Apple'ın İlk Sürdürülebilir Mağazası Mumbai'de

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Mumbai'de Bandra Kurla Kompleksi'nin bir parçası olan yeni bir perakende satış noktası konumundaki Jio World Drive'ın önemli bir köşesinde yer alan sürdürülebilir mimari projelerden Apple BKC, markanın Hindistan'daki ilk flagship mağazası olma özelliğini taşıyor. Studio Foster + Partners'ın Başkanı Stefan Behling ince işçilikle hazırlanmış unsurları, yerel kaynaklı malzemeleri ve yemyeşil doğasıyla tasarımın, ruhları canlandırmayı ve Mumbai'nin yaratıcı enerjisini kucaklamayı hedeflediğini belirtiyor.

Sürdürülebilir mimari tasarım konseptinin uluslararası düzeyde tanınan bir unsuru 8 metre yüksekliğindeki cam cepheler ve geniş çift yükseklikli hacim sayesinde iç ve dış mekanlar arasında görsel olarak kusursuz bir bağlantı kurulması. Ayrıca bir sıra fiskos ağacı, mağaza ile kamusal alan arasındaki sınırları daha da belirsizleştiriyor. Bu şeffaflığa bir zıtlık da binayı sabitleyen iki taş duvarda bulunabilir. Rajasthan'dan temin edilen taş ince taneli ve lüks georgette kumaşa yakın ipeksi bir dokuya sahip.

Apple'ın İlk Sürdürülebilir Mağazası Mumbai'de

Giriş katındaki sürdürülebilir mimari örneklerden mağazada Apple'ın standart teşhir masalarının yanı sıra büyük bir video duvarına sahip öğrenme ve etkinlik alanları bulunuyor. Sütun dizisi gözü doğal bir şekilde beyaz akustik kumaşla kaplanmış özellikli bir duvara doğru çeker.

Apple'ın İlk Sürdürülebilir Mağazası Mumbai'de

İç mekanın bir diğer özelliği de mekanın merkezinde yer alan çarpıcı bir merdiven. Paslanmaz çelik ve 14 m'lik iki cam trabzandan oluşan merdiven, ziyaretçilerin zemin kata ve ötesindeki ortak alana bakabilecekleri bir görüş noktası olarak hizmet veren konsollu bir asma kata çıkar.

Apple'ın İlk Sürdürülebilir Mağazası Mumbai'de

İç ve dış alanlar arasındaki bütünlük hissi, iç tavanı kaplayan ve dış kanopinin alt tarafına doğru uzanan el yapımı ahşap tavan ile daha da vurgulanmış. Süslü tavan, benzersiz bir geometrik desende düzenlenmiş 450.000 ayrı ahşap unsurdan oluşan üçgen bir ağdan oluşur. Yaklaşık 1.000 tavan döşemesinin her biri yerel kamış ve rattan dokumacılarının çalışmalarından ilham alan dokuma kafes deseninde düzenlenmiş, 400 adet sürdürülebilir kaynaklı meşe kerestesi kullanılarak yapılmış. Yapıda sürdürülebilir mimaride kullanılan malzemeler kullanılmış.

Apple'ın İlk Sürdürülebilir Mağazası Mumbai'de

Son bir bilgi olarak mağaza özel bir güneş enerjisi sisteminden yenilenebilir enerji sağlar ve LEED Platinum sertifikasına sahip. Bu yüzden sürdürülebilir mimaride kullanılan pasif sistemler entegre edilmiş.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)