Amerikan Sertağaçları Yasal, Sürdürülebilir ve Düşük Çevresel Etkiye Sahiptir

Amerikan Sertağaç İhracat Konseyi (AHEC), 30 yıldan uzun bir süredir uluslararası ahşap tanıtımının öncülüğünü yapmakta olup, ABD sertağaçlarının hak ettiği başarılı ve farklı marka değeri için çalışmaktadır. AHEC’in küresel faaliyet programı, bu sürdürülebilir malzemelerin performansını ve estetik potansiyelini göstermenin yanı sıra çok değerli yaratıcı ilham ve teknik tavsiyeler sağlayarak Amerikan sertağaçlarının geleceğini güvence altına alıyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nin doğusundaki sertağaç ormanları, 20. yüzyılın başlarından beri ticari ve ticari olmayan amaçlar için yönetilen çok çeşitli ılıman sert ağaç türlerini içermektedir.

Amerikan sertağaçlarının uygunluğu ve özellikleri, yetiştikleri bölgelere göre değişir, ancak her Amerikan sertağaç türü, hasat edildiğinden çok daha hızlı bir oranda büyümektedir. Çok az sayıda başka ülkenin sertağaç ormanlarının sürdürülebilirliğinde bu başarı seviyesine ulaşmak mümkündür. 

Amerikan sertağaç ormanları canlı, sağlıklı ve sürekli artan kereste portföyüyle geniş ve çeşitli vahşi yaşam popülasyonunu desteklemektedir.

Amerikan sertağaçları hasat ve biçimden sonra sıcak, koyu tonlarındaki kızıl meşe, kiraz ve kızılağaçtan, akçaağaç, lale ağacı ve dişbudağın açık tonlarına kadar çok çeşitli renk, çizgi ve karakter sunar. Bu türlerin çoğu, zarif mobilyalardan endüstriyel boyutlu yapısal panellere kadar çok çeşitli uygulamalarda kullanılabilir.

Günay Afrika'da Houtlander tarafından yapılmış "Preservation Bench" adındaki oturma bankı. AHEC işbirliğiyle 100% Design South Africa 2019 tasarım etkinliğinde sergilenmek üzere gerçekleştirilen bu projede ilk defa termal modifiye edilmiş kızıl meşe kullanılmıştır. Tasarım daha sonra Dubai Design Week 2019'da da sergilenmiştir.

Amerikan sertağaçları yasal, sürdürülebilir ve düşük çevresel etkiye sahiptir. Bunu biliyoruz çünkü:

• AHEC tarafından Seneca Creek Associates firmasınca hazırlanan ABD Sertağaç İhracatının Yasal Hasat ve Sürdürülebilirliğinin Değerlendirilmesi, ABD sertağaç tedarik zincirine giren herhangi bir yasadışı ağaç riskinin % 1’den az olduğunu göstermektedir.

• 1953-2012 yılları arasında ABD sertağaç yetiştirme stoğunun hacminin % 130’un üzerinde bir kazanç elde ederek 5.2 milyar m3’ten 12.0 milyar m3’e yükseldiğini gösteren Orman Hizmeti Orman Envanteri ve Analizi (FIA) Programı’na dayanarak.

• Amerikan sertağacında dünyanın herhangi bir ülkesine teslimat anında depolanan karbonun neredeyse her zaman ekstraksiyon, işleme ve taşıma ile ilgili karbon emisyonlarını aştığını gösteren bilimsel Yaşam Döngüsü Değerlendirme çalışması devam etmektedir.

Amerikan sertağaçları hakkında daha fazla bilgi için, lütfen www.americanhardwood.org adresini ziyaret ediniz.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)