakın renk seçeneği ve benzersiz yapısıyla yerleşim alanları, ticari alanlar, mobilya ve uzmanlık gerektiren uygulamalarda yaygın biçimde kullanılıyor.
DuPont™ Corian®, son dönemlerde mutfak ve banyo sınırları dışına çıkarak iç dekorasyon alanında da bir alternatif olarak sektöre giriyor.

Geliştirilmiş ışık geçirgenlik özelliği de sağlayabilen DuPont™ Corian®’ın “The Illumination” serisi, tasarımlarında şeffaflığın büyüsünü ön plana çıkarmak isteyen tasarımcıların şimdiden favorisi olmaya aday. Farklı aydınlatmalarla çok yönlü olarak kullanılan renkler perakende ve halka açık ticari ortamlarda uygulanacağı gibi evlerdeki dekoratif uygulamalarda da tercih edilebilir.

Yeni Deep Colour Technology* ile DuPont™ Corian® artık daha derin ve siyah!

DuPont, yıllara dayanan gelişim projesi olan “Endless Evolution” kapsamında koyu renkli yüzey çözümleri arayan mimar, tasarımcı ve tüketicilere yönelik bir çözüm üreterek DeepColour™ Technology*’yi geliştirdi. Yüksek performansı, şıklığı, güvenilirliği ve hijyeni bir arada sunan DuPont™ Corian®, geliştirdiği yeni DeepColour™ Technology* ile artık endüstri ürünleri, projeleri, tasarımları ve evleri için yeni ve üstün bir standart olarak piyasada yer alıyor. DuPont, “Endless Evolution” Projesi kapsamında DuPont’un araştırma ve geliştirme laboratuvarlarında daha derin, daha koyu ve dayanıklı renkler, geliştirilmiş aşınma performansı ve daha kolay ısıl şekillendirme, birleştirme ve finisaj performansı sunan koyu renkli solid yüzeyler üretilmesini mümkün kılan DeepColour™ Technology* adında inovatif bir üretim çözümü geliştirdi. DuPont™ Corian®’ın en son yeniliği Deep Colour Teknolojisi ile yarattığı Deep Anthracite, Deep Black Quartz, Deep Night Sky ve Deep Nocturne adındaki daha koyu siyah renkler oldu.

Sonsuz Evrim (Endless EvolutIon) süreciyle sınır tanımayan tasarımlar

Uyum göstermek... değişimi, öğrenmeyi, gelişimi ve büyümeyi devam ettirme yeteneği hayatın vazgeçilmez bir unsurudur. DuPont™ Corian® hem her türlü tasarıma elverişliliği hem de onun sınırlarını zorlayan tasarımcıların yaratacılığı ile somutlaşan bir malzemedir. Hem kişiler hem de kurumlar için daimi başarının sırrı, faaliyet gösterdikleri çevrede ortaya çıkan değişikliklere uyum göstermelerine, yeni durumlar ve güçlükler karşısında yeni bir enerji, yeni bir fikir ve yeni bir yaratıcılık anlayışı geliştirebilmelerine ve kendi karakterlerini, ruh, inanç ve kişiliklerini korumalarına bağlıdır.

“Sonsuz Evrim”, DuPont™ Corian®’ın dününü, bugününü ve yarınını temsil etmektedir. Sizi takip etme, dinleme ve ihtiyaçlarınıza göre hareket etme, işbirliğine açık olma, yeni keşifler yapma ve tüm sorunları çözebilme becerisine sahip olduğumuzu göstermektedir. Zengin mirasımızı, kurumsal anlayışımızı ve geleceğe dair verdimiz sözleri temsil etmektedir.

Corian®, evlerde kullanılan geleneksel yüzeylere karşılık zarif ve yüksek performanslı bir alternatif olarak yolculuğuna başladı. Ancak kısa bir sürede hem işlevsel hem dekoratif bir çok uygulamayı keşfetmek adına tasarımcılara ilham verdi. Bu sınırsız çok yönlülük uygulamada titiz araştırma, geliştirme ve değerlendirmeyle birleşerek şimdi özgün ve kalıcı değerin ikonik bir malzemesi olarak görülen Corian®’ı oluşturmuştur. DuPont™ Corian® günümüzde, - sonsuz evrim sürecinde - binaların çehrelerini değiştirmek veya duyulara ve duygulara hitap edecek iç mekanlar yaratmak ya da dijital ve mobil toplumun gelişimine katkıda bulunmak gibi modern çağın getirdiği yeni zorlu durumlar ve görevlerle başa çıkmaya hazır olan genç bir malzemedir.

