Apartman Binasının Tasarımında Sürdürülebilirliğe Öncelik Veriliyor

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Melbourne merkezli mimarlık ofisi Kennedy Nolan, Avustralya'nın Melbourne kentinin bir banliyösü olan Brunswick'teki Nightingale köyünün bir parçası olan Leftfield adlı konut binasını tamamladı. Leftfield'ın tasarımında toplum, satın alınabilirlik ve sürdürülebilirlik ön planda tutularak bu konular merkeze yerleştirilmiş.

Nightingale, sosyal, çevresel ve ekonomik faktörleri kapsayan üçlü sonuçtaki gelişmelere yönelik bir model. Leftfield, Kennedy Nolan'ın Nightingale modeli altındaki ilk projesi ve geliştirici rolündeki stüdyo ile birlikte teslim edilmiş. Konut, Nightingale Köyü'nü oluşturan altı komşu binadan biri - her bina farklı bir mimar tarafından sosyal, çevresel ve finansal sürdürülebilirlik ilkeleri kullanılarak tasarlanmış.

Apartman Binası

Kennedy Nolan'ın Leftfield'a yaklaşımı, özünde, daha azıyla daha fazlasını elde etmekle ilgili. Stüdyo, binanın kilit yönlerini belirlemeye koyuldu ve tasarımının sıcaklık, doku ve kişilikle aşılanmasını sağlamanın yollarını düşündü. Dahası, Leftfield'ın kentsel alanda bireysel bir varlığa sahip olması önemli. Kennedy Nolan, "Çok konutlu binalarda maliyet ve dayanıklılık kısıtlamaları sınırlayıcı olabiliyor." dedi. "Doku, renk ve büyük ölçekli kompozisyon yoluyla kişiliği ve varlığı ortaya koymaya çalıştık - kısıtlamalar dahilinde elde edilebileceğini belirlediğimiz fırsatlar."

Leftfield'ın gri prekast betonu sıcak kırmızımsı bir aşı boyası ile renklendirilmiş. Kennedy Nolan bunu turuncu-kırmızı pencereler, kapılar ve metal işleri ile pişmiş toprak renkli fiber çimento kaplamalardan oluşan tonal bir renk paleti oluşturmak için kullanmış. Bu unsurlar binanın ham betonuyla kontrast oluşturuyor. Zemin seviyesinde, duvarlar Melbourne'un tanıdık 19. yüzyıl tuğla işçiliğini hatırlatan bir detay olan sıkıştırılmış kırmızı tuğlalarla kaplanmış. Kennedy Nolan, batı cephesinin eğlenceli ve büyük bir "zoomorfik kompozisyonla süslendiğini [bu kompozisyonun] Brunswick üzerinden çok uzaklardan görülebildiğini" söylüyor.

Apartman Binası

Kennedy Nolan Leftfield'ı "klasik modernist anlamda eksiksiz bir bina [burada] iç mekanlar genel mimari ile aynı kavramları ifade ediyor" olarak tanımlıyor. Konut deneyimini yükseltmek için renk, doku, desen ve kompozisyondan yararlanmaya özellikle odaklanılıyor. Ortak alanlar ve daire içleri sıcak ve sessiz kırmızımsı tonlar ve grafik ögeler içeriyor; tasarım ahşap, mantar, terrazzo ve pirinç dahil olmak üzere bir dizi yumuşak, dokunsal malzemeyi kucaklıyor.

Leftfield, 34 m²'lik (366 fit kare) kompakt stüdyolardan 80 m²'lik (861 fit kare) iki yatak odalı daha geniş dairelere kadar değişen 28 farklı büyüklükte konuttan oluşuyor. Bina, tüm Nightingale projelerinde ortak olan tasarım unsurlarını bünyesinde barındırıyor. Örneğin, dış dikey sirkülasyon, hareketi ve gayriresmi etkileşimleri teşvik etmenin bir yolu ve bir topluluk duygusu oluşturmaya yardımcı olur. Kennedy Nolan, "Leftfield'da merdivenlerimiz güzel uzun batı manzaralarına açıktır ve süper grafikler ve derin gölgelerle canlandırılmıştır." dedi. Bir başka ortak tasarım unsuru da, çamaşırhane, sebze bahçeleri ve sakinlerin bir araya gelebileceği alanlar da dahil olmak üzere çatı katında ortak tesislerin bulunması.

Apartman Binası

Bina, 7,5 yıldızlı NatHERS termal derecelendirmesi ("Australian Nationwide House Energy Rating Scheme") ile "sürdürülebilir tasarımda bir örnek" olarak tanımlanıyor. Leftfield'ın enerji operasyonu yüzde 100 fosil yakıt içermiyor - enerji yenilenebilir kaynaklardan sağlanıyor. Bir fotovoltaik dizi ve batarya depolama ortak enerji kullanımını dengeliyor. Binanın dış kabuğu ve malzeme seçimi etkili bir termal kütle sağlar. Yağmur suyu yerinde toplanır ve bahçeleri sulamak için yeniden kullanılır. Dairelerin çoğunluğu, doğal havalandırma ve bol ışık sağlayan çift yöne sahip. Isı pompaları evsel sıcak su ve hidronik ısıtma için kullanılır. Özel araç park yeri yok - bunun yerine, ortak bir bodrum 15 araç paylaşım aracı için alan sağlıyor ve binada 63 bisiklet alanı bulunuyor. Konutların yüzde 20'si gönüllü olarak uygun fiyatlı bir konut sağlayıcısına tahsis edilmiş.

Kennedy Nolan, "Bu, toplumun katılımı düşünülerek tasarlanmış bir bina - çeşitlilik içeren, uyumlu ve bağlantılı bir toplum." dedi.

Apartman Binası

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)