Arçelik Geri Dönüşümü Sanatla Buluşturdu

Arçelik, Contemporary İstanbul’da çok ses getiren bir sergi ile yer aldı. Arçelik’in geri dönüşüm tesislerinden elde edilen malzemeler, Türkiye’nin önde gelen sanatçıları ve tasarımcıları tarafından yapılan tasarımlarla ‘Cycles’ sergisinde ziyaretçilerle buluştu.

Arçelik, çağdaş sanat eserlerinin en iyi örneklerini sanatseverlerle buluşturan Contemporary İstanbul’da geri dönüşümü sanatla buluşturduğu ‘Cyles’ sergisi ile yer aldı. 3-6 Kasım 2016 tarihleri arasında İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda sanatseverlerin beğenisine sunulan ‘Cycles’ sergisinde, Arçelik’in geri dönüşüm tesislerinden elde edilen malzemeler Türkiye’nin önde gelen sanatçıları ve tasarımcıları tarafından fonksiyonel sanat eserleri ve koleksiyon objelerine dönüştürüldü. Susan McMurrain küratörlüğünde düzenlenen ‘Cycles’ sergisinde; Seçkin Pirim, Sema Topaloğlu ve Ela Cindoruk & Nazan Pak, geri dönüştürülmüş materyallere ustalıkla yeni bir ‘hayat’ kazandırdı. Arçelik, bu sergiye endüstriyel tasarım öğrencilerinin çalışmalarını da dahil ederek, genç tasarımcılara da destek verdi.

Tülin Karabük: “Arçelik, Türkiye’nin en büyük geri dönüşüm hareketini başlattı”

Arçelik A.Ş. Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Tülin Karabük sergi ile ilgili yaptığı açıklamada iklim değişikliği ve azalan doğal kaynakların yeryüzünde yaşamı tehdit eden en önemli unsurlar arasında yer aldığını vurgulayarak “Arçelik olarak belirlediğimiz ‘Dünyaya Saygılı, Dünyada Saygın’ vizyonumuz ile, doğal kaynakların verimliliğine odaklanarak ‘sürdürülebilirlik’ yaklaşımını tüm süreç ve faaliyetlerimize entegre ediyoruz. Bu amaçla 2014 yılında Türkiye’nin en büyük geri dönüşüm hareketini başlattık. Uzun yıllardır, doğanın ve ekolojik sistemin korunmasına katkı sağlayan projeler yürüten bir şirket olarak Bolu ve Eskişehir’de geri dönüşüm tesislerimizi kurarak faaliyete başladık. Bu tesislerimizde eski ürünleri yeniden doğaya kazandırıyoruz” dedi. 

Arçelik’in, beyaz eşya üreticisi olup kendi geri dönüşüm tesisini kuran ilk ve tek şirket konumunda bulunduğunu söyleyen Karabük her yıl gerçekleştirdikleri geri dönüşüm kampanyalarıyla önemli kazanımlar yarattıklarını belirtti. Karabük: “Geri dönüşüm tesisinde ürünlerin geri kazandırılması ile tehlikeli atık maddelerin güvenli yönetimi, enerji tüketiminin azaltılması, ozon tabakasını incelten maddeler ve sera gazları salınımlarının azaltılması ve çevreye zararlı maddelerin salınımının önlenmesi gibi çevresel faydalar elde ediyoruz. 2 yıldır gerçekleştirdiğimiz geri dönüşüm kampanyalarımız ile eski teknoloji ürünlerin şebekeden çektiği yüksek elektrik tüketimi önlendi. Böylelikle 2014 yılından bu yana ülke ekonomisine 72,8 GWh; yani 25.000 hanenin 1 yıllık elektrik tüketimi kadar tasarruf sağladık. Bugüne kadar geri dönüştürülen atık ürünlerle, 36.000 ton karbondioksit salımı da azaltılmış oldu” diye konuştu. 

Karabük sözlerini şöyle sürdürdü: “Contemporary İstanbul ile yaptığımız bu işbirliği sayesinde geri dönüşümü sanatla buluşturduk ve çok özel bir sergiyi hayata geçirdik. Bu sergi ile Arçelik’in geri dönüşüm tesislerinden elde edilen malzemeler Türkiye’nin önde gelen sanatçıları ve tasarımcıları tarafından sanat eserlerine dönüştü. Bu sergiye endüstriyel tasarım öğrencilerinin çalışmalarını da dahil ederek, genç tasarımcılara da destek verdik. Sergimiz ziyarete açık olduğu 4 gün boyunca tüm katılımcılardan çok büyük ilgi gördü. Etkinliğin en dikkat çekici sergilerinden biriydi Cycles. Çamaşır makinesi tamburundan tasarlanan lamba, fırın fanları ve elektrik kablolarından tasarlanan takılar ve diğer tüm eserler, katılımcıları çok etkiledi.” 

Arçelik A.Ş. olarak Contemporary İstanbul gibi önemli bir etkinliğin bir parçası olmaktan duydukları mutluluğu dile getiren Arçelik A.Ş. Endüstriyel Tasarım Direktörü Serdal Korkut Avcı ise Arçelik A.Ş.’nin tasarımın insan hayatında ne kadar önemli bir yeri olduğunun bilinciyle ürünlerini geliştirdiğini vurguladı. Avcı: “Yaşamın her alanında olduğu gibi, tasarım alanında da artık değişim ve etkileşim çok hızlı. Biz de bu hıza ayak uyduracak tasarımlarla ürünlerimizi tüketicilerimizle buluşturuyoruz. Kullanıcıların ihtiyacını en iyi, en yeni teknolojiler ve tasarımlarla cevaplamak birinci önceliğimiz. Tasarım ve teknolojinin deneyimlerde uygulanması üzerinde tüm gelişmeleri yakından takip ediyoruz, farklı projelerde bazen ünlü tasarımcılarla işbirlikleri yapıyoruz. Sanatla tasarımı buluşturan böylesine önemli bir etkinliğin içinde bulunmak bizim için son derece değerli. ‘Cycles’ sergisinin gördüğü ilgi bizi fazlasıyla mutlu etti ” dedi. 

Sergilenen Tasarım Örnekleri:

Laundry Lighting – Sema Topaloğlu
Kullanılan Malzemeler:
Çamaşır makinesi kazanları (tambur), elektronik kart bobinleri, bek şapkası, fırın fanları, sıcak cam katmanları, cam plakalar, pirinç /demir tij ve çivi bağlayıcı elemanlar
Retroçelik – Seçkin Pirim
Kullanılan Malzemeler:
Çamaşır makinesi kazanları (tambur), bek şapkası, bek kafası (ocak taşı), ocak üstü telleri, birleştirici elemanlar
Alchemy/Simya (Mücevher Tasarımları) - Ela Cindoruk & Nazan Pak
Kullanılan Malzemeler:
Fırın fanları, elektrik kabloları, fırın gaz boruları, flok kaplama, boya, alüminyum ve plastik buzdolabı parçaları, birleştirici gümüş parçalar, akrilik boya


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)