Arup Hong Kong'da Karbon Nötr Kule Tasarladı

Arup, Hong Kong’da, şehrin 2050 yılına kadar karbon nötrlüğüne ulaşma isteklerini somutlaştıran, 230 metre yüksekliğindeki net sıfır ticari kule için yarışmayı kazanan tasarımı ortaya koyuyor. Taikoo Green Ribbon, yeni nesil işyerlerini destekleyen bir kentsel ekosistem yaratmak için teknolojiyi ve doğayı harmanlıyor. Kavisli PV'ler, asma bahçeler, yosun duvarları ve çeşitli yenilenebilir enerji kaynaklarından oluşan bir cepheye sahip olan proje, inşaattan sonra on yıldan daha kısa bir süre içinde karbon nötrlüğü elde etmeyi hedefleyen yüksek performanslı bir binadır.

Yeşil Kule Tasarımı

Yeşil Kule

Bu proje ile Arup, karbondan arındırma konusundaki kararlılığını sergilemekte ve Hong Kong'un çevreye duyarlı gelişimi için bir işaret oluşturmak üzere sürdürülebilirlik, teknoloji ve döngüsel tasarım uzmanlığından yararlanmaktadır. Sitenin koşullarına en iyi şekilde yanıt verecek biçimde şekillenen tasarım, kule boyunca yükselen bir yol oluşturan yeşil ortak alanlar ağıyla tanımlanıyor. Bu ağ, alt katlarda su soğutmalı bahçeler ve plazalar, kinetik enerji yastıkları olan peyzajlı bir gökyüzü yolu, yenilebilir bitkilerle doğal olarak havalandırılan bir bahçe ve ayrıca 500 kişilik bir çatı tiyatrosundan oluşmaktadır.

Karbon Nötr Kule Tasarımı

Nötr Karbon Binada Sürdürülebilirlik

Kulenin ofis katları, yerel atriyumlar ve merkez dışı çekirdekler tarafından delinirken, işbirlikçi alanlar işyerlerini farklı seviyelerde birbirine bağlar. Bina neredeyse tamamen doğal olarak havalandırılıyor ve sağlıklı bir çalışma ortamı sağlıyor. Hava hareketine otomatik hava indüksiyonu da yardımcı olur ve AI kontrollü Akıllı Zarf sistemi havayı filtreler, mikro iklimi ayarlar. Doğu ve batı cephelerinde, otomatik olarak çalıştırılabilen pencereler, üst seviyelerde PV ekranlar ve geri dönüştürülmüş plastik şişelerden yapılmış 3D baskılı gölgelendirme elemanları bulunuyor. Güney cephesi, toplantı alanlarını, kafeleri ve diğer benzer kolaylıkları barındıracak kavisli PV'lerle kaplı bir dizi boru şeklinde modüler ünite içerir.

Karbon Nötr Bina Örnekleri

Enerji Üreten Malzemeler

Proje, önemli miktarda enerji fazlası üreten 40'tan fazla farklı enerji sistemini içeren ileri teknoloji ve malzemelerin keşfidir. Ayrıca geniş yeşil alan ağı site alanı üzerinde %350 yeşillik oranı oluşturmaktadır. Tasarım, Swire Properties'in Ana Ortak olduğu Hong Kong Yeşil Bina Konseyi tarafından düzenlenen Advancing Net Zero Ideas Yarışması'nın kazanan önerisidir.

Karbon Nötr Kule Tasarımı

 Randers Tegl, Net Zero hedefine ulaşmanın bir parçası olarak sorumluluk almayı ve sürdürülebilir düşünmeyi hedeflemektedir. Hem yapı malzemelerinin iklimi nasıl etkilediği hem de malzemelerin nasıl eskidiği açısından, aynı zamanda mimariye odaklanarak bunu yapmaktadır. Bu nedenle Randers Tegl, EPD şeklinde eksiksiz belgelerle gelen sürdürülebilir GREENER serisini yarattı, bu nedenle ürünü teknik hesaplama programlarında kullanmak mümkün.

Sürdürülebilir Bina Tasarımı
Sürdürülebilir Bina Tasarımı Örnekleri
Sürdürülebilir Kule Tasarımı Örnekleri
Geleceğin Kule Örnekleri
Yeşil Bina Örnekleri
Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)