Apple'ın Sürdürülebilir Tasarlanmış Battersea Power Station Mağazası

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Teknoloji şirketi Apple Londra'da yakın zamanda yenilenen Battersea Power Station'da Foster + Partners tarafından tasarlanan ve yenilenmiş donanım ve mobilyalar barındıran en yeni mağazasını tanıttı. Bugün açılacak olan sürdürülebilir mimari Apple Battersea, markanın Birleşik Krallık'taki 40. mağazası ve erişilebilirlik ve sürdürülebilirliğe daha çok önem veren perakende tasarım yaklaşımındaki bir değişimi simgeliyor.

Apple'da global perakende tasarım sorumlusu olan Bill Bergeron Mirsky "Bu malzeme paletini ve Apple'ın amaçlarıyla gerçekten örtüşmeye çalışan bu armatür setini geliştirdik. Bu malzeme paleti bizim için yeni, Apple Store'un bir evrimi." dedi.

İngiliz stüdyo Foster + Partners tarafından tasarlanan sürdürülebilir mimari örneklerden mağaza alışveriş merkezinin zemin katında, stüdyonun teknoloji şirketinin ofislerini de tasarladığı eski elektrik santralindeki 1930'lardan kalma Türbin Salonu A'nın içinde bulunuyor. Dört özgün tuğla paye etrafında düzenlenmiş olan mağazanın tavanında çelik çatı taşıyıcıları bulunuyor. Bu temelin üzerine Foster + Partners, Mirsky'nin "zamanla aşina olunacak" dediği yenilenmiş bir armatür seti döşedi. Sürdürülebilir mimari projelerden Apple Battersea ABD'de yakın zamanda yeniden açılan Tysons Corner mağazasından sonra, Apple'ın yeniden tasarlanan donanımlara sahip ilk mağazasının yerini alan ikinci mağaza oldu.

Apple'ın Sürdürülebilir Tasarlanmış Battersea Power Station Mağazası

Mağazanın kenarında Foster + Partners ile birlikte geliştirilmiş meşe bir raf iskeleti yer alıyor. Ahşap yapı aynı zamanda saatlere ayrılmış bir alanı, bir teslim alım alanını ve yeniden tasarlanmış bir Genius Bar'ı ortaya çıkarıyor. Genius Bar'da ayakta hizmet için bir banko ve insanlara oturarak hizmet verilebilecek alçak bir alan bulunur. Sürdürülebilir biçimde hasat edilmiş Avrupa meşesinden üretilen standart Parsons masalarının yanı sıra mağazada birkaç alçaltılmış masa da bulunuyor.

Mirsky "Tüm donanım setindeki mobilite meselelerini düşündük. Standart yüksekliğe uygun geleneksel Parsons masamız var ancak arkadaki masaların farklı olduğunu ve yeni genius barımızı da fark etmişsinizdir. Ayakta durma yüksekliği var çünkü ekip gerçekten ayakta durmayı tercih ediyor ve daha fazla insanla çalışmalarına olanak tanıyor ve daha sonra masalarda ayakta durabiliyorlar. Ancak oturmak isteyen veya oturması gereken müşteriler aslında bu hafifçe değiştirilmiş masaları kullanabilir." dedi. 

Mobiliteye odaklanmanın bir sonucu olarak Apple, sürdürülebilir mimari mağazanın çevresindeki dolaşım oranını da artırdı. Apple ahşap iskeletin yanı sıra mağazadaki karbon yoğun olan diğer parçaları da biyo-malzemelerle değiştirmeyi amaçladı. İlk olarak Brompton Road mağazasında kullanılan taban biyo-polimer ile birbirine bağlanmış agregalardan yapılırken, tavandaki akustik bölmeler biyo-jenik malzemeden yapılmış. Bu yüzden sürdürülebilir mimaride kullanılan malzemeler tercih edilmiş. Akustik bölmeler ve parlak taban mağazadaki görsel ve akustik açıklığı geliştirmeye yönelik odağın bir kısmını oluştururken, taban döşemesiyle görüntü farklılığı sağlamak için duvarların tabanına koyu renkli bir bant yerleştirildi.

Mirsky "Malzeme paletinin bir bölümü olmakla birlikte evrensel tasarımımızla da bağlantılı olduğunu vurgulamak istediğim bir konu da mağazadaki zıtlıktır. Bu gerçekten gelişmiş navigasyon tarzına sahip olduğumuzdan emin olmak istedik. Dolayısıyla zemin aydınlıktır, düşük enerjimize yardımcı olur ama aynı zamanda masayı açıkça görebilmenizi ve duvarların belirgin olmasını sağlar." dedi. 

Apple'ın Sürdürülebilir Tasarlanmış Battersea Power Station Mağazası

Armatür seti, döşeme ve tavan bölmeleri Tysons Corner mağazasında da kullanıldı ve Mirsky zeminin Apple müşterileri için bir tanıdıklık duygusu oluşturabileceğine inanıyor. Mirsky "Her bir mağaza kendine özgü bir durum olarak ele alınıyor, Battersea'nin içinde çalışılabilecek olağanüstü bir mimari dokusu var. Tysons Corner'daki armatür setinin aynısını Amerika'da bu tarz ihtişamlı bir mimariye sahip olmayan bir alışveriş merkezinde kullanıyoruz ancak aynı armatür seti nerede olursanız olun çok bilindik ve sıcak bir ortam yaratabiliyor." dedi. 

Sürdürülebilir mimari mağaza geçen yıl açılan ve "dingin bir vaha" olarak tasarlanan Brompton Road mağazasının hemen ardından Londra'da açılan son mağaza olma niteliğini taşıyor. Yakın zamanda tamamlanan diğer Apple Store'lar arasında grubun Hindistan'daki ilk mağazası ve Los Angeles'taki tarihi Tower Theatre'da açılan bir mağaza da yer alıyor.

Apple'ın Sürdürülebilir Tasarlanmış Battersea Power Station Mağazası

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)