EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

​Anadolu Cam’ın “Cam Yeniden Cam” Projesi Avrupa İmar Ve Kalkınma Bankası’na İlham Verdi

Dünyanın lider cam üreticilerinden Şişecam Topluluğu şirketlerinden Anadolu Cam’ın hayata geçirdiği ‘Cam Yeniden Cam’ projesi, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’na (EBRD) ilham kaynağı oldu. EBRD, Türkiye'de atıkların en aza indirilmesini amaçlayan ‘Sıfıra Yakın Atık Girişimi’ programı kapsamında 125 milyon dolar finansman sağlanacağını ve projeyi desteklemek konusundaki ilhamı ‘Cam Yeniden Cam Projesi’nden aldıklarını açıkladı.

04.08.2015 Türkiye’nin lider cam ambalaj üreticisi Anadolu Cam Sanayii A.Ş.’nin 2011 yılında cam ambalaj atıklarının geri dönüşümü konusunda toplumda farkındalık yaratılması amacıyla başlattığı ‘Cam Yeniden Cam’ projesi, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’na (EBRD) 125 milyon dolarlık ilham verdi. Türkiye'de atıkların en aza indirilmesi amacıyla ‘Sıfıra Yakın Atık Girişimi’ programı kapsamında, 12 yatırımcıya toplam 125 milyon dolar finansman sağlanacağını açıklayan EBRD, verecekleri bu destek konusunda ‘Cam Yeniden Cam’ projesinden ilham aldıklarını duyurdu.


Türkiye’nin en kapsamlı sürdürülebilirlik ve sosyal sorumluluk projelerinden biri olan ‘Cam Yeniden Cam’ projesiyle toplumsal bir davranış değişikliği yaratarak geri dönüşüm toplumuna geçişin sağlanması hedefleniyor.

2 milyar adet cam şişenin çöpe gitmesi önlendi

Proje başlangıcından bugüne kadar 180 bin ilköğretim öğrencisine cam geri dönüşümü hakkında eğitim verildi. Başta cam ambalaj atıklarının yoğun olduğu büyük şehirler olmak üzere toplamda 20 ildeki 125 ilçe belediyesiyle işbirliği yapıldı. Belediyelere 11 bin adede yakın cam kumbarası hibe edildi. Şimdiye kadar 517 bin ton camın, yani 2 milyar adet cam şişenin çöpe gitmesini önlendi. Hammadde haline getirilerek cam ambalaj üretimine kazandırılan cam atık oranı Cam Yeniden Cam sayesinde 2014 yılı sonunda yüzde 17’ye ulaştı.

Sadece 1 adet şişeyle bir bilgisayarı 25 dakika çalıştıracak enerji

Cam hiçbir kalite kaybına uğramadan yüzde 100 geri dönüştürülebilen bir ambalaj malzemesidir. Aynı zamanda 1 adet cam şişe üretmek için girdi olarak yine 1 adet cam şişe atığı kullanmak yeterlidir. Üretimde her yüzde 10 oranında cam kırığının girdi olarak kullanılması, hammaddenin yüzde 12, enerjinin yüzde 2,5 ve karbon emisyonlarının ise yüzde 5 oranında azaltılması anlamına geliyor. Sadece 1 adet cam şişeyi geri dönüştürerek bir bilgisayarı 25 dakika, bir televizyonu 20 dakika çalıştırmaya yetecek kadar elektrik tasarrufu sağlanabiliyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)