İlk tekerleğe şekil verenler veya ilk yelkenlileri yola çıkaranlar, kaşif hırsları olmadan bunları yapmaya cesaret edemezlerdi. Aynı şekilde Corian® için de 90’lı yıllarda dünyanın dört bir yanındaki yaratıcı zihinlerin yolculuğu, Corian® tasarımı ve kullanımında yeni ufuklar açtı. Yıllar geçtikçe, DuPont mimari, tasarım, mobilya, imalat ve teknoloji alanlarında önde gelen, vizyonlarını gerçeğe dönüştüren pek çok isimle çalışmaktan ötürü mutluluk duymaktadır. Corian® ile eşanlamlı olan şık ve organik eğriler, kolay şekil verilebilme özelliği sayesinde doğanın bir yansıması olarak görülebilir. Bu özelliğiyle DuPont, iç tasarım dünyası için bir atılım yapmış oldu. Şimdi ise yaratıcılıktaki bu şekillendirme özgürlüğü ilham verici olduğu kadar sonsuz da. Sadece mutfak ve banyolarda kullanılmaktan çıkarak artık aydınlatmadan dış cephe kaplamasına, iç tasarımdan modaya kadar estetiğe önem verilen her alanda Corian® tercih ediliyor.


Yorumlar

HELİN ALTÜRK 24 Haziran 2022

Değerli EKOYAPI AİLESİ,
Artmental Akademi’nin yayıncısı olduğu MİMARLIK & UYGARLIK dergisi içerik editörü Helin Altürk ben.
MİMARLIK & UYGARLIK adı altında Ankara Uygarlık Anıtlarını ve Mimari Yapıtlarını konu eden bir dergi çıkarma aşamasındayız.
Her sayıda bir ilimizi konuk ediyoruz.Bu sayımızda ise konuk şehrimiz :Ankara. Uzmanlık alanlarınızı araştırdım ve bu konuyla
ilgilenebileceğinizi düşünüyorum:AMAÇ BİR FORM YARATMAK DEĞİL SINIRLARI ERİTMEK:ZAHA HADİD
Arzu ederseniz size ve konu başlıklarımıza uygun bir konuda bize yazmanızı istiyoruz,Akademi olarak.Bu anlamda makale,inceleme,
köşe yazısı,yorum ve eleştiri,ne isterseniz bize yazın. Bu ilk sayımızda yazınızı ve vurgulamak istediklerinizi yayınlayalım.
Aşağıda derginin kapsadığı tüm konuları bulacaksınız. İster kendi uzmanlığınızla ilgili yazın , isterseniz konu başlıklarımızdan size
uygun olanı seçin. Eğer hazır yazılarınız varsa yayın izni verebileceğiniz,bu anlamda da bize destek atabilirsiniz.
Sizden en kısa vakitte dönüş beklemekteyim.
mimarlikuygarlik@gmail.com
Saygılar
Konu Başlıklarımız:
• Mimarlığın Temel İlkeleri
• Mimaride Renk
• Tabiatana ve Mimarlık
• Tanrı ve Mimarlık
• Doğa ve İnsan Mimarisinin Savaşı
• Dağ Mimarisi
• Çocuk ve Mimarlık
• Mitoloji ve Mimarlık
• Kadın ve Mimarlık
• Psikoloji ve Mimarlık:Mekanların Psikolojik Etkileri
• Karakutu Apartmanlar:Evim Evim Güzel Evim
• Mimari Ego ve İnsan
• Marka Şehir Kavramı
• Küresel Şehir Ne Demek?
• Şehir Kimliği Ne Demek?Şehir Simge ve Sembolleri Neden Önemli?
• Şehir Dokusu ve Gökdelen:Hangisi İnsanı Yaşatıyor?
• Kentsel Dönüşüm Gerçek Bir Dönüşüm mü?
• Coğrafya ve Topoğrafya Mimarlığa Ne Demek İstiyor?
• Ekolojik Mimarlık
• Yaş Dostu Mimarlık
• Mimaride Estetik ve Form Neden Önemli?
• Müzik –Dans ve Mimarlık İlişkisi
• Evrensel İnsan Odaklı Bir Mimari Mümkün Mü?
• İslamiyet ve Mimarlık:Tapınak Mimarlığı-Camiler
• Ankara Cumhuriyet Dönem (öncesi ve Sonrası )Yapıları İnceleme
• Ankara Simge Heykelleri Yorumlama
• Anıtkabir Değerlendirilmesi-Atatürk ve Mimarlık

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